Elektronik Atölyesinde Bulunması Gereken Malzemeler

Başlatan salih18200, 30 Haziran 2011, 13:33:55

salih18200

Merhaba arkadaşlar,

Yeni bir atölye oluşturuyorum. Atölyede bulunması gereken malzemerl nelerdir. Bir liste oluşturmaya çalışıyorum.
Atölyede smd lehimleme işide yapılacak Ufak tefek arza tespiti yapılacak..

1) Digital Osiloskop (marka model nerden temin edebiliriz önerileriniz)
2) Avometre (Fluke vs tavsiyeleriniz nerden temin ederiz)
3) Malzeme lehimlemede (smd dahil) kullanılacak araç gereçler nelerdir.
4) Sık kullanılan el aletleri
5) Ayarlı güç kaynağı

Bu başlıklara önerisi olanlar veya yeni başlık açmak isteyen arkadaşların yorumlarını bekliyorum..

lojikmemo1

Bendekilerden yola çıkarak.

-> Avo metre, RLC metre, Osilaskop(RIGOL DS1102cD).
-> Çeşitli güç ve uçlarda havya, lehim teli cımbız, hassas yankeski, kargaburnu pense, saatçi tornavida takımı, falçata, alkol (içmelik değil :) )
-> Kalaylı çok yada tek damar kablo. Test işlemleri için protoboard. Çok kullanılan direnç kondansatör bobin transistör mosfet ve çeşitli entegreler soketler.
-> Programlayıcı ve veya deney setleri.
-> Sıkı bir pc, pinter, telefon fax, UPS.
-> Güç kaynağı. Bazı denemler için transformatör smps.
-> Büyüteçli masa lambası. Kart tutacağı (bir ismi vardır kesin ama hatırlayamadım.)
-> Bilimsel hesap makinası, not defetri, ajanda, kağıt kalem, paste it, koli ve elektrik bandı, tel zımba, delgeç.
-> Taralan makaron, kablo bağı vs.
-> Antistatik bileklik, belki ayakkabı.
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.

rf

• Sıvı Flux
  • Ütü
  • Taransfer kağıdı, HCL , H2O2 
  • Muhtelif lehim teli 0.5mm ,1mm vs.
  • Lehim Pastası 
  • Sıcak hava tabancası
  • Mümkünse Dremel marka el matkabı (uç takımı ile birlikte)
  • Cımbız
  • Dijital Kumpas
  • Sinyal Jeneratörü
  • Lojik Analizör
  • Varyak
  • Krokodil

Kolay gelsin.

KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

berke_42

ve tüm bunları kullanabilecek kapasitede bir eleman  :)
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

izzethoca

hayırlı olsun heralde kullanacakrır inşallah  :)

salih18200

Kullanmıcak olsak zaten ne diye masraf yapalım :P

Osiloskop markası ve tedarik için firma önerebilirmisiniz.
Ayrıca üflemeli havyada aynı şekilde çok kullanılmıcak zaten, daha doğrusu şu aşamada öle
gözüküyo sadece prototip üretim için kullanılacak. O yüzden ucuz olsun işimizi görsün yeter
Ama osiloskopta kalite önemli onda ucuza kaçamayız. Ömürlük olması lazım..

vatandas30

internette gördüm. dremel türü ama lotus marka bir el matkabı. kullanan var mı nasıldır?

pea

Alıntı yapılan: vatandas30 - 30 Haziran 2011, 17:21:24
internette gördüm. dremel türü ama lotus marka bir el matkabı. kullanan var mı nasıldır?

Dremel pahalı geldiyse(ki hakkaten pahalı Türkiye'de) Koçtaş'ta Mac marka var.Bükülebilir mil + askı da var setin içinde
http://www.koctas.com.tr/U/Mac-200-Parca-Aksesuarli-Hobi-Seti/160-W/54188?R=96

berke_42

son olarak  ölçümler için   smd tweezer yada multimetre için tweezer tarzı prop ;)
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

ferdem

6 ay önce arkadaşlarla yurtiçinden 100MHz osiloskop almak istedik, Menevşe Han'da NETES ten Tektronix aldık, %25 indirim vardı, şimdi baktım indirim bitim günü 1 Temmuz diyor! Arayıp görüşülebilir.
http://www.netes.com.tr/kampanya.asp?gorev=detay&id=13
Ben LCD ekranlı osiloskopları pek beğenmiyorum ama yeni nesiller hep LCD, alınacaksa da Tektronix alınabilir, diğer markalarla arasında eskisi gibi uçurum yok.

The Gariban

Alıntı YapDremel pahalı geldiyse(ki hakkaten pahalı Türkiye'de) Koçtaş'ta Mac marka var.Bükülebilir mil + askı da var setin içinde
http://www.koctas.com.tr/U/Mac-200-Parca-Aksesuarli-Hobi-Seti/160-W/54188?R=96
Koçtaşta bu üründen biraz daha ucuz olan aksesuarları ile bir matkap daha vardı(60 lira yada 66 liraya idi sanırım) Sadece askısı olmadığı ve aksesuar sayısı biraz daha az olduğu için fiyatı düşük, yoksa motorun büyüklüğü  99 lira olan ile hemen hemen aynı idi