Yassı Kablo Arayışı

Başlatan Tagli, 07 Temmuz 2011, 16:20:21

umberto

Tagli, benim kullandığım crimp aleti şu resimdekine benziyor.

[IMG]http://img811.imageshack.us/img811/2489/crimp.jpg[/img]

Bende senin bahsetmiş olduğun 5 6 ağzı olan her turlu crimp çakabilen penselerdende var fakat bu 5 li olanlar ,bu headerların crimpine uygun degil. Bu headerın crimp aleti 2 agızlı olarak bulunuyor genelde. Ben menevşe hanın girişinde koridor sağa dönerken ilk dükkandan almıştım. 20 usd civarı bir para verdim diye hatırlıyorum.

Bir adet crimpi çakmak 2 3 dakika sürüyorsa bir hata var sanırım. Normalde kabloyu koyup crimpi çakmak 3 sn bile almaması lazım.

iyi çalışmalar

Gökhan BEKEN

Arkadaşlar bu iş için iş yeri bile açmışlar şaşırdım doğrusu: http://belitelektronik.com/hizmetler/FlatKablo.html
Soket ve idc işini bende merak ediyordum konu açılması çok iyi oldu. İşimi görecek derecede fazla pahalı olmayan Crimp aletini internetten sipariş edebileceğim bir link verir misiniz? 4,5,6,7,8 li tek sıra yassı kablo bağlantısı yapacağım, bunları pcb ye takacağım dişi soket te lazım. Bir kaç çeşit soket almıştım denemelik ama kargo gelince gördümki alakasız bir soket çıktı. Bu yüzden ürün önerisi bekliyorum sizlerden.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

fatihkuzucu

dorukan sitesinde Konnektorler baslıgı altında

Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

Tagli

Bu konnektorlerin erkek olanlari var midir yine ayni crimp seklinde?
Gökçe Tağlıoğlu

mozkan87

Evet hocam var, bugün ebayde gezerken gördüm dupont male yazıp aratınca çıkıyor ama türkiyede bulunur mu bilmiyorum. İyi çalışmalar.

http://business.shop.ebay.com/i.html?_nkw=dupont+male&_sacat=12576&_stpos=&_sop=15&gbr=1&_odkw=crimp+male&_osacat=12576&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

Ahmed Han

Alıntı yapılan: Tagli - 13 Temmuz 2011, 10:45:04
Kargaburunla sıkmayı denedim bu crimpleri ama sonuç felaket oldu, acemilikten belki de. Bu crimp aleti nasıl bir şeydir? Google'da resim olarak arattım ama birçok çeşit çıktı. Bir resim ekleyebilirseniz sevinirim.
Ben de bu şerit/yatsı kablolarla ilk defa çalışmaya başladığımda pense ve kargaburun ile sıkmayı denemiştim. Sonuç felaket olmuştu, ama yine de çalışmıştı. Şerit kablo için crimp tool sordum, 45TL dediler. Ama illa ki kendi özel crimp toolunu kullanman gerekmiyor, çok daha ucuz ve genel amaçlı bir çözümü var. Mengene ile sıkıştırabiliyorsun. Hırdavatçılarda 15TL gibi ucuz fiyata hobi mengeneleri satıyorlar. Hem mengene alırsan çok genel amaçlı olur, pek çok yerde kullanabilirsin.

Bu şerit kabloları ben de çok seviyorum. Şu anda LCD'leri PCB'ye aktarmak için kullanıyorum. Bana da az pinli konnektör lazım, en yakın zamanda bizim konnektörcüye soracağım, buraya da yazarım bulup bulamadığımı.

fatihkuzucu

Alıntı yapılan: Tagli - 07 Temmuz 2011, 16:20:21

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bu resimdeki flat kablolu soket için basit bir alet yetiyor. Yukarılarda verilmiş degişik dişleri olan alet bu flat kablo ile işe yaramayacaktır. Üzerinde bir oluk olan elle sıkmalı bir şey. 10-15 lira civarında bir bedele satılıyordur diye tahmin ediyorum. Flat kabloyu sokete gecirip soketi bu oluga yerleştiriyorsunuz. Sıkınca ustten gelen baskı ile soket tık diye yerine oturuyor. Kablolarda soketin içinde soyularak otomatik olarak temas etmiş oluyor. Soketin son parcasınıda elle takınca işlem tamamlanıyor.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

fatihkuzucu

Ahmed Han

Aşağıdaki videoda mengene ile konnektör takma işlemi gösteriliyor:

Ersin

Üstteki pense ile en sorunsuz oluyo, mengene ile  kırabiliyosunuz , nedeni ayarlayamıyosunuz ya az oıluyo yada çok olunça çatliyo.Her defa da mengenede doğru basıncı tutturmak mesele.Pense zaten 20 tl civarı yassı kablo ile işiniz varsa mutlaka onu kullanmalısınız.

Ahmed Han

Alıntı yapılan: Ersin - 06 Ağustos 2011, 17:59:23
Üstteki pense ile en sorunsuz oluyo, mengene ile  kırabiliyosunuz , nedeni ayarlayamıyosunuz ya az oıluyo yada çok olunça çatliyo.Her defa da mengenede doğru basıncı tutturmak mesele.Pense zaten 20 tl civarı yassı kablo ile işiniz varsa mutlaka onu kullanmalısınız.
Profesyonel çalışan, arge çalışması yapan ve seri üretimde bulunanlar için elbette pense almak daha uygundur. Fakat zannedersem bu konuyu açan arkadaş amatör çalışmalarda bulunuyor. Bu sebeple kendisine mengene almasını tavsiye ettim. Zira mengene hem daha ucuz, hem de çok amaçlı bir araç, yani konnektör hazırlamaktan ziyade sayısız işe yarıyor.

Tagli

Çalıştığım yerde mengene var. Bu tür yassı kabloları mengene ile sorunsuz olarak sıkabiliyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

Ersin

Alıntı YapProfesyonel çalışan, arge çalışması yapan ve seri üretimde bulunanlar için elbette pense almak daha uygundur. Fakat zannedersem bu konuyu açan arkadaş amatör çalışmalarda bulunuyor. Bu sebeple kendisine mengene almasını tavsiye ettim. Zira mengene hem daha ucuz, hem de çok amaçlı bir araç, yani konnektör hazırlamaktan ziyade sayısız işe yarıyor.

Bu pense zaten amatör işler için ve tamir gibi şeylerde kullanmak için.Eğer profesyonel ve seri üretim ne olduğunu biliyosan,şunu da bilmen gerekir ki  bunu yapan firmalar var , ve bu tip şeyleri otomatik makinalar yapmaktalar.Bin tane kablo yu alıp pense ile teker teker uğraşılmaz, pense de zaten pek para etmiyo.
Yassı kablo soketlere gelince 2x5,2x7,2x8,2x10,2x17,2x20 olaraak Türkiyede bulunmaktadır, daha farklı olanları da var ama pek bulunmaz.
4-5 pin gerekiyosa tek sıra header kullanacaksın , o da teker teker kabloları pinlere çakman lazım, söz konusu beyaz olan klemensler, yok şerit kablo olsun kolay oluyo diyosan en basiti 2x5 lik yaparsın gerektiği pinleri kullanırsın.

vatandas30

arkadaşlar. yeni konu açmak istemedim.
lcd yi devreye monte etmek için areste conn-sil16 konnektör kullanmıştım. önceden pin header ile monte ediyordum. şimdi ise lcd lerin plaketten kablo ile ayrılması ve fişli olması gerekiyor. aklıma geçmeli terminal bloklar geldi. bir tarafı pcb ye montaj diğer tarafı vidalı klemens. bunların 2,54 mm bacak aralıklı ve 16 lı olanları var mı? veya siz ne önerirsiniz? plaketlerden çok sayıda bastırdığım için bu haliyle bir çözüm bulmam gerekiyor.