7805 neden yandı ?

Başlatan murat11h1, 19 Haziran 2011, 23:57:17

murat11h1

Arkadaşlar karaşimşek devresi yaptım yaklaşık 30 ledli sonra devre Araca bağlayınca bozuldu. Devreyi kontrol ettiğim 7805 gümlemiş değiştirdim devre çalışıyor.Neden yanmış olabilir sonuçta 30 ledin hepsi aynı anda yanmıyor çok akım çekmiş olamaz. Ya da ne önerirsiniz. Engin bilgilerinizi merakla bekliyorum.
Bildiğini söylemeyen dilsiz şeytandır. (Hadis)

satilla

araca baglamanız sorun olusturmustur
ilk çalıştırma anında dengesiz gerilim peak'leri oluşmuştur
7805 girişine vdr bağlasaydınız keşke

murat11h1

Alıntı yapılan: sinansinan09 - 19 Haziran 2011, 23:59:42
Aracın sigortasını attırırsa oda kötü... zırt bırt sigorta atarsa....

rree

Lm2576 kullan  ısınmaz ayrıca kısa devre korumalı. Bazen pic ler paraziten kısa devre oluyor.Pic16F870
+5V beslemesine 47 ohm du sanırım seri direnç bağlamıştım. 2 gün sonra baktım  pic çalışmıyor. Pic elime sürdüm ısı vardı. Direnç üzerindeki gerilimi ölçtüm pic kısa devre.Pic reset pininden reset ettim pic resetlenmiyor.
Bekçi köpeği  kurulu idi oda işgörmüyor. Pic enerjisini  kapattım açtım çalışmaya başladı. Bu devre 3 gün sonra yine kısa devreydi.Pic doğrudan besleseydim pic yanacakmıydı. Başka devrelerde böyle problem yaşamadım.
O devrenin bütün giriş ve çıkışları rc filitre uyguladım yine aynı oldu. Bakıyorsun 1 hafta çalışmış sonra kilitlenmiş
demiyorum. Kilitlense reset ile yeniden başlaması lazım.Enerjisini açıp kapıyorum çalışıyor.Bence pic bazı parzitlere karşı korumasız ve ciddi bir durum.

satilla

Alıntı yapılan: murat11h1 - 20 Haziran 2011, 00:32:47

ne ilgisi var gerilim zıplamasıyla sigortanın

berke_42

Alıntı yapılan: murat11h1 - 19 Haziran 2011, 23:57:17
Arkadaşlar karaşimşek devresi yaptım yaklaşık 30 ledli sonra devre Araca bağlayınca bozuldu. Devreyi kontrol ettiğim 7805 gümlemiş değiştirdim devre çalışıyor.Neden yanmış olabilir sonuçta 30 ledin hepsi aynı anda yanmıyor çok akım çekmiş olamaz. Ya da ne önerirsiniz. Engin bilgilerinizi merakla bekliyorum.

7805 in saglıklı regülasyon yapabilmesi için 9-10v civarı bir giriş gerilimi ile çalıştırmalısın ve uygun sogutucuyu kullanmalısın.Araç  gerilimi 12-13.8 dc arası degişir.Örnegin araç çalışırken ki  v bat= 13.5 dc olsun,sen bunun 5v dc sini kullanacaksın geriye kalan 8.5v luk gerilim entegrede  belirli bir ısı meydana getirecek  ;)  Devrenin tam kapasitede çektigi akımı ölçerek  entegre girişine uygun omajda  watlı bir direnç baglayabilirsin
Devre girişine vdr eklersen (1-2A  sigortada eklemelisin) sigorta eklemedigin takdirde,gerilimi aldıgın hattın sigortasını attırırsın
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

berke_42

Alıntı yapılan: murat11h1 - 20 Haziran 2011, 00:32:47

Araçlarda kullanılan sigortalar (125v dc ye kadar çalışabilir) ve  gerilim peaklarından etkilenmezler, üzerinden çekilen akım miktarını sınırlamak için kullanılırlar.Sigorta peak gerilimden etkilenecek olsaydı araca her binişte bir sigorta yenilemek gerekirdi; şarj sisteminde alternatör (yüksüz) 2000 devirde 30v civarı gerilim üretir,regülatör ile sınırlanır

satilla

Alıntı yapılan: berke_42 - 20 Haziran 2011, 08:45:29
Alıntı yapılan: murat11h1 - 19 Haziran 2011, 23:57:17

7805 in saglıklı regülasyon yapabilmesi için 9-10v civarı bir giriş gerilimi ile çalıştırmalısın ve uygun sogutucuyu kullanmalısın.Araç  gerilimi 12-13.8 dc arası degişir.Örnegin araç çalışırken ki  v bat= 13.5 dc olsun,sen bunun 5v dc sini kullanacaksın geriye kalan 8.5v luk gerilim entegrede  belirli bir ısı meydana getirecek  ;)  Devrenin tam kapasitede çektigi akımı ölçerek  entegre girişine uygun omajda  watlı bir direnç baglayabilirsin
Devre girişine vdr eklersen (1-2A  sigortada eklemelisin) sigorta eklemedigin takdirde,gerilimi aldıgın hattın sigortasını attırırsın

7805 Vin gerilimi 35v ya kadar çıkabilmektedir ancak 35v da çekecegin akıma göre ısınması daha kolaydır 12 v ile çalıştırmak isterse arkadaş eger dedigi gibi az akım çekiyorsa rahatlıkla çalışıtrabilir ama soğutucu kullanmasunda fayda var

ayrıca adam neden yandı diye soruyor 1-2A sigorta devrenin çalışmasını ve 7805in çalışmasını sağlayacak mı? gerilim peakleirnden etkilenmemeis için vdr ve tvs'den başka ne kullanmalı? pek zor olmaması gerek 7805 in bu devrede akım kaynaklı hasar görmedigini söylemek için

bu arada arkadaşım sende devreni şuraya koy varsayımlarla iş yapıyoruz belki sen bir elemanı ters bağladın sabaha kadar sigorta eklesen çalışmayacak devren ;)

Erol YILMAZ

ŞEMA olursa incelemesi kolay olur,  yoksa tahminlerden öte gitmez

berke_42

Alıntı yapılan: sinansinan09 - 20 Haziran 2011, 13:22:56

7805 Vin gerilimi 35v ya kadar çıkabilmektedir ancak 35v da çekecegin akıma göre ısınması daha kolaydır 12 v ile çalıştırmak isterse arkadaş eger dedigi gibi az akım çekiyorsa rahatlıkla çalışıtrabilir ama soğutucu kullanmasunda fayda var

[/quote]

Bir komponent in yanmasının birden çok nedeni olabilir devreyi görmeden varsayım ile konuşuyoruz  belkide baglantı hatası vardır, 1-2Alik sigorta güvenlik amaçlıdır   olası durumlarda  12v gerilim aldıgı kaynagın sigortasını attırmadan 1Alik sigorta atması ile sorun halledilmesi için.
   Farkındaysa ben 10v dcden sonra bu entegre  çalışmaz dememişim datashetlerde verilen degerler sadece uygun koşullar saglandıgında geçerlidir ki;ben 7805 i reelde 35v ile çalıştırıp yüksek akım çekene rastlamadım.

murat11h1

Saygıdeğer arkadaşlar devre bir hata olsaydı heralde 3 ay boyunca neredeyse günlük 20  saat tık demeden çalışmazdı. Eleman 7805 in girişine 12 volt orta şase çıkışıda pic e gönderdim. Ama zannediyorum sinan arkadaşın yorumu gibi peak gerilimi yaptı ne yaptıysa. Yoksa yaptığım devre oto aksesuarcının dükkanında 3 ay çalıştı. Ne zaman partner araca taktık 2 hafta çalıştı sonra BUUUM!  :o

berke_42

Alıntı yapılan: murat11h1 - 20 Haziran 2011, 19:20:07
Saygıdeğer arkadaşlar devre bir hata olsaydı heralde 3 ay boyunca neredeyse günlük 20  saat tık demeden çalışmazdı. Eleman 7805 in girişine 12 volt orta şase çıkışıda pic e gönderdim. Ama zannediyorum sinan arkadaşın yorumu gibi peak gerilimi yaptı ne yaptıysa. Yoksa yaptığım devre oto aksesuarcının dükkanında 3 ay çalıştı. Ne zaman partner araca taktık 2 hafta çalıştı sonra BUUUM!  :o

oto aksesuarcının dükkanında  dükkanında devrenin beslemesi nerden saglandı (akü adaptör)- kaç volttu, duran araçla çalışan aracın akü voltajı farklıdır.. Partner çalışır iken devreye giren besleme gerilimini ölçtün mü, 7805 için sogutucu kullanıyormusun  ısı seviyesi ne derecede..Peak geriliminin yaptıgını düşünüyor isen ; sen o partnerde hiçbirzaman  radyo dinleyemezdin ( radyo fm tuneri kaç v ile çalışır araştır) ;)

OG

Alıntı Yapdevre oto aksesuarcının dükkanında 3 ay çalıştı. Ne zaman partner araca taktık 2 hafta çalıştı sonra BUUUM
Cevap burda.

Oto elektrik sistemi çok sorunlu olur.

-Akü çok sağlam ise ve enerjiyi aküye en yakın yerden aldıysan sorunların çoğunu atlattın demektir.
Akü biraz zayıfladımı, ateşleme devresi, korna vs den gelen yüksek voltaj tepe değerli parazitler akü tarafından bastırılamaz. Anlık 400V'lara bile çıkar. Bir flemanlı ampul bu kısa süreli pick lerden etkilenmez ama elektronik componentler uçuşa geçebilir.
Bunu önlemek için önce parazit bastırıcı LC filtreleri, ters koruma diyotları, zener vs kullanman gerekebilir.

- Bir de havadan gelen parazitler vardır onlara da iyi ekranlama gerekir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Erol YILMAZ

Soruyu soran arkadaş   madem cevabı biliyorsun, neden soruyorsun ?

murat11h1

Alıntı yapılan: Allegro - 20 Haziran 2011, 21:15:16
Soruyu soran arkadaş   madem cevabı biliyorsun, neden soruyorsun ?
Birincisi sorunun cevabını diğer arkadaşların yazdığı cevaplardan yola çıkarak yorumladım. ikincisi bir arkadaşta çıkıp; "arkadaşım 7805 yerine şu elemanı kullan o daha iyidir" der diye sordum.

Can sıkıntısından mıdır nedir anlamadım kardeşim Bu elektronikçiler neden bu kadar agresif.
Selam olsun anlayışla cevap  verenlere... Selam olsun digergam arkadaşlara...