Piezo kristal ile soğuk buhar yapımı

Başlatan Mucit23, 01 Temmuz 2011, 17:05:44

Mucit23

Merhaba arkadaşlar.
Biraz araştırınca bu Ufa vantilatörler üzerinde kullanılan soğuk buharın temel prensibi bir piezo kristal ile su taneciklerini birbirine çasrpıştırma prensibine dayandığını anladım. Bu iş için basit bir piezo iş görüyormuş. Bu konuda bi fikri veya tecrübesi olan varmı?. Herhangi bi piezo bu iş için kullanılabilirmi? Piezzokaç KHz frekan ile sürmem gerekiyor?. Son olarak piezzoyu su içine atsam bi sorun yaşarmıyım:D Burası beni düşündürüyor. Gerçekten merak ediyordum bu soğuk buharın(aslında buhar değil..) nasıl yapıldığını. Akla yatkın bir yöntem buldum. Denemek isterim.

Klein

uzun zaman önce arkadaşlar bu işle uğraşmışlardı.
Onların anlattıklarından aklımda kaldığı kadarıyla ( çok uzun zaman olduğu için yanlış hatırlıyor olabilirim):
frekans 2.5mHz  civarındaydı. Sıradan piezolarla yapamamışlardı. Özel bir piezo getirtmişlerdi. iletkenler arasındaki kristalin kalınlığı daha fazlaydı.  kristalin iletken kısımlarını ve bağlantılarını izole edebilirsen sorun olacağını sanmam.  Ama genelde çöyle yapılıyor. Kristalin sadece arka kısmı su ile temas ediliyor. Bağlantıların yapıldığı kısım su ile temas etmiyor.

Ekleme:
Aramalarda "Ultrasonic nebulizer" anahtar kelimelerini kullanırsanız sonuca daha kolay gidersiniz.
Şimdi baktım. 2.4Mhz imiş.

My75

Sadece piezo ile olmuyor su ile temasında kullanılan malzemeler hassas şeffaf diyafram şeklinde şeylerdi hatırladığım kadarı ile...Hobi olarak uğraşacaksan vakit ayırabilirsin ama yapayımda kullanayım dersen 60 tlye satılan hazır ürünler çok...
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

dnacikaya

bu konu ile ilgili bir yazı hazırlamıştım, yazının sonundaki yorumda konu ile ilgili önemli bilgiler var. 

link:

http://elektroinfo.blogspot.com/2008/11/souk-su-buhar-nasl-elde-edilir.html

Mucit23

arkadaşlar bazı ufak denemeler yaptım yanlız pek bi sonuç alamadım. 2.4 mhz yi görünce bana frekans yeterli gelmiyor. Elimde çeşitli piezolar var bazı denemeler yaptım ama sonuç yok belkide piezolar küçük kalıyor. Yüzey alanı küçük olduğundan kaynaklanabilir. Sizce pic ile donanımsal olarak en fazla kaç khz veya mhz frekans çıkartabilirim

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Mucit23 - 01 Temmuz 2011, 17:05:44
Merhaba arkadaşlar.
Biraz araştırınca bu Ufa vantilatörler üzerinde kullanılan soğuk buharın temel prensibi bir piezo kristal ile su taneciklerini birbirine çasrpıştırma prensibine dayandığını anladım. Bu iş için basit bir piezo iş görüyormuş. Bu konuda bi fikri veya tecrübesi olan varmı?. Herhangi bi piezo bu iş için kullanılabilirmi? Piezzokaç KHz frekan ile sürmem gerekiyor?. Son olarak piezzoyu su içine atsam bi sorun yaşarmıyım:D Burası beni düşündürüyor. Gerçekten merak ediyordum bu soğuk buharın(aslında buhar değil..) nasıl yapıldığını. Akla yatkın bir yöntem buldum. Denemek isterim.

Bence bi tane Ufo vantilatör al,  yazın iyi olur :)
İçini açıp ta piezonun üzerinden bi ihtimal model numarası fln bulabilirsin.

Mucit23

Eniyisi öyle olacak galiba hocam. Yoksa deneme yanılma yoluyla biraz zor görünüyor. Aslında uygun piezo bulamıyorum. Bu teknolojiyi bi çözsem ortam nemlendirme dışında kullanabileceğim birçok alan var

stlg

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Mucit23

stlg arkadaşa teşekkür ederim. Teorik olarak çok güzel bir kaynak paylaştı. Son bir sorum olacak. Benim anladığıma göre en az 1.7mhz gibi bir frekanslarda piezoyu sürmek gerekiyor. Peki bu frekanslarda her piezo çalışabilirmi.

stlg

Bence hayır ,piezoları bir kristal gibi dusunebiliriz ve kullandıgımız frekansa uygun piezo secmek gerekir diye dusunuyorum
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

z

Gezinirken bulduğum bir site.

http://www.analysiselectronic.com/?newUrun=1&Id=806010&CatId=bs488666&Fstate=&/Piezo-Seramik

Buhar üretmede işe yararmı bilmiyorum ama değişik ürünler var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

telsizci

Analiz elektronik le konuşun yardımcı oluyorlar  tel  0544 499 99 69 bu telefonda bulabilirsin kolay gelsin