Optocuplor yerine trafo

Başlatan ylmz, 01 Temmuz 2011, 13:39:17

ylmz

Arkadaşlar merhaba triyak tetikleme üzerine bir sistem kurdum fakat burada triyak ı tetiklerken moc3021 kullanıyorum bu moc u ortadan kaldırıp bunu yerine tristor tetikleme trafosu kullanabilirmiyim niye diye soracak arkadaşlara malum trafo tetiklemek zor bir iş ben bu sistemi trafomun girişinde kullanıyorum trafomun primer sargısına gelen voltajı açıp kısmak için ve aynı zamanda regüle etmek için trafomun çıkışını triyak girişte olduğu için yanlış hatırlamıyorsam moclar en fazla 100 ms de tetiklenebiliyor ve triyak ım fazla akım çekıyor izole kısmından dolayı olduğunu düşünüyorum bunun yerine trafo kullanmak ıstıyorum triyak ı tetiklerken yardımcı olabilecek arkadaş varmı acaba ?
Şimdiden teşekkürler
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

fahri-

mocların 100ms de tetiklediğini nereden çıkardınız. moclarla triak ı istediğiniz açıda tetiklersiniz. Triak yüke göre akım çeker. Triakın fazla akım çekmesi ne demek?

t2

Triak esaslı bir triaksa mesela 100Amperlik olsun.
bunun geyt akımı da bir kaç yüzmA olabilir. Tetikleme devresinden  fazla akım çeker. Ama o da beceriksizliktir. Bu gibi durumlarda düz dalga ile tetikleme yapılmaz. yüksek frekanslı bir grup gönderilir.  sonra kesilir.

ylmz

hocam durum şöyle oluyor ben 100 diye biliyordum yanlış bılıyormuşum demekki velhasıl kelam triyak dc ye kalıyor kuvvetle muhtemel onun için yüksek amper çekıyor tabı bu yuksek akım olayı devamlı çekmıyor mesela bır anlık bı bakıyorum akım almış başını gıtmiş dc ye kalıyor diye düşünüyorum fakat ve lakin triyak ın gate sinde diyak kullanmıyorum direk moc dan gelen ucu gırdım bu araya diyak atmak gerekırmı yada moc dan çıkan uca diyak atılırmı ?? ben triyak ile trafo tetikliyorum bu arada bununla ilgili bi çalışması olan varmıdır baya uğraştırıyor cunkı benı yada elinde bu konu ıle ılgılı bı bilgi, döküman vs..

vebsel

yazdıklarından birşey anlamadım kusura bakma

ylmz

vebsel olay şöyledirki
Ben devremde MOC3021 kullanıyorum
bu opto yu kaldırıp yerine puls trafosu koymak ıstıyorum bunu nasıl yapacağım hakkında soru sordum

K46

Şunların sürücü kısımlarını bir inceleyin isterseniz

Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!