Arabalardaki silecekler yagmur yagdigini, şiddetini nasil anliyor ?

Başlatan rck8942, 07 Haziran 2011, 17:38:18

cetinkaya

Selam Sayin Forum üyeleri merak ettigim bir konu var Arabalardaki silecekler yagmur yagdigini nasil anliyor ? ve yagmurun siddetine göre nasil silecekler kendilerini ayarliyor ? Nasil bir sensör kullaniliyor ve nereye yerlestiriyorlar arabada ?

berke_42

Genellikle dikiz arkası arkasına (camın orta kısmına sensör,ve torpido altına devre monte edilir ) monte edilen sistem, ışıgın kırılması prensibine göre çalışıyor.Sensör ışık ve ışığın kırılma prensibine göre suyun daha doğrusu yağmurun yoğunluğunu algılar..Camda herhangi bi su vs. yokken ışığı kırıcak bişi olmadığı için sistem çalışmaz.Üzerine su geldiğinde yansıyan ışığın açısı kırıldığından sensör üstünde su olduğunu algılar ve silecekleri çalıştırır,o kırılmanın yoğunluğuna göre sileceklerin hızını ayarlar, sistemin stabil çalışması için sensör ile cam arasında boşluk olmamalıdır..
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

BenC

Çoğunluğunda enfrared verici ve alıcı sistem. Tabiki birazcıkta optik sistem.
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

cetinkaya

hocam verici alici ufacik yere nasil monte ediyorlar ? Bu ayni o zaman yangin söndürme alarm larindaki gibi birsey o zaman ?

berke_42

Alıntı yapılan: rck8942 - 08 Haziran 2011, 00:41:31
hocam verici alici ufacik yere nasil monte ediyorlar ? Bu ayni o zaman yangin söndürme alarm larindaki gibi birsey o zaman ?
[IMG]http://i.imgur.com/S64ZG.jpg[/img]
ufacık yere monte edildigini nerden çıkarıyorsun ki; devre torpido-direksiyon alt kısmına yada  tavan lambası kısmına ,sadece sensör cama monte ediliyor.

SiVRiSiNEK

http://www.youtube.com/watch?v=YwRTakXm1pQ

resmini bir türlü bulamadım, ama aynanın arkasında cama açıyla yerleştirilmiş, infrared verici alıcı diyottan oluşuyor, cama gelen su miktarına göre alıcıdan gelen sinyalin değişimine göre çalışıyor

berke_42

cetinkaya

zamzam23

bunu biz kendimiz yapmak istesek yapabilir miyiz?yapılabilir mi?

papsukkal

Alıntı yapılan: zamzam23 - 09 Haziran 2011, 08:53:22
bunu biz kendimiz yapmak istesek yapabilir miyiz?yapılabilir mi?

azmin elinden kim kurtulmuş ?

t2

Önce ledi yapmak lazım. galyum arsenid mi neydi. Ondan lazım. Ardından optotransistöre geçelim. oda benzer birşey olsa gerek.  Daha sonra silisyum  kullanarak pn jonksiyonundan yola çıkıp diyodu ve transistörü yaptıktan sonra.. kısa sürede tamamdır.