220V 0.14A fan motorunu hız ayarlı hale nasıl getirebilirim?

Başlatan zamzam23, 14 Temmuz 2011, 13:10:31

zamzam23

arkadaslar bende bir fan var 220V 0.14 A lik. aç kapa düğmesi var sadece. ben istiyorum ki hız ayar potu ekleyeyim buna. nasıl yapabilirim?

tayyar

ac gerilimi kıyman gerekir.

Yeterli güçteki bir dimmer işini görür diye düşünüyorum.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

fahri-

Kendin yapacaksan diyak-triac lı dimmer devreleri çok var nette. istersen de hazır dimmer devreleri var.

My75

220v fanlar sıradan dimmerler ile sürülmez,devir düşürdüğünüzde zorlanmaya ve ses çıkarmaya başlar..Sanırım sıfır geçiş tespitli kaliteli dimmerler ile olabilir ama denemedim..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

zamzam23

My75

Maalesef görmez,bende işyerimin havalandırmasını dimmer ile kontrol etmek istedim ama bahsettiğim problemi yaşadım.Ama kullanılan motorun cinsinden de olabilir..Yada varyak kullanın,yada 2x110v bir trafo ile 1 kademe düşürün..Denemeniz lazım..Aslında yorum yapmak yanlış olur..

fahri-

Ben denedim çalışıyor. Eski elektrik süpürgelerinde bile bu dimmerler kullanılıyordu.

My75

Dediğim gibi motor tipine göre değişiyor demekki.Ben şu banyolara takılan 27x27cm lik fanlarda priz tipi vikonun dimmeri ile denemiştim.Aynen dediğim sorunu yaptı.. Bir çamaşır makinesindede görmüştüm triak ile kontrol ediyordu ama büyükçe bir karttı tabi..Nasıl sürüyor incelemedim..

z

Fırçalı motorların devir sayısını dimmerle sorunsuz kontrol edebilirsin fakat asenkron motorlarda dimmer hoş olmaz. Örnekteki gibi çok küçük güçler için denenebilir.

En iyisi, 220v da çalışan, 0...100Hz OSC tasarlanabilir ama uğraştığına değermi bilemem.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mufitsozen

motorun AC senkron motor oldugu varsayimi ile, dimmer devresi problem yaratir. senkron motorlarda devir dusunce akim cok artabilir, hemde torque egrisini vs dusunmek gerekir, daha dogrusu ise frekans kontrol ile olabilir. Degermi (devrenin karisikligi, harcanan zaman)? bilemiyorum. Bir ikinci yontemde arka arkaya bir kac period calistirip, bir kac period calistirmamak olabilir. zero crossing detector, sayac vb birtakim devrelerle buda yapilabilir ama, ne derece etkili olur vede degermi... zannetmiyorum. Ama bir opsiyon diye ondanda bahsedeyim dedim.

Birde simdi size referans bulamadim ama cok seneler once (25 sene kadar) ilk mezun oldugumda tavandaki fanlari konreol etmek icin kullanilan de-hummer devreleri vardi. bunlar temel olarak seri/parallel bagli bir suru capacitor idi vede istenilen devre gore bu kapasitorler komutatorlerle secilirdi. Fakat bu kapasitorlerin degerleri motorun empedansi ile orantili olamsi gerektiginden genel amacli olanlari varmiydi hatirlamiyorum. Capacitor degerlerini yanlis sec3erseniz motorun hic donmemesi vb sorunlar vardi.

Googleda baktim ama de-hummer fan control deyince bir iki aciklama var ama cok dise dayanir birsey yok.

http://www.fancollectors.org/info/speed.htm

belki siz daha fazla bilgi bulursunuz diye bunu yazdim.

kolay gelsin.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.