Field Oriented Control of 3-Phase AC-Motors

Başlatan bunalmis, 27 Mayıs 2004, 01:53:22

CoşkuN

En üstteki link kitap tanıtımı sadece 50mb'lık kitap hangisi göremedim.
Çok teşekkürler

aster

en üsteki işte indirdim ve dediğim gibi

CoşkuN

Bu linkteki dosyada sadece kitabın içindekiler bölümünden çekilmiş fotoğraflar var.Ayrıca bu kitap elimde var,çevirisi.

aster

çevirisi olan kitabın bilgilerini verebilirmisin?

daha doğrusu şöyle yapsak, elimizdeki çevirisi olmuş kitapların veya Türkçe yazılmış kitapların birer listesini yayınlasak
bilmedilerimiz olabilir, ona göre alma yoluna gidebiliriz
selamlar

CoşkuN

İyi olur aslında son zamanlarda epey kitap yayınlandı.Ben buraya aklıma gelenlerden başlayayım.

Güç Elektroniği :Çeviriciler,Uygulamalar ve Tasarım Mohan,Undelad,Robbins (Çeviri) Literatür Yayıncılık

MATLAB 7.04 Simulink ve Mühendislik Uygulamaları Prof.Drş.Uğur Arifoğlu Alfa Yayınları

Elektrik-Elektornik Mühendisliğinin Temelleri AC -DC devreler :(2 Cilt) Prof.Dr.Uğur Arifoğlu Alfa yayınları

Daha çok Türkçe kitap var aslında.Kitap satan sitelerde bayağı bir liste çıkıyor o listeyi alabiliriz buraya.

Kendi web siteme de kitap tavsiyeleri diye bir bölüm koyacaktım zaten.Daha tamamlamadım ama şimdilik koyduğum kitaplar bu linkte.Daha çok öğrenci arkadaşlara yarayacak temel kitaplar::
www.bilimonline.8k.com/kitap/kitap2.htm

mmengi

Veli B.

Alıntı YapGüç Elektroniği :Çeviriciler,Uygulamalar ve Tasarım Mohan,Undelad,Robbins (Çeviri) Literatür Yayıncılık

Evet bu kitabı kesinlikle tavsiye ederim.Hepimizin kütüphanesinde bulunması gereken güzel bir eser.

aster

Bir çalişma yaptık,
Enerji Analizörü ile VF kontrollu bir hız kontrol ünitesinin 0 Hz den 50 Hz e kadar devrini arttırırken kaydını aldık

kullanılan araçlar:
Delta VFD015B hız kontrol ünitesi
C.A 8334 Enerji analizörü
ve Gamak 1.5 KW 3~motor

Çekimi buradan indirebilirsiniz
http://rapidshare.de/files/9680411/motor_rms.rar.html

izledikten sonra görüşlerinizi almak isterim

CoşkuN

Motoru boşta mı çalıştırdınız acaba? Düşük frekanslarda torku düşüyor bildiğim kadarıyla bu sürücülerde.Bir de sürücü hakkında biraz bilgi alabilir miyim,googleda aradım çıkmadı birşey.

aster

evet motor boşta iken test yapıldı
1 ve 2 Hz de mil kesik dönerken 3 Hz ve yukarısında sorun yoktu özellikle denedik ve elle tutmaya çalıştık, motorda manyetik gürültü vardı (PWM sesi)
sürücü detaylarını buradan öğrenebilirsiniz, fazlası download bölümünde mevcut
http://www.fastltd.net/bseri.html
testin analizör detaylarını daha sonra vereceğim
orta fazın (sarı) diğer fazlara oranla değişimlerinde bir fark gördünüzmü?
1-2 Hz de gerilimin seviyelerine dikkat ettinizmi?
analizör örnekleme zamanı 5 ms idi
başka değişik gelen yerler nelerdi?
başka ne gibi tesler yapalım? fikirleriniz

CoşkuN

Pek fazla yorum yapamayacağım,ama öyle görülüyor ki düşük frekanslarda voltajlar daha düzgün ,frekans artıkça seviyeleri artıyor ve şekil iyice bozuluyor.Elinizdeki cihaz harmonik analizi yapabiliyor mu acaba? Bir de harmonikleri görsek mesala.
Ben de tasarım ödevimi tamamladık sayılır.Hocamın eski bir yüksek lisans öğrencisinin tezinden faydalandım.Simulinkte asenkron makinanın skaler kontrolünün similasyonuyla ilgili.Aşağıda elde ettiğim sonuç grafiği görülüyor.Tamamiyle sistemi anlayamadım ama genel hatları kavradım.
Aşağıdaki resimde yukarıdan aşağıya:
İnvertörden elde edilen Vab voltajı
Stator akımları
rotor hızı değişimi
tork
görülmekte.

Rotor hızının 2 olması sizi şaşırtmasın.Orada bir problem var ama şekil olarak doğru.Belli bir seviyeye oturuyor.Tork da görüldüğü gibi salınımlı bir yapıda.
Aşağıda similasyonun blok diyagramı:

CoşkuN

Skaler motor kontrolorü testinden başka sonuçlar çıktı mı acaba?
Bir de şuınu soracaktım:Üst tarafta 1,2,3 diye görülen voltajlar hangi voltajlar? Aralarında çok fark var da? Stator voltajları mı diye düşündüm ama?
(Bu arada tasarım ödevimi hocaya teslim ettim,iyi de bir not alacağım galiba.Sizden istediğim ac drives kitabını da buldum.Elime birkaç güzel e-book daha geçti ,bir ara zaman bulunca rapid'e yükleyeceğim)

kumral

Arkadaşlar vektör kontrol "field effect control" olarak tabir edilen yani "alan etkili kontrol" adından da anlaşılacağı gibi alana etki edip kontrolü öyle yapacaksınız. yani oluşan döner alana müdahale edilecek. nasıl edilir konusu ise prensipte sizlerin yazdıgı gibi hayli basit "frekansı kontrol et ve ona göre gerilimi kontrol et" motor devri düşşun yada artsın.

Ama asenkton motor denilen bu motor türünü kontrol etmek hayli zorbir iş olsa gerekki yaygın bir şekilde kullanımı son yıllarda başladı siemensin sürücüleri var ama inanın bu konuda bilgi toplamak okadar zorki ben 8 ayımı ve bir 500 milyon kadarda paramı harcadım 2000 yılında tez yazmak için. türkçe kaynak nanay nasıl yani derseniz birileri birşeyler yazmış ama sağdan soldan çalmış bölük pörçük ve hepsi teori.

ilk önce asenkron motorun durum denklemini çıkarmak gerekiyor ki bir hayli işlem sonucu ortaya 5x5 matris boyutunda bişeyler çıkıyor. ee olay burda bitmiyor teorideki hesaplamalarınızı pratige bir mikroişlemciye yüklemeli ve dahası baba bir elektronik surucu yapmalısınız. bir arkadaşın dedigi gibi " birkaç mosfet patlatmayla falan bu iş olmaz" yani devir kontrolü yapıla bilir bu oldukça basit ama kalkış torku, motor gücü ikilisinin düşürülmeden yapması amatör bir iş değil buna kalkışancak arkadaşlar bunu bilsin. yok ben bilgi sahibi olmak istiyorum diyen varsa ben kendi tezimi ve yüseklisan tezi olarak yazılmış birkaç tezi önere bilirim bunlarıda ankarada bilkent yolundaki ösyme merkezindeki yükseklisans ve doktora tezlerinin olduğu yerden eğer yükseklisan yada doktora ögrencisiyseniz temin edebilirsiniz.

bir uyarıdaha eger diferansiyel denklemler matrisler inteğral konusunda iyi bir matematik bilgisine sahip değilseniz gene birşey anlayamazsınız.
bence meraklı arkadaşlar bu konuda yapılmış bir vektör kontrol setini görmeli daha sonra uğraşmaya karar vermeli.
başarılar...