Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

hex to asm

Başlatan ferhat, 29 Kasım 2002, 19:20:43

ferhat

hex koddan assembler koda çeviren bir emülatör  

programı var mı?

rf

KOSGEB Girişimcilik Desteği Bilgi ve Paylaşım Platformu http://www.girisimcilikdestegi.com/

diablo

Dostum sanirim bu işini

görür.
www.picproje.com/upload/upload/diablo/picprog/Picprog2.exe
Tabi 16f84 veya c84 kullaniyorsan

z

Şimdi bunları niye yazdınız derseniz emülatörün yanliş anlaşıldığını okudum.

Compiler (+ linker) : Kaynak kodu

derler ve makina kodlarını üretir.

Disassembler: Makina kodlarından kaynak kodu üretir, ancak LABEL ve değişkenler
(variables) insan zekasınının öngördüğü isimler gibi anlaşılır

isimler gibi olmadığından üretilen kaynak (source) kod çok da anlaşılır olmaz.

Programmer: Makina koduna yada kodlanmış makina koduna (INTEL HEX gibi)dönüşmüş kodları

programlanacak çipin içine yazar.

Simulator : Kaynak kodu yada makina kodlarını PC de suni olarak işletir sanki gerçekte işlemci (PIC) işliyormuş gibi programı çalıstır. Programda hata

aramada yada programı test etmede kullanılır. İşlemciye göre çok yavaş kod çalıştırır.

Emülatör: Makina kodlarını özel bir donanımda çalıştırarak sanki hedef işlemci ile çalışıyormuşsunuz

izlenimini verir. Gerçek işlemci hızında çalışır, her hangi bir anda işlemcinin işlediği komutu sonuçları, register içeriklerini izleme şsanısını verir.
Pahalı nesneler olup program yazımınından

sonra hata aramada çok faydalıdır.
Bir POD üzerinden kendi yaptığınız karta takılır (bakınız EVM)

Starter kit: Bir işlemci yada benzeri nesne ile ilk kez uğraşanlara sunulmuş kart

olup beraberinde basit bir compiler (derleyici vs) verilir. Compile edilen kodlar seri port gibi bir ortamdan işlemci içine aktarılır kullanıcıyı çip programlama gibi işlere bulaştırmaz dolayısı ile program

yazıp çalıştırmak nispeten kolaydır. Böylece kullanıcı yeni tanıştığı ciple program geliştirme, deneme şansı bulur.

EVM  (evolution modul):  Geliştirme kartı startter kite göre daha yetenekli

olup genelde PC içine takılan kart tipindedir. Karttan çıkan bir kablo ve ucunda çipe benzer nesne (pod) kendi yaptığınız devredeli işlemcinin soketine takılır PC ve EVM birlikte sizin kartınızda

işlemci (PIC) gibi çalışır. EVM üzerine çalışmak istediğiniz işlemci bulunur.

Yazdığınız bir programı compile etmek ve çalısştırmak sonucu görmek saniyeler mertebesinde

gerçekleşir.

En ucuzu starter kit sonra EVM sonra Emülatör

EVM ve Emülatör biribirne benzer  üç aşağı beş yukarı aynı işi yapar. Emülatör çok daha güçlü olup PC ye

dişarıdan bağlanan kutu şeklinde olur.
Emülatörü şu şekilde düşünebilirsiniz. Bir PIC'i TTL IC lerle yapmışlar PC PICin herhangi bir iç registerine çok kısa zamanda erişebiliyor içini okuyor

değiştirebiliyor.

Rom emülatör: Program geliştirmede Eprom yada flash tipi belleklerin yerine kullanılan böylece eprom yada flash programlama ile uğraşmayı ortadan

kaldıran
sistem.

Zamanında Intel 8051 ile uğraşırken 2 K lık rom emülatör yapmıştım. PC de bir tuşa basmamla programın derlenıp rom emulatöre yazılıp 8051'in yeni programla

çalışmaya başlaması 5-10 sn içinde gerçekleniyor dolayısı ile çok hızlı proje üretebiliyotdfum.

PigyPac: (Yanlış yazmış olabilirim)

İçinde eprom olan işlemcilerin çok özel

versiyonudur. çipin ustünde tekrar bir soket vardır (faprikasyon) çipin içindeki eprom iptal edlilmiş ve uçları çipi üstündeki sokete getirilmiştir. Amaç eprom simülatörünü buraya takmak ve eprom

programlamadan çipe hızlı program yüklemek.

PIC'ın PigyPac modelini çok aramış ve bulamamıştım. Günümüzde PigyPac den vazgeçildi galiba.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aligurkan

hex den assembly ceviren proğram varsa en geç 30 aralığa kadar nerden ulaşableceğimi

gecegunesi333@mynet adresine gönderirseniz sevinirim
burada yazan adresten ulaşamıyorum
gerçekten        çok iyi

infomaster

Merhaba,

PicDisasm v1.00 isimli bir

programı

http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP2/files/

alanına upload ettim.

Eğer

indiremezseniz:

http://www.hagi-online.org/picdisasm/files/picdisasm100.zip