Led ile dokunmatik sensör

Başlatan matador, 23 Haziran 2011, 17:09:49

matador

Ustalar bu konuda araştırma veya deney yapmış olan var mı? Çok ilgimi çekti kararlı bir çalışması varsa resistive dokunmatik ekranlar yerine rgb dot matrixler ile çok daha hoş görünümlü projeler yapılabilir.

elektrotasarim

Sanki LED kartının birçok yerine sensör koymak gerekiyor gibi.. kararklılık da direk sensör sayısıyla ilgili. yani sensör sayısını arttırarak çözünürlük arttırılabilir. 8x8 matrixte bir adet CNY70 kullanarak bunların basit bir versiyonunu yapmıştım (aşağıdaki sayfadaki 2. video):
http://www.elektrotasarim.com/LEDDisplayminiDev.html

matador

1 ve 3'te ledlerden başka bir şey göremedim gerçekten ilginç geldi.

Kısa bir örnek ve basit bir kod paylaşılmış: http://forums.parallax.com/showthread.php?86035-LED-Touch-Sensor

Burada ki video da gerekten güzel bir örnek var: http://hackedgadgets.com/2006/04/14/led-touch-sensor/

matador

DumrulBey

Merhaba,

Geçen gün YouTube'da ben de karşılaştım bununla! Tam da yeni bir başlık açmak üzereydim ki uzun süredir forumda yer almadığım için tekrar yapmayım diye aradım. Meğerse fikir olarak 1977'lere dayanıyormuş ama burada (NYU'daki vidyoda) uygulanan gördüğüm kadarıyla taramalı bir ekrandan algılayıcı elde edilmiş.

Yani LED'e enerji veriliyor ve sönük kaldığı zamanda algılama yapılıyor. Sonuçta bu bir yarıiletken bileşen. Nasıl yapılıyor ben de henüz bilgi alabilmiş değilim. Belki biraz eski olan bu başlığı hortlatarak bunu hep birlikte öğreneceğiz inşaallah...:)

Kolay gelsin...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

Burak B

LED in fotodiyot olmasından yola çıkarak kendi tayfının altındaki dalgaboylarını algılayabilmesine dayandırılarak yapılıyor. Ayrıca bu algılama işlemi için ledin her iki bacağınıda birer GPIO ile sürmeniz gerekiyor. ;)
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

eistain_54

Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

Burak B

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

GreeN

Alıntı yapılan: DumrulBey - 08 Ağustos 2011, 05:16:59

....Yani LED'e enerji veriliyor ve sönük kaldığı zamanda algılama yapılıyor...

LED yanmadan önce Kapasitif sensör gibi çalışabilirmi acaba? Hoş konu hakkında bilgim yok ama bana onu hatırlattı..
Terörü Lanetliyoruz.

eistain_54

Yabancı dilden yana sıkıntım var.Yardımcı olabilirmisiniz?

matador

Alıntı yapılan: GreeN - 08 Ağustos 2011, 12:28:14
Alıntı yapılan: DumrulBey - 08 Ağustos 2011, 05:16:59

....Yani LED'e enerji veriliyor ve sönük kaldığı zamanda algılama yapılıyor...

LED yanmadan önce Kapasitif sensör gibi çalışabilirmi acaba? Hoş konu hakkında bilgim yok ama bana onu hatırlattı..

Mevzu şu anladığım kadarıyla ledi adam ilk önce normal polandırma ile ışık vermesini sağlıyor sonra ters polandırmalandıyor bu işlemden sonra led p ve n jonksiyonları arasında gerilim depoluyor daha sonra polandırmayı değiştirmeden ledin katodundan gerilim okuyor  ledin üzerine dokunulduğunda led o depoladığı gerilimi salıyor fakat anlamadığım nokta kapasitif sensör gibi mi yoksa bir nevi ldr gibi davranıyor bunu anlayamadım.

Alıntı yapılan: eistain_54 - 08 Ağustos 2011, 15:50:46
Yabancı dilden yana sıkıntım var.Yardımcı olabilirmisiniz?

Hocam hangi konuda?

eistain_54

Yukarıda konuyu açıklayan bir likn varmış.Site içeriği ingilizce de...

DumrulBey

Aradan geçen zaman zarfında deneyen var mı?
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

matador

Konuyu açmama rağmen fırsat bulupta deneyemedim