bu siteden ürün alan varmı?

Başlatan fryrmnd, 02 Haziran 2011, 19:09:35

fryrmnd

http://www.alibaba.com/... uzak doğu malları  ağırlıklı gözüküyo... bu veya benzeri bir siteden (uzakdoğu menşeli) alım yapan varmı... veya bunlar ne kadar güvenilirdir vs...  duyduğunuz biliğiniz bişey... futurlec tarzı sitelerden çok mu fiyat farkı var acaba... üye firmalardan birine mesaj attım cevap gelmedi daha... genelde 10 adetten az satmıyolar... ne dersiniz... ısd veya apr türü bişeyler arıyom...

fcpic

bir arkadaşım alıyodu vakti zamanında şirket profilinde gold supplier yazanlardan almaya çalışıyodu şimdi kendi sitesini açtı ordan alıp türkiyede satmak için. yapıp aşamasında sitesi şuan tam detaylarını bilmiyorum ben ebaydan aldım şimdiye kadar ama alibaba ya yada aliexpress e bulaşmadım henüz :)

fryrmnd

muhittin_kaplan

yanılmıyorsam site satış yapan değil satıcı ile alıcıyı buluşturan bir site.

Maxim

alibaba aslen bir reklam sitesidir, direk satış yapan bir yer değil
satıcılar ne satıyorsa buraya reklamını tanıtımını detaylarını yazar ,sende gelir bakar sonrada satıcı ile irtibata geçersin
ayrıca 2 tane entegre 1 tane 2x16 lcd ekran için buralarda vakit harcamayın, burası yüksek volümlü işlere hitap eder

The Gariban

Alibaba.com gibi siteler B2B diye tabir edilen sitelerdir.Bu siteler(Daha doğrusu portallar) belki 10 yıldır  bu tür ticari faaliyetleri vardır.Futurlec yada benzeri siteler daha çok elektronikle ilgili ürünleri perakende alabileceğiniz sitelerdir.Oysa alibaba gibi dev portallar ülkelere toptan mal satabilecek büyük firmaların da pazar aradığı yerlerdir.
Firmaların güvenliği konusunda:Alibaba nın içerisinde gelen tekliflerin ciddiyetini  kontrol eden bir yapı olsada,inbox ınızda özellikle afrika ülkelerinden gelen "Sizin Malınızı Satmak isitiyoruz bize bir kota verirmisiniz" gibi çoğu ciddi olmayan mesajlarda gelmektedir.
Firmaların ciddiyetinin en önemli kriterleri:Kontrol ettiğiniz firma eğer "Golden Member" ise ayrıca portalda firmanın tanıtım videosu varsa ve internetteki sitesi büyük ve düzgün çalışıyorsa başlangıç için yeterli olabilmektedir.

Ama tabiki tüm bunlar orta ve büyük miktardaki ticari faaliyetler içindir.(Ortadan kastettiğim 100 bin USD gibi)

Maxim

tam hatırlamıyorum bir üreticiden zamanında bir teklif istemiştim
sanırım lcd ekrandı, adam bana kaç bin tane lazım diye sordu !  ;D

fryrmnd

hehe... bana da sordu ben de 5 dene dedim :o ...galiba kilo ile istemek gerekiyo ;D  teşekkürler arkadaşlar cevaplarınız için...

fcpic

evet sordum arkadaşıma bu akşam toptan alıyormuş ve diğer arkadaşların dediği gibi aracı bi siteymiş :)

aslan_korhan

Arkadaşlar bu aralar yurtdışından malzeme alımlarında dikkatli olun bence.
1 Nisan'dan itibaren gümrük kanunu değişti.

Bir arkadaş arada sırada çin'den posta yolu ile malzemeler alıyordu. Ivır zıvır elektronik malzemeler.
3-4 derken postacı "çok fazla malzeme gelmeye başladı, dikkatli ol" gibisine uyarıda bulunmuş.
Arkadaş pek kaideye almamış ve devam etmiş alımlarına.
Bir gün telefon gelmiş ve "gelin malzemelerinizi postahaneden alın" demişler.
Arkadaş gitmiş ve beklemeye başlamış "şimdi geliyor, 5dk bekleyin vs..." diye oyalamışlar biraz ve 4 tane polis, kaçakçılık şube, gümrük müdürü vs. bunu paketlemişler.
"Depo nerde, mallar nerde" gibi sorular sorup arkadaşın dükkanını, evini her yeri aramışlar akşama kadar karakolda ifade vermiş.
Yani sonuç olarak kaçakçılıkla suçlanıyor 3 kuruşluk malzemelerden dolayı ve mahkemeye çıkmasını bekliyor...

Yılda 3 defa malzeme alabiliyorsunuz vu bunlar kesinlikle elektronik olmayacakmış ve yine 100€'yi geçmeyecekmiş. Bu aralar bu işleri çok sıkı tutuyorlar...

Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Elektroemre

Alıntı yapılan: aslan_korhan - 04 Haziran 2011, 21:26:15
Yılda 3 defa malzeme alabiliyorsunuz vu bunlar kesinlikle elektronik olmayacakmış ve yine 100€'yi geçmeyecekmiş. Bu aralar bu işleri çok sıkı tutuyorlar...

Hocam elektronik olmayacakmıştan kasıt "bitmiş ürün" anlamında mı yoksa normal malzemeyide mi kapsıyor?

aslan_korhan

Malzeme olurmu olmazmı bilmiyorum. Dedikleri bitmiş ürün.

Arkadaş birde cezasını falan ödeyim demiş ama kabul etmemişler.
Birde karakolda birkaç kişi daha varmış bu konudan dolayı.
Yani komponent almayı bile riske edemiyorum şuan...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Elektroemre

Sırf malzeme siparişi vermek için istemeye istemeye de olsa geçen aylarda kredi kartı aldım.
Sadece 1 sipariş verebildim. Bunları okuyunca hevesim kursağımda kaldı  ::)

Ne olacak bu malzeme sıkıntısı? Şirketler yada ticari iş yapanlar bir şekilde halledebiliyorlar ama benim gibi kendi çapında bu işle uğraşan kişiler ne yapacak?
Özellikle RF malzeme, bazı analog entegreler ve uC'ların temini gerçekten sıkıntılı.

fryrmnd

tööbee tööbe... olaya bakya... devrim döndü valla... posta değil kargo yoluyla mı almak lazım...

pcb

bana 110$ a mal olan site , geri zekalı gibi adamlara mail order yaptım parayı , sonra yok oldular. aman uzak durun alibaba velibaba dan , ne alırsanız ebaydan

Adamlar üşenmiyor 100 lerce güncel malzeme içeren site kuruyorlar her türden 10 gün sürede ne toplarlarsa , msn gibi bir programları var trade maneger, konuşuyorsun, hani çinde mal ucuz ya , pazarlık felan bir bakıyorsun burada 100$ orada 15$ ama diyor 1000 adetli alırsan , önce bir örnek numune gönder diyorsun gemi mi yoksa uçakla mı gelsin sample tabi aceleci olduğumuzdan uçak kargosu fedex-ups falan ,  hesap çıkarıyor 100$ + kargo + mail order ücreti + zaman kaybı
kendinizi affedemeyeceğiniz bir anı olarak kalır aklınızda, aman