bu siteden ürün alan varmı?

Başlatan fryrmnd, 02 Haziran 2011, 19:09:35

aslan_korhan

http://www.ntvmsnbc.com/id/25205173/

ANKARA - Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, elektronik ticaretin gittikçe artan şekilde kullanılmasının, 
gümrük mevzuatında yer alan posta ve hızlı kargo yoluyla gelen eşyaya yönelik muafiyetlerin de çok yoğun şekilde tercih edilmesi sonucunu getirdiğini, 
buna bağlı olarak da söz konusu muafiyetlerin suistimalinden kaynaklı şikayetlerin arttığını söyledi.

İnternet üzerinden insan ve çevre sağlığına uygun olmayan ürünlerin satışa sunulduğu, 
yapılan satışların ticari nitelik arz ettiği ve devletin bundan vergi kaybına uğradığına ilişkin şikayetlerin gelmesi üzerine, 
Gümrük Müsteşarlığına talimat vererek bir çalışma yapılmasını istediğini anlatan Bakan Yazıcı, 
Gümrük Müsteşarlığının da sektörel bir inceleme başlattığını belirtti.

Bu inceleme sonucunda, gıda takviyeleri, sporcu gıdaları ve kozmetik ürünlerinin posta ve hızlı kargo yoluyla yoğun şekilde getirilerek 150 Euro vergi muafiyetinin suistimal edildiği, 
ayrıca sağlığa aykırı ürünlerin bu yolla ülkeye girdiğinin tespit edildiğini ifade eden Yazıcı, 
bunun sonucunda e-ticaretin elektronik altyapısının ve ilgili mevzuatının hazırlanması yönünde çalışmalarının yapıldığını kaydetti. 

Bu kapsamda öncelikle, e-ticaretin kontrol altına alınması, takip edilebilir ve izlenebilir olması için teknik altyapı hazırlandığını anlatan Yazıcı, şöyle konuştu:

''E-ticarete konu eşyanın gümrük işlemlerinin elektronik ortamda yapılabilmesi, eşya ve sahiplerinin izlenebilmesi, 
muafiyet amacı dışında ticari amaçla yapılan ithalatların takip edilebilir olması açısından oluşturulan Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) programı hazırlanarak 
7 Mart 2011 tarihinden itibaren fiilen kullanılmaya başlanmıştır. 
Bu program ile suistimali önleyecek ve gerekli denetim ve risk analizlerinin yapılmasına imkan verecek yeni bir uygulamaya geçilmiş oldu. 
Bu uygulama ile ön beyan ve risk analizi kapsamında yapılacak gümrük kontrolleri daha etkin olacak, 
gelen ve giden gönderinin miktarı, mali boyutu ve türleri konusunda istatistik üretilebilecek. Diğer taraftan, konunun hukuki altyapısının hazırlanması çalışmaları da tamamlandı.''

SADECE GERÇEK KİŞİLER
Buna göre, kargo ve posta yoluyla yurtdışından getirilen eşyalarda vergi muafiyeti hükümlerinden artık sadece gerçek kişilerin yararlanacağını anlatan Yazıcı, 
böylece, 150 Euro muafiyetinin ticari amaçla kullanılmasının önlenmesine yönelik bir tedbir aldıklarını kaydetti. 
Bakan Yazıcı, söz konusu muafiyetten, sürekli aynı kişinin yararlandığının tespit edilmesi halinde, muafiyetin kullanımına da sınırlama getirildiğini bildirdi.

KOZMETİK ÜRÜNLERE YASAK
Muafiyetin suistimalinin önlenmesi amacıyla bazı tedbirler alındığını, bu tedbirleri bir genelge ile duyurduklarını belirten Bakan Yazıcı, şöyle devam etti:

''Kozmetik ürünleri ile tedavi amaçlı olmayan gıda takviyeleri ve sporcu gıdalarının muafen posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi tamamen yasaklanmıştır. 
Bunun dışındaki eşya için muafiyet hakkının kullanımına, 2 ayda en fazla 1, yılda en fazla 5 şeklinde bir sınırlama getirilmiştir.

Ayrıca, yüksek kıymetli siparişlerin muafiyet kapsamına sokulmak amacıyla bölünerek getirilmesinin önüne geçilmesini teminen, 
aynı gönderici tarafından Türkiye'deki bir alıcı adına gönderilen ve aynı konşimento muhteviyatı gönderilerin 
bir bütün sayılması ve tamamının kıymetinin birlikte dikkate alınması uygulaması başlatılmıştır.''

ŞU ANKİ UYGULAMA NASIL?
Bu arada düzenleme öncesindeki mevzuata göre kargo ve posta yoluyla yurtdışından getirilen eşyalarda 
vergi muafiyeti hükümlerinden gerçek kişilerin yanı sıra tüzel kişiler de yararlanıyordu. Artık bu haktan sadece gerçek kişiler yararlanabilecek.

150 EURO'NUN ALTINA VERGİ
150 Euro'nun altında olan kozmetik ürünleri ile tedavi amaçlı olmayan gıda takviyeleri ve sporcu gıdaları gümrük vergisinden muaf tutuluyordu,
yeni düzenlemede bu ürünlere 150 Euro'nun altında olsa bile vergi uygulanacak.

Önceki düzenlemede muafiyet hakkının kullanımında süre sınırlaması yokken 
yeni düzenlemede 2 ay içinde en fazla 1, yılda en fazla 5 şeklinde bu haktan yararlanabilinecek.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

OptimusPrime

en sonunda gümrük işininde suyu çıktı.
uzunca bir zamandır ebay dan elektronik bişey almıyordum ama yazıdada bahsettiği gibi kozmetik ( tr.strawberrynet.com ) içeren bir kargo gümrüğe takıldı. ( eşimin benim değil :) ne kendimde nede entegrelerimde maskara kullanmıyorum :) doğal halini seviyorum :) )
zaten açıkçada yazmışlar bu işlerle uğraşmayın diye. üzerine diyecek bir şey yok...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

diot

www.dealextreme.com sitesinden alış veriş yapabilirsiniz. Ben lazer led leri falan burdan almıştım ortalama 20 günde geliyor . Ayrıca kargo ücretsiz.

sezgin05

@DIOT: Ustam aldığınız laser ledlerin özellik ve fiyat bilgisini verirmisiniz.

muhendisbey

Hocam ben sürekli olarak ufak ürünleri eBay üzerinden alıyorum. Sürekliden kastım her ay 5-6 parça kargo.

Mesele şu
Eğer bir üründen 8-10 tane alırsan suçlu konuma düşebilirsin demiyorum düşersin.

Bir karakter LCD aldın çok beğendin, tuttun 2 tane daha sipariş verdin. Bunları da kullandın 3 tane daha sipariş verdin. Arkadaşım yandın. Çok sık aynı ürünü aldın. Bu da seni bu işin ticaretini yapıyor olarak gösterdi. Tek kalemde 5 ürün alsan bile dokunmazdı belki ama farklı kargolarla aldığın için problem olabilir.

Tuttun 1000 tane led aldın ne olacak? Cevap hiçbirşey. Çünkü ledin fiyatı belli. Abartılı toplasalar 50dolar derler, kırmızı bayrak açılmaz.

Arkadaşının başına gelen uydurmasyon. Hiçbir zaman böyle olmaz. Bu 2 şekilde olur.

Polis evine gelir, bulamazsa ihbarname gönderir (bu çok nadir bir durum,uyuşturucu, silah, biyolojik silah (şarbon şüphesi) kısacası yasak mal bulunursa)  yada gümrük ihbarnamesi gelir evine. Örneğin: Yurtdışından gelen postanız Kayseri gümrük bürosunda beklemektedir. şu kadar gün içerisinde lütfen büroya geliniz. Şeklindedir.

Bir de şu durum var. satış siteleri üzerinden satılan mallar artık takipte ve belirli bir miktarda vergi istiyorlar. Eğer fiş fatura kesmediysen polis amcalar kulağı çekmeye geliyorlar.

Ben bu zamana kadar dünyanın ürününü getirttim. Tek bir problem olmadı. Aynı üründen sıkça istemezsen (ben daha önce kırmızısını almıştım bu mavisiydiyi yemezler) , 150 EURO sınırını zorlamazsan hiçbirşey olmaz. 150EURO burada aldığın değil ülkende bulunan fiyat. İçerisine kargo ücreti de dahil ki bunu da free shipping diyemezsin. 20-30 artık hesap ediyor gümrük memuru, yani 100 Doları geçmemen her zaman iyidir. Artık bir bütün olarak düşüneceğiz hepsi bu.

Gümrük memuru aptal değildir. Gift yada Sample olarak işaretlemek kendini kandırmaktır. Adres olarak ev adresi de olursa ufak ürünlerde asla problem olmaz.

Kesici aletler genelde takılabiliyor ama Smith Wesson çakı getirttiğime göre sorun olmuyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

sigmoid

Alıntı yapılan: aslan_korhan - 04 Haziran 2011, 21:26:15
Arkadaşlar bu aralar yurtdışından malzeme alımlarında dikkatli olun bence.
1 Nisan'dan itibaren gümrük kanunu değişti.

Bir arkadaş arada sırada çin'den posta yolu ile malzemeler alıyordu. Ivır zıvır elektronik malzemeler.
3-4 derken postacı "çok fazla malzeme gelmeye başladı, dikkatli ol" gibisine uyarıda bulunmuş.
Arkadaş pek kaideye almamış ve devam etmiş alımlarına.
Bir gün telefon gelmiş ve "gelin malzemelerinizi postahaneden alın" demişler.
Arkadaş gitmiş ve beklemeye başlamış "şimdi geliyor, 5dk bekleyin vs..." diye oyalamışlar biraz ve 4 tane polis, kaçakçılık şube, gümrük müdürü vs. bunu paketlemişler.
"Depo nerde, mallar nerde" gibi sorular sorup arkadaşın dükkanını, evini her yeri aramışlar akşama kadar karakolda ifade vermiş.
Yani sonuç olarak kaçakçılıkla suçlanıyor 3 kuruşluk malzemelerden dolayı ve mahkemeye çıkmasını bekliyor...

Yılda 3 defa malzeme alabiliyorsunuz vu bunlar kesinlikle elektronik olmayacakmış ve yine 100€'yi geçmeyecekmiş. Bu aralar bu işleri çok sıkı tutuyorlar...

:(

Bende arada 5-10$ ufak tefek şeyler alıyordum. Demekki sakata gelme durumu var. Arkadaşının son durumu noldu?

aslan_korhan

Mahkemesi halla sürüyormuş.
Ertelenmiş bir kaç defa, mahkemelerde her zaman olduğu gibi.
Sürer daha baya sonuç çıkana kadar.
Fakat sonuç iyi bir para cezası + sicil kayıtı olacak gibi :(

Demek böyle birşey almaya kalksam ebay'den direkt tutuklayıp içeriye atacaklar  ;D

http://global.ebay.com/RohdeShwarz-SMIQ03-300kHz-33GHz-Vector-Signal-Generator-W-CDMA/380377331815/item
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

muhendisbey

Valla birçok kredi kartı bu kadarlık limit bile vermiyor. Bir de bu tür bir ürünü tutupta yurtdışından almaya kalkarsan aslı astarından büyük olur. Gümrük vergisiydi, memurun el altından istediği paraydı (evet yoksa ürün depoda kaybolabilir, yada kırılabilir), TSE'siydi belki 2 katına bile mal olabilir.

Bu tarz şeyleri daha çok yurtdışından gelenler yanlarında getirerek ülkeye sokuyorlar. Bunu belirli bir pay ile yapanlar var.

Arkadaşınızın suçlamasını öğrenebilir misiniz? Merak ettim acaba ne? Kaçak mal sokmak gibi birşey sözkonu değil çünkü eğer kargo ile aldıysa. Genelde FedEx, UPS, DHL gibi şirketlerin buralarda aracıları olur. Takıldığı zamanda işi bağlamaya çalışırlar. Vergi ödemen gerekirse bunu söylerler yoksa geri gönderim yaparlar.

Daha çok yasak mal sokmada, yada kaçak olarak sokarken bu durum olur. Eğer şüphe durumu olursa gelen ürünleri göstermeni isteyebilirler satmadığına emin olmak için. Onun dışında sorun çıkmaz.

Bak bir de şu var, gümrük memurunun değerlendirmesi. Çünkü bin küsür dolarlık bisiklet gidonunu 100 dolar gösterip sokanların olduğunu bir arkadaşım söylemişti ne kadar doğru bilemem. Gümrük memurunun yerinde olsam ben bile bu kadar edeceğini düşünmem.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

muhittin_kaplan

son duruma göre 75avro limit.
ama mahkemelik olacak birşey yok. orayı anlamıyorum. limiti aşan mlz olduğunda %20 verip alıyorum.
ama....
eğer üstünde yazan tutarı düşük göstermelerini istersem ve gelen faturada mlz nin değeri düşük görünürse "vergi kaçırmaktan" hakkınızda yasal işlem başlatılır.
aslan hocam arkadaşınız ödediği tutar ile fatura tutarını farklı göstermiş olabilir.