Entegre pinlerindeki eğim

Başlatan t2, 01 Haziran 2011, 18:51:11

t2

Çubuktan çıkardığımız entegre bacakları bu şekilde. Yerine takmak için eğmek zorunda kalıyoruz   Entegrenin kullanılmamış  olduğu anlaşılsın diye mi böyledir?

Bu durumu dikkate alarak pcbyi uygun şekilde  çizdim. Eğmeden takabileceğim.

Hadi bunu anladık. imalata kolay gelmiştir yada başka bir sebepten.  peki pcb programındaki hazır kılıflar niye bu haline göre ayarlanmamış? kendimiz yeni kılıf çizmek zorunda kalıyoruz.

fatihkuzucu

Çok üretiliyorsa smd kullanılır, eğmekle ugrasılmaz.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

Klein

Eğer PCB programındaki  kütüphaneler entegrelerin bu haline göre yapılsaydı , hem standart ölçünün dışına çıkılmış olacak  hem de açıdan dolayı montaj makinesi bu parçayı montajlayamayacaktı.
Thruhole montaj makinesi hiç görmedim. Eğer çip fabrikadan çıktığında bacaklar 90 derece açılı olsaydı , küçük eğiklikler ciddi sorunlara neden olabilirdi.  Ama geniş olunca makina kenarlardan biraz baskı uygulayınca bacaklar tam yerine oturuyordur.
PCB kütüphane üreticilerinin , bacağı eğmeye üşenirler mi diye bir endişe taşıdığını sanmam. Böyle bir sebepten standart dışına çıkmayıdüşüneceklerini de sanmam.
Zaten ben de bu yüzden kütüphane değiştiren kimseyi görmedim de duymadım da. Siz  kütüphane değiştirip entegre aralıklarını standartın dışına çıkaran gördüğüm ilk kişisiniz.

pcb_desing

entegreler genelde bacak acıları farklı olarak uretılır kutuhane uretıcılerı standart olarak hazırlarlar libry lerını kaile alınan entegreler degıldır entegre soketlerıdır dizgi makınaları standart olculerı kullanır amaç standart olarak soket kullanmanızdır hıc bır dizgi makınası özel aparat yapılmadıgı takdırde entegre monte etmezler serı uretımde sadece pasıf kompeneteler monte edılır entegre gıbı cok pimli malzemeler ya elle yada kişiye özel aparatlar la yapılır diğer connectör jac ve test pimlerı gıbı

RcALTIN

Alıntı yapılan: t2 - 01 Haziran 2011, 18:51:11
kendimiz yeni kılıf çizmek zorunda kalıyoruz.

doğrusu ilk defa sizden duyuyorum böyle bir gereksinimi. bence de böyle üretilmelerinin sebebi milimetrik yamukluktaki pinleri sağdan ve soldan tüm pinleri sıkıştırarak(montaj makinesinde mevcut olması gereken bir düzenekle) aynı hizaya getirmektir, tam 90 derece olsaydılar milimetrik yamukluklar otomatik dizgi yapan bir sistemde sıkıntıya yol açardı... genede bu tür parçalar elle dizilir denmiş, bu doğru olabilir, olaya mantıksal açıdan baktım, bilgim yok.
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

t2

Dizgi elde yapılacak.  Daha önce  seri üretim için pin aralıklarını geniş olarak tercih etmiş değildim, yeni deniyecem. bari montaj yaparken  kolaylık olsun. ek iş çıkmasın dedim.

Montaj için Makine kullanılırsa sorun çıkacağına inanıyorum. Galiba makina  bu eğimi tek yönde gerektiği kadar azaltıp 90 derece haline getiriyor. halbuki tam 90 derece olsa az içeri az dışarı ayar yapayım derken pinler kopabilir.

Klein

Daha önce denemediysen , kartı baskıya göndermeden önce bir dene.  Açı yüzünden malzemenin oturması ve lehimlenmesi daha zor olabilir.

fahri-

Bildiğim kadarıyla dizgicilerde bu bacakları düzelten bir kalıp var. Seri dizgi yapanlar da bu durumdan hiç şikayet etmiyorlar.