rs485 problemi

Başlatan MakinisT, 30 Mayıs 2004, 15:46:17

MakinisT

herkese merhabalar...

arkadaşlar 50-60m den seri iletişime ihtiyacım var kısa mesafede max232 ile yaptığım denemelerde başarılı oldum yine aynı kısa mesafede rs485 ile yaptığım denemede hiç bir bilgi gönderemedim denediğim rs485 devresinin resmini gönderiyorum...

cevap veren herkese şimdiden teşekkürler..

http://www.geocities.com/smartkart2000/pcrs485.gif

DumrulBey

Merhaba,

Bu konu aşağıda adresi yer alan başlıkta daha önce tartışılmıştı. Genelde iletişimi sağlayan kablonun ekranlı olmamasıyla veya iki devre arasında toprak direnci farkından kaynaklanıyor. İlgili başlığı ve arama yaparak tüm forumu incelemekte fayda var.

https://www.picproje.org/index.php/topic,1679

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

MakinisT

arkadaşlar yukardaki devre ile tek yönlü iletişimi sağlamayı başardım yani verileri pic den yolladığımda bilgisayarda bu verileri görebiliyorum yalnız bilgisayardan gönderdiğim verileri pic den alamıyorum
yazılım ise aşağıda

turkbowling

arkadaşlar bende aynı yerde takıldım bu soruna cevap bulabildiyseniz

paylaşırsanız sevinirim..

ustad

Bilgisayardan verileri gönderirken aynı picte yaptığınız gibi max485 in 2 ve 3 bacaklarını 1 (com portta RTS ucu) yapmanız gerekmekte, eğer bunu yaptınuz halde yine çalışmıyorsa hatta olan 620R lik dirençleri çıkartıp o şekilde deneyebilirsiniz...

Kolay Gelsin...

Erol YILMAZ

120 ohm luk sonlandırma dirençleri şemada görünmüyor.
Bunu göz ardı etmeyin.

aslan_korhan

Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

turkbowling

çalışan bir devre resmi koyan olursa çok sevinirim
nasıl oldu anlayamadım ama 3 adet 877 yaktım

teşekkürler

hamit

devre doru gozukuyor bırtek eksık arkladasında dedıgı gıbı 120 ohm luk sonlandırma dırencı bu dırenc olmazsa akım elde edmezsınn gerısı software kalmıs bır sey

turkbowling

a il b arasına her iki tarafada 120 ohm 2 adet direnç koyarak deneyecegim

ilgilenen herkese teşekkürler

bu arada resim eklemek istedim ama olmadı bu konuda biraz yardım lütfen

OG

Alıntı yapılan: "turkbowling"bu arada resim eklemek istedim ama olmadı bu konuda biraz yardım lütfen
burada
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

turkbowling

çözdüm  alay eden OG arkadaşa teşekkürler

devrenin son hali sanırım böyle olacak

turkbowling

:)) olmuşşş

bilmeyenler için : foruma resim eklemek için internetde bir  free web siteniz veya dosya alanınız olmalı resmi önce sitenize veya internetdeki dosyanıza atıyorsnuz

attıgınız resmin url sini formdakii resim ekleme url'sine yazıyorsunuz

bu kadarmışşşş

herkese teşekkürler

OG

Alıntı yapılan: "turkbowling"

çözdüm  alay eden OG arkadaşa teşekkürler

Linki görmeyip alay ettiğimi zannetmişsin. Özür mesajını aldım. Alay etmek .... Bizden çok uzak.

Resim linkini verdiğin host firmaları hotlink denilen usulu yani resmi dışarıdan başka bir siteden çağırmayı desteklemiyorsa verilen resim gözükmez. Yukarıdaki resmi sen görüyorsun ancak bizler görmüyoruz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

d_yol

sevgili arkadaşlar,

öncelikle 120 ohm direnç uzun hatlarda gerek. Ama yinede eklerseniz zarar olmaz. RS485 ile çalışmak için önce onun mantığını bilmeniz lazım. Rs485 hatlarda öncelikle adress based denilen protokol gerek. Yani her slave dediğimiz  (bu pic olan taraf) bir adres olması gerek. Rs485 de veri yönünü Master belirliyor (Yani PC). Picdeki ve PC deki yazılım çok önemli.
Bu arkadaş bunları vermemiş. Ama şema doğru. Ancak bilgi yön değiştirmede sorun var herhalde. Yazılıma bakmanız gerek.