Yassı Kablo Arayışı

Başlatan Tagli, 07 Temmuz 2011, 16:20:21

Tagli

Kurduğun devreler arasında zaman zaman 3 - 4 veya daha fazla kablolu hatlar kullanmam gerekiyor. Bunları kendim tek tek keserek ve tek sıra halinde satılan pinlere lehimleyerek yapıyorum ama bunlar kötü görünümlü, sağlamlık hissi vermeyen kablo yığınları oluyor, ayrıca esnek de olmuyorlar.

Aradığım şey kabaca resimdeki gibi:

Bunlardan bulunuyor, ama sorduğum birkaç yerde en az 10'lu olduğunu söylediler. Soketleri de genelde 2xn şeklinde oluyor, 2x8, 2x5 gibi. Bu kablolara benzeyen, daha az sıralı, mesela 4 - 5 kablodan oluşan yassı kablolar ve buna uygun soketler var mıdır piyasada? Sanrım önemli olan soketin olması, kabloyu kendimiz de ayırırız en kötü ihtimalle. Özellikle benzer şekilde tek sıralı 4'lü, 5'li vs. soketlerin olup olmadığını merak ediyorum. Ve de bunları kablolara çakmak için özel aletler gerekip gerekmediğini.
Gökçe Tağlıoğlu

umberto

Piyasada pinsiz header olarak satılan headerlar var. tek tek alındığından 40pinli header 50 kuruş civarı , crimpi de 100 adeti 1 tl civarında satılıyor. Bu header ve crimplerinden alarak güzel görünümlü kablolar yapabilrisiniz. fakat eğer crimp aletinide alıyım dersneiz o 20$ civarı.

Aşağıda header'ın bir fotografı bulunmakta. Umarım aradığınız bunun gibi birşeydir.

[IMG]http://img850.imageshack.us/img850/4207/headerts.jpg[/img]

Mesela , bu konnekttor ile servo uzatma kablosu gibi kablolar yapılıyor.

[IMG]http://img204.imageshack.us/img204/3160/kablo.jpg[/img]

-Hasan-

http://www.direnc.net/main/products.asp?cat_ID=479 KONNEKTÖR --> IDC KONNEKTÖR kısmında buna benzer soketler var KABLO ÜRÜNLERİ --> YASSI KABLO bölümünde de bu kablodan var. Ancak kablonun sokete nasıl bağlandığı konusunda bu tip konnektörleri tek olarak görmediğim için hiçbir bilgim yok.

Tagli

Evet, bunlar oldukça hoş gözüküyor. Sanırım yukarıda resmini vermiş olduğum kablodan istediğimiz bir miktarını, mesela 4 sıra, el ile koparıp kablo sıyırma aleti ile uçlarını açacağız. Daha sonra da bahsetmiş olduğunuz bu crimp aleti ile dişi header'lara kabloları tutturacağız. Doğru mu anlamışım? Bu çeşit dişi header'ların kaçlı olanları var piyasada?
Gökçe Tağlıoğlu

JKramer

Burada birkaç çeşit (saplamalı terminalli) var. Yalnız dişi sokete gösterdiğiniz yassı kablolar ince gelir; neredeyse iki tanesi bir terminale denk geliyor. Bunlar Tunik'in, sitesinde ayrıntıları mevcut: http://www.tunik.com.tr/products.asp (TMK 1500 ve 2000 olması lazım)

Üstteki mesajda resimde görünen terminaller için de yassı kablolar ince gelir, 0.50-0.75 daha uygun. Bir de seri üretim yapmayacağınızı düşünerek sıkma aleti kullanmak yerine kargaburunla sıkıp lehimleyebilirsiniz.

umberto

Tagli, aynen dediğin gibi. Yassı kablodan kaç damar lazım ise ayrıyorsun. Örneğin 5 damar. Daha sonra bunların uçlarını tekr teker 1,5 cm şeklinde birbirinden ayırıyorsun. Kablo soyucu ile kabloyu soymana gerek yok. Crimp aleti ile kabloya crimpi çaktığın sırada alet kablonun dış kısmındaki plastiği delerek krimp'in kabloya tutunmasını sağlıyor. yani kabloyu soymana gerek yok.

Daha sonra boş pinsiz headerın içine crimp çakılmış kabloları sokuyorsun ve bunlar ters yonde çıkamadıgı için içerde kalıyor.

Bu pinler piyasada 40 lık olarak bulunuyor. Daha dogrusu piyasada 2 lisi 3lüsü 5 lisi vs var ama böyle almak pahalı olduğu için 40 lık alıp istediğin miktarda falçata ile kesebilirsin.

Hatta bu headerların 2 sıralı olanlarıda mevcut. Onlardada aynı mantıkta 2 sıralı kablolar yapabilirsin.
Umarım yardımcı olmuşumdur.

Tagli

Kargaburunla sıkmayı denedim bu crimpleri ama sonuç felaket oldu, acemilikten belki de. Bu crimp aleti nasıl bir şeydir? Google'da resim olarak arattım ama birçok çeşit çıktı. Bir resim ekleyebilirseniz sevinirim.
Gökçe Tağlıoğlu

pcb_desing

Crimp aleti penseye benzer bırsey pıyasadakı pımlere gore farklı şesıtlerı var ben proskit'ten almıstım izmir de hatfonda satılıyor proskit'bir inceleyın

Burak B

@Tagli mengenen varsa onunla dene. Ben öyle yapıyorum gayet iyi oluyor. Kargaburunla olacak iş değil. 
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

Tagli

Bu crimp aletlerinin fiyatlari nedense cok ucuk. Alti ustu sekilsiz bir pense, neden bu kadar pahalilar anlamadim. Ben de tabi ki en ucuzunu aldim. Benim aldigim 35 lira. Fiyati 65'e kadar cikanlar var.

Belki de ben tam dogru aleti almadim ki crimp sikmakta oldukca zorlaniyorum. Her biri 2 - 3 dakika zamanimi aliyor belki. Belki de elimin alimasi gerekiyordur. Neyse ki seri uretim falan yapmiyorum.

Hem sabit 4'lu beyaz olanlari hem de servo motorun ucuncaki gibi siyah ve seri olarak satilanlari denedim. Siyahlari kullanmasi daha rahat, ayrica daha hos gozukuyorlar. Hem istenilen miktarda kirip kullanmak mumkun. Tabi her kirmada bir adet fire veriliyor, ama bunun bir onemi yok.
Gökçe Tağlıoğlu

pikomemet

Alıntı yapılan: umberto - 07 Temmuz 2011, 16:31:25
Piyasada pinsiz header olarak satılan headerlar var. tek tek alındığından 40pinli header 50 kuruş civarı , crimpi de 100 adeti 1 tl civarında satılıyor. Bu header ve crimplerinden alarak güzel görünümlü kablolar yapabilrisiniz. fakat eğer crimp aletinide alıyım dersneiz o 20$ civarı.

Aşağıda header'ın bir fotografı bulunmakta. Umarım aradığınız bunun gibi birşeydir.

[IMG]http://img850.imageshack.us/img850/4207/headerts.jpg[/img]

Mesela , bu konnekttor ile servo uzatma kablosu gibi kablolar yapılıyor.

[IMG]http://img204.imageshack.us/img204/3160/kablo.jpg[/img]

Merhabalar,

benimde servo kablosuna ihtiyacım var. Nereden temin edebilirim.

Tagli

Ben kablo olarak IDE kablosu kullandim. 3'lu olmuyor ama ihtiyac duyulan miktarda ayirarak kullanmak mumkun. Karakoy'de Abed Han'da satan bir yer var. Eminim Kadikoy'de de IDE kablosu rahatlikla bulunabilir. Ancak IDE kablosu ince oldugundan akim tasimak icin pek uygun olmayacaktir. Belki paralel baglanarak kullanilabilir.
Gökçe Tağlıoğlu

-Hasan-

Tagli hocam crimp aletini googleden aradım açılan sayfalarda ethernet konnektörlerini (RJ45) sıktığımız pense çıktı, crimp aleti ethernet kablolarını sıktığımız pense mi yoksa?

since1990

Arkadaşım o kablodan da piyasada mevcut soketi de, Kabloyu sokete geçiriyorsun kendi içerisinde dahili iğneleri var aşağısındaki connektör ile bağlanılı sonra plastik kapağını kapatıyorsun... Orjinal gibi oluyor... Eğer sorun böyle şeyleri bulamamaksa direnc . net e bak bence.. birçok arayıpta bulamadığımız parçalar bu sitede mevcut.
IDC KONNEKTÖR OLARAK BULABİLİRSİN
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

Tagli

since1990, o kablo ile sorunum yok, benim derdim umberto'nun verdiği resimdeki gibi olanlar.

Hasan Oguz, crimp aletinin pek çok çeşidi var. Benim aldığım birkaç işi birden yapıyor sanırım, değişik ebattaki crimpler için üzerinde yuvalar var ama yine de piyasadaki crimplerin sadece ufak bir azınlığını sıkabiliyor sanırım. Benim işimi görüyor ama çok uğraştırıyor. O sebeple, yanlış aleti almış olabileceğimi düşünüyorum.

Gökçe Tağlıoğlu