BEKO T 870 XS TV arızası. ses var görüntü sonradan geliyor!

Başlatan Ciga, 21 Haziran 2011, 01:08:43

Ciga

Arkadşlar öncelikle herkeze merhabalar uzun bi ardan sonra tekrar aranızda olmak güzel vatani, görevimi yeni tamamladım. :)

TV arızalarıyla pek içli dışlı olamadığım için pek tejube sahibide değilim açıkçası el elden üstündür düşüncesiyle yardımınızı ricaediyorum TV deki sorun şudur Açtığım zaman ses geliyor görüntü biraz geç geliyor bu sırada ses var tabi bir süre sonra görüntüde geliyor ve bidaha gitmiyor TV açıp kapadığımda bir problem yok zanedersem tüp sıcak olduğu için yada elektronik malzemeler tam anlamıyla deşarj olmadığı için problem tekrar etmiyor ama TV kapatıp 15 dk yada 30 dk sonra açtığımda aynı sorunun devam ettiğini görüyorum ses var görüntü sonradan geliyor daha cidiği bir arızaya dönüşmeden bu konuda tejübe sahibi arkadşların yorumlarını  bekliyorum ilgi ve alakanız için şimdiden tşkr ediyorum umarım yardımcı olursunz saygılar...    :)
"Zafer"Zafer Benimdir"diyebilenindir.Başarı "Başarıcağım" diye başlayanın ve "Başardım" diyebilenindir."  M.Kemal ATATÜRK

berke_42

**TECRÜBESİZSİNİZ  DOGACAK OLASI ÇARPILMA VS KARŞI SORUMLULUK KABUL ETMEM :) SERVİSE GÖTÜRMENİZİ TAVSİYE EDERİM, ;) !!!
kaç yıllık bu tv? bu kadar bilgiye göre yardım etmek zor;

-Rgb kartına 200volt geliyor mu? (200v hattı kondansatörleri de kontrol edin )
-Biraz voltajlar hakkında(genel) bilgi verirseniz iyi olur ,görüntü yok iken  Screen potunu yavaş yavaş kısıp açtığınızda bir anlık görüntü geliyor mu?
*Görüntü gelip kayboluyorsa;
CRT kartındaki diyot ve dirençlere bakınız.
-Tüp arızalı olma , tüp soketi sorunlu olma ihtimalide var
CRT tüpünü hafiften şoklayıp deneyiniz. (Şoklama tecrübeniz yok ise  yapmayın,tüpe elveda diyebilirsiniz)
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

Ciga

Son durum olarak Crt kartındaki TDA6108jf  Triple video output amplifier entegresi var bu karta 200 V geliyor yalnız bu entegrenin sağlam olup ulmadığını test etmek için compenant test cihazım yok basit bir ölçü aletiyle çözmete çalışıyorum ....

Ekrana gelince ekranda şuan sadece yatay şekilde düz bir beyaz çizgi var ve birde şöyle bir durum gelişti düz çizgiden önce ekran beyazdı daha sonrasında Sreen ve focus potlarıyla oynayıp eski konumlarına getirdiğimde sadece yatay beyaz çizginin çıktığını farkettim bu konuda bana nasıl yön göstere bilrsiniz.... Sangılar.
"Zafer"Zafer Benimdir"diyebilenindir.Başarı "Başarıcağım" diye başlayanın ve "Başardım" diyebilenindir."  M.Kemal ATATÜRK

berke_42

screen potunu oynayınca cihazın tepkisi nedir,  cihazda ses ve görüntü varmı? Kontrolde gözden kaçan komponentler var; bu cihaz  hangi şaseyi barındırıyor üzerinde?

F.T

yatay çizgi süreklimi yoksa ısınınca görüntü geliyormu.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Ciga

berke_42

vertikal ent.civarındaki komponentleri;vertikal gerilimini kontrol et.

seyyidekber

slm arkadaşlar bendede BEKO T 870 XS var bitane ses geliyor ekranda yatay çizgi var tda 6108jf ye kadar 198 v geliyor oraya kadar bi arıza yok
tda yıda değiştirdim ama arıza devam ediyor. kafayı yicem acil cevap lütfen.
not resmi bordu hatırlatmak açısından koydum.