araba fren sinyali devresi

Başlatan optimum, 02 Haziran 2011, 17:10:17

optimum

benim amacım arabanın frean pedalı normal halde siyah bölgede olucak fren pedalına basılınca pedal beyaz bölgeye geçicek ve sensörler beyaz görünce arabanın sinayli yanıcak bana yardımcı olurmsununz acaba?

berke_42

bu siyah- beyaz bölge ne demek?(bu cümlenin bir Türkçe meali kesin  olmalı ama ne!)
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

optimum

şekildeki resimdeki adam ayağıyla pedala basınca pedal ilerleyip siyah bölgeye geçecek ve sensörlerde siyah bölgeye geçmiş olacak.sensörler pic'e bilgi gönderip led'i(araba fren sinyalini yaktıracak).inşallah anlaşılır olmuştur.kurualacak bu devre için kullanacağım sensörler pic ve yazılım hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

yavuzbkocak

eğer fren devresi kesinlikle şekildeki gibi olacaksa, 16f877 pic , cny70 ve 74HC14 ile devreyi kurarak yapabilirsin

gambit1244

sanırım pic kullanmayada gerek yok bikaç transistör ve cny70 ile halledilebilir diye düşündüm büyüklerim eksiklerimi düzeltirse sevinirim
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

optimum

aynı fikri daha öncedende aldm ama nasıl bir devre kurcağım hakkında pek bi bilgim yok :(

VFR

gambit1244

aslında hiçbirine gerek yok sana bir adet mıknatıs bir adet reed röle bir adet te lamba lazım :D en güzel ve kolay şekli budur bence yanmasını istedigin yere reed roleyi koy bikaç deneme ve silikonla devreni yapıştırcak biyer bulabilirsen hiçbi sorun kalmaz çünkü cn70 belli bı ışık ihtiyacı duyar kagıdın siyahmı beyazmı oldugunu bilmek için manyetik role en iyisi derim boylece 2 tl ye işin içinden çıkarsın saygılar
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

mcn

Alıntı yapılan: healme - 16 Haziran 2011, 20:06:52
Ne cny70 gerek ne de PIC. Lazım olan tek şey bu!
http://bluemavi.com/vitrin/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=761117#ara

+1

Orası adamın ayağının altı olacak ve gerektiğinde bütün gücüyle o frene abanacak.Niye kompleks bişeye uğraşıyorsunuz ki?
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...