Tantal kondansatörler

Başlatan My75, 14 Haziran 2011, 13:26:47

My75

Bu başlıkta konu var fakat son mesaj 4 sene öncesinde kalmış,tantal kondansatörlerin avantaj ve dezavantajlarını inceledim fakat genelde dc üzerinde durulmuş,mesela az yer kaplaması için LM386 ses modülümün ses çıkışında ve beslemesinde 100/16 tantal kullanmak istiyorum ama çekiniyorum çünkü cctv kameraların beslemelerinde genellikle kullanılan tantallar kafadan kısa devre devre oluyor ve neredeyse pcb'yi kömürleştiriyor..Kısaca tantal tavsiye edermisiniz..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

Burak B

Ederim. Elektrolitikten iyidirler.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

erkan614

az olan bilgim şudur ustalar yanlışımı düzeltsin
tantal elektrolitik kondansatörün muadili gibi çalışır. farkı elko'lardan çok daha uzun ömürlü olması ve çok daha küçük yer kaplamaları ve bununla beraber hammaddesinin "tantalyum" limitli olmasından dolayı pahallı olması
eğer tantalyum dünyada çok ve ucuz olsaydı elektrolitik yerine devrelerde tantal kondansator kullanıcaktık 1206 kılıfta 220uF malzemeler olucaktı mesela

Burak B

@erkan614 aynen. :) Zaten SMD Size A B C v.s. kondansatörler tantal kondansatör. Elektrolitik SMD leri kule tip malum.

Ayrıca tantal kondansatörlerin doğruluk oranı daha yüksektir.

rf

Haklısınız tantallar arıza durumunda kısa devre oluyor buda aşırı akım çekilmesine neden oluyor. Fakat kaliteli bir tantal seçilir ve çalışma voltajının üzerine
çıkımazsa sorun yaratmayacaktır.

Çin malı bazı tantallar üzerinde yazan voltlarda bile patlıyor. Markalı almakta fayda vardır. (kemet vs.)

Bu arada her devremizde 10larca kullanıyoruz. Bahsettiğim nedenler dışında nadir sorun çıkıyor. Fakat fiyatlarını gözardı etmemek lazım.

İyi çalışmalar dilerim,
KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

picmanya

tantalların esr esc gibi direnç değerleride daha iyi diye biliyorum
yüksek frekanslarda kullanılması tavsiye edilen uygulamalarda görüyorum.

erkan614

fiyatlarını hiç araştırmadım adetli kullanan bilen varsa açıklayabilirmi
1uF 50v th elektrolitik fiyatı: 0,01386TL
1uF 50v smd elektrolitik fiyatı: 0,05094TL
1uF 0805kılık 25V kutupsuz fiyatı: 0,01422TL (sadece 1 makara almıştım fiyatı daha düşük olabilir)
iken
1uF 50v smd tantak fiyatı nedir?

fatihkuzucu

1u  0805 seramik kullanılabilir. Fiyat açısından 10u üstü için dip kapasite kullanmak gerekir.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

Meric Işıkçı

tantallar voltaja karşı çok duyarlıdır dikkat ediniz

picmanya

evet yüksek voltaj kaldırmıyorlar
mosfet yada ihbt li H köprü gibi anahtarlama dc link voltajlarının olduğu yere takılamıyor.
bir iki kez deneyip meşale gibi yandığını görmüştüm.aslında enteresan bir şekilde patlayıp yanıyorlar
bizim işte bu kadar güzel yanan ve acayip koku çıkaran malzemeyede ben rastlamadım resmen 1 metre yanardağ gibi püsküre püsküre yanıyor meret.damla tipi 4,7mF. 35V. pin aralığı 2,5mm. çapı 5mm. devamlı kullanırım.

Burak B

Yüksek voltajla çalışmak isteyenlerin tantal kullanması doğru değil. Elektrolitik ile devam etmeliler. Çok kalite arıyorlarsa ESR sine göre kondansatör alsınlar.

rf

Konunun üzerine denk geldi bu gün elimde bir tane tantal patladı :)
Kutu üzerinde 16V yazıyordu meğerse 10V'muş.
220uF 10V tantal 11.3V çıkışa takılmıştı  3 - 5 dak. içerisinde patladı. Patlama elektrolitikler gibi sesli olmuyor daha çok kartın üzerine barut dökmüşsün ve ateşlemişsin gibi birden alev alıyor ve haliyle kartın büyük bir kısmı simsiyah oluyor.

Tantal sadece 1.3 voltluk vazlalıkta bile patladı. Devrede tantal kullanırken maximum voltaj değerlerine fazla yaklaşmamak lazım.

KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

z

Bir keresinde ters bagladigim tantal, voltaj vermemden kisa bir sure sonra ateslendi. Tepesinden bir parca aynen bir roket gibi firlayip yaklasik 1m uzaktaki  duvara yapisti. Duvarda da yanmasi devam etti ve cikmayan bir leke birakti.

Bu olayi yasadiktan sonra  TV de yangin haberlerinde artik soyle aciklamalar da duyabiliriz. "Bilir kisi incelemelerinden sonra yanginin tantal kondansatorden kaynaklandigi saptanmistir"

Benzer durumu 1 kez de 100n smd de yasadim. Yeni dosenmis karta voltaj verdigimde konsansotor minik kivilcimlar cikarip icin icin yandi ve pcb de de tahribat yapti.

Turkceye cevrilmis asagidaki sitede tantalin yaniciligindan bahsedilmis.

http://www.tungsten-powder.com/turkish/Tantalum_Carbide_Powder.html
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com