aracların zenon far sürücüsünün arıza kontrolü ?

Başlatan emrah, 29 Mayıs 2011, 11:43:52

emrah

merhaba,
arabamın zenon farını süren devre arızalanmış. devreyi acıp baktıgımda görünürde birşey yok, mosfetlerin arızalandıgını düşünüyorum fakat daha önce hiç mosfet kontrolü yapmadım. bu cihaz hakkında bilgisi olan varsa baska hangi kompanetin arızalanacagı hakında bilgilendirirse iyi olur.

IRF 840s kodlu mosfetin saglamlık kontrolünü nasıl yapabilirim?

takıldıgım bazı yerlerin resimleri ;

http://www.hizliupload.com/viewer.php?file=76919373943650908131.jpg

http://www.hizliupload.com/viewer.php?file=84162124752087614345.jpg

http://www.hizliupload.com/viewer.php?file=92858874306141626870.jpg

berke_42

öncelikle mosfetin  bacak bağlantılarını benimsemelisin,

http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/irf/irf840s.pdf
D :Drain
S:Source
G:Gate
Ölçüme multimetrenin  düşük direnç kademesinde başlanılır.(elindeki cihazın modelini bilmedigimden kademe belirtemiyorum,)
D(drain ) bacagına  multimetrenin artısını dokundur . S (source) ye de eksi probu dokundur sonra 1 saniyeden az bir süre içinde artı probu G(gate)ye dokundurup hemen D (draine) e çek ölçü aleti çok düşük bir omaj gösterecektir,sıfır  ohm gibi (elindeki mosfet için bu deger 0.85 ohm dur)eğer bu şekilde bir sonuç çıkarsa mosfetin sağlam demektir. ;)
D (drain )  ve S(source )  ye probları dokundurunca direk kısadevre görünüyorsa mosfet arızalı demektir..  :(
  ** Mosfetlerde (n) kanal ve (p) kanal olmak üzere ikiye ayrılırlar elindeki mosfet (p) kanalsa probları tam ters tutman gerekecektir.

''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

emrah

berke 42;
dedigin gibi ölçümleri yaptım fakat anlattıgın sonuçları alamadım.

ilk basta kırmızı probu mosfetin sol pinine, siyahı sag pine dokundurup ve daha sonra kırmızı probu 1sn içinde orta pine dokundurup tekrar eski konuma aldım ve hicbir direnc degeri göstermedi. aynı işlemleri tam tesi durumlardada yaptım yine bir sonuç alamadım.

sadece siyah probu orta pine, kırmızı probu sag pine degdirdigimde 170 ohm kadar bi direnç degeri var baska durumlarda hicbir deger okuyamadım.   

bu işlemleri mosfeti söküpte yaptım !!

sizce mosfet bu durumda arızalımıdır? birde bunları piyasada bulabilirmiyim ?

SiVRiSiNEK

artı probu gate'e dokundururken drainden ayırmadan yapman lazım diye biliyorum yani 1sn liğine artı prob ikisinede dokunacak

berke_42

Alıntı yapılan: emrahGS - 30 Mayıs 2011, 22:36:45
berke 42;
dedigin gibi ölçümleri yaptım fakat anlattıgın sonuçları alamadım.

ilk basta kırmızı probu mosfetin sol pinine, siyahı sag pine dokundurup ve daha sonra kırmızı probu 1sn içinde orta pine dokundurup tekrar eski konuma aldım ve hicbir direnc degeri göstermedi. aynı işlemleri tam tesi durumlardada yaptım yine bir sonuç alamadım.

sadece siyah probu orta pine, kırmızı probu sag pine degdirdigimde 170 ohm kadar bi direnç degeri var baska durumlarda hicbir deger okuyamadım.   

bu işlemleri mosfeti söküpte yaptım !!

sizce mosfet bu durumda arızalımıdır? birde bunları piyasada bulabilirmiyim ?

elindeki mosfet düz tutup yazılı kısım  sana dogru iken bacak sıralaması soldan saga G-D-S- şeklindedir,bacak baglantı konumlarına  dikkat ederek tekrar dene; (farklı bir sorun ise multimetre uçlarındaki test gerilimi  degeridir),farklı kademelerde dene ;) bazı multimetrelerde ise +/- problar(içerisindeki bataryaya göre )  konum itibarı ile terstir, ölçümde uçları degiştirerek dene  ( bu arada  diyot test voltajı 1.5v olan yeni nesil d.m.m.lerde degerin sıfır çıkacagını bekleme ;)  ) Piyasada to-220 kılıflı modeli mevcut  ama bu kılıfın olup olmadıgını bilmiyorum malzemecilere bakmak gerek,bulamaz isen muadilini alabilir yada to-220 kılıfı uygun şekilde montaj edebilirsin

emrah

direnc kademesini bir artırdım, diyod sembolü olan kısıma geldi 2K. 

dediginiz pinlere göre ölçümü yaptım. D ve S arası .476 deger gösteriyor. G ye dokundurup tekrar D ye dokundurdugumda bi deger degişmiyor.
fakat. şöyle oldugunda;

mosfeti dediginiz biçimde tuttugumda  orta pine siyah probu, sag pine kırmızı probu tuttugumda yine .476 gibi bir deger çıkıyor ve kırmızı probu soldaki pine dokundurup tekrar sagdaki proba tutugumda 0.95 gibi bir deger oluyor.   herhalde saglam oldugu burdan anlaşılabilir.

bu tip devrede başka önemli kısımlar varmıdır kontrol edebilecegim.  resimde gösterdigim bir iki kısım var sorun oralarda olabilirmı.

yardımlar için sagolun ..

berke_42

Alıntı yapılan: emrahGS - 01 Haziran 2011, 23:36:32
şöyle oldugunda;

mosfeti dediginiz biçimde tuttugumda  orta pine siyah probu, sag pine kırmızı probu tuttugumda yine .476 gibi bir deger çıkıyor ve kırmızı probu soldaki pine dokundurup tekrar sagdaki proba tutugumda 0.95 gibi bir deger oluyor.   herhalde saglam oldugu burdan anlaşılabilir.

Bu anlatıma göre mosfet saglam gibi;diger mosfetlerede bu şekilde baktın mı

emrah