MPLABX - Hitech derleyicide chip ".." not present in chipinfo hatası ve çözümü

Başlatan raltin, 18 Haziran 2011, 21:13:13

raltin

Merhabalar,

MPLabX indirdim ve Netbeans tabanlı olduğu için bu ide hoşuma gitti ve kullanma denemelerine başladım fakat Hitech derleyicilerinde birtürlü çalışmıyor ve  aşşağıdaki hatayı veriyordu. hatayı araştırdığımda ilgili ini file'daki tanımlamanın başında "PIC" ibaresi bulunmadığını ve PIC eklemek gerektiğini öğrendim fakat PIC ekleyincede farklı ve alakasız birçok hata veriyor.

error: chip "PIC16F685" not present in chipinfo file "c:\Program Files\HI-TECH Software\PICC\9.81\dat\picc.ini"

baya bi uğraştıktan ve araştırdıktan sonra bu hatanın sadece türkiyede yaşandığını ve diğer pekçok java programından aşına olduğum türkçe karakter dönüşümü (özellikle "I" = "ı") sorunundan kaynaklandığını düşündüm ve sanal makinaya hiçbirşeyini türkçe seçmeksizin tamamen ingilizce Windows kurdum. sonuç, yeniden proje yarattığımda herşey sorunsuz derleniyor. sonra windows'u kademe kademe türkçe ayarlara çekmeye başladım ve Regional setting'de formatı English (United state) bıraktığım sürece sorunsuz çalıştırmayı başardım.
Tabi bu arada uğraşırken alternatif çözümlerde buldum.

-En garanti çözüm: bölgesel ayarlarda format'ı ingilizce yapmak.
-Diğer bir seçenek Projeyi yarattıktan sonra proje dizinide "nbproject" dizininin altındaki "Makefile-default.mk" dosyasının içersinde "MP_PROCESSOR_OPTION=PIC16...." satırını bulup "PIC" yazısını silmek. projede herhangi bir değişiklik yapılmadığı sürece bu şekilde çalışıyor.

Umarım yazım işinize yarar.

vastar

çok saoll valla CCS den MPLAB X e geçme kararı almıştım bugun ve saat 12 den beri bu sorunla uğraşıyorum. Kendi sample dosyasını bile derleyemeyen bir ide ve compiler ı görünce senin çözümün olmasaydı mplab x 1 saat sonra rafa kalkacaktı. CCS candır demeye başlamıştım bile :D . Şimdilik sorun çözüldü gibi bakalım. Ama dünya pazarında hatırı sayılır bir PIC tüketimi yapan Türkiye ye böle bir vurdumduymazlık yapmış olması microchip in ayıbıdır.

İki şeyden nefret ediyorum yazılımı denemek için saatlerce breadbord kurmaktan (geliştirme kartı almak şart yoksa zaman kaybı)

Bi de saçma sapan bug lardan.

LukeSkywalker

@raltin. " MP_Processor" olayını nasıl buldun bilmiyorum ama gerçekten çok teşekkür edrim...

nos89

bende bu hatayi alıyorum anlamadım gitti kaçgündür halletmeye çalışyorum olmadı yardımcı olursanız sevinirim yazdıgım kodlarda aşagıda

make -f nbproject/Makefile-default.mk SUBPROJECTS= .build-conf
make[1]: Entering directory `C:/Users/Muro/MPLABXProjects/het.X'
make  -f nbproject/Makefile-default.mk dist/default/production/het.X.production.hex
make[2]: Entering directory `C:/Users/Muro/MPLABXProjects/het.X'
"C:\Program Files\HI-TECH Software\PICC\9.82\bin\picc.exe" --pass1 ../main.c  -q --chip=PIC16F628A -P  --outdir=build/default/production/_ext/1472 -N31 --warn=0 --runtime=default,+clear,+init,-keep,+osccal,-resetbits,-download,-stackcall,+clib --summary=default,-psect,-class,+mem,-hex --opt=default,+asm,-asmfile,-speed,+space,-debug,9  --double=24 --float=24 --addrqual=ignore --mode=lite -g --asmlist "--errformat=%%f:%%l: error: %%s" "--msgformat=%%f:%%l: advisory: %%s" "--warnformat=%%f:%%l warning: %%s"
make[2]: *** [build/default/production/_ext/1472/main.p1] Error 1
make[1]: *** [.build-conf] Error 2
make: *** [.build-impl] Error 2
:: error: chip "PIC16F628A" not present in chipinfo file "C:\Program Files\HI-TECH Software\PICC\9.82\dat\picc.ini"
make[2]: Leaving directory `C:/Users/Muro/MPLABXProjects/het.X'
make[1]: Leaving directory `C:/Users/Muro/MPLABXProjects/het.X'

BUİLD FAILED (exit value 2, total time: 447ms)

Program:

/*
* File:   newmainpicc.c
* Author: Muro
*
* Created on 05 Nisan 2012 Per?embe, 00:13
*/

#define __PIC16F628A_H
#include "pic.h"

int main(void) {
    return 0;
}

mobland

make -f nbproject/Makefile-default.mk SUBPROJECTS= .build-conf
make[1]: Entering directory `D:/PROJELER�M/YAPTIKLARIM/MOBplc/plcc/plcc.X'
make  -f nbproject/Makefile-default.mk dist/default/production/plcc.X.production.hex
make[2]: Entering directory `D:/PROJELER�M/YAPTIKLARIM/MOBplc/plcc/plcc.X'
gnumkdir -p build/default/production/_ext/1472
gnumkdir -p dist/default/production
"C:\PROGRA~2\PICC\CCSC.exe"  out="build/default/production\_ext\1472"  ../plcc.c +FH +DF +Y=9 +EA I+="C:\Program Files (x86)\PICC\Devices" I+="C:\Program Files\PICC\Devices" +DF +LN +T +A +M +J +EA +Z -P #__18F452=TRUE
mv: build/default/production/_ext/1472/plcc.cof: No such file or directory
make[2]: *** [build/default/production/_ext/1472/plcc.o] Error 1
make[1]: *** [.build-conf] Error 2
make: *** [.build-impl] Error 2
make[2]: Leaving directory `D:/PROJELER�M/YAPTIKLARIM/MOBplc/plcc/plcc.X'
make[1]: Leaving directory `D:/PROJELER�M/YAPTIKLARIM/MOBplc/plcc/plcc.X'

BUİLD FAILED (exit value 2, total time: 1s)

bende aynı hatayı alıyorum yardımcı olursanız sevinirim

cell

Konu çok eski açılmış ama MPLAP X in yeni sürümünde bile (v2.00) halen aynı sorun devam ediyor.
"MP_PROCESSOR_OPTION=PIC16...." satırında  "PIC" yazısını  silmeden derlemiyor. Bir yerlerde hata mı yapıyorum? Bunun bir ayarı falan varmı?

Mr.Java

@cell
XC8 kullan.Sorun vermez.Hi-tech ile aynı zaten.Hatta 18F serisi kullanıyorsan ekstra hazır kütüphaneler bile var.

subram

http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

cell

Ramazan hocam teşekkürler değişikliği yapınca düzeldi.

@Fkarizmatik aslında benim de niyetim o yöndeydi ama xc8 de deneme yaparken boş bir main bile olsa 16f84 RAM da %3 kullanım gösteriyor. Aynı
kodu hi-tech ile derleme yaptırıyorum boş görünüyor. Acaba normal bir durummudur?