pic işlemcide az biraz ısınma var bu normal mi ilerde bir zararı olur mu?

Başlatan zamzam23, 18 Temmuz 2011, 10:09:34

zamzam23

yapıgım kartta işlemci az biraz ısınıyor sanki. parmagımla değince hissedebiliyorum ama öyle yakacak gbi değil. kristali kapasitelerini, ve besleme ucuna 5V1 zener diyodu pic soketinin içine yerlestırdım ondan mı kaynaklanıyor yoksa baska bır sebebı olabılır mı?ilerde sorun cıkarır mı

Maxim

şu anlamsız soru sorma işinden birtürlü vazgeçmiyorsunuz

hangi pic ?
şema nerede ?
40 bacaklı picin 30 tane ayağına ledmi taktınız ? nereden bilebiliriz bunu
pic ne kadar akım çekiyor ?

bunları bilmeden cevap vermemizi istiyorsun o da yetmiyor birde ileride sorun çıkarırmı onuda cevaplamamızı istiyorsun
güzel
yani müneccim bile yetmez bu soruya

zamzam23

ben sana özel bir soru sormuyorum ki şemaya ihtiyacın olsun. pic neden ısınır biliyorsan cvpla bilmiyorsan müsade et

Maxim

ya arkadaşım hala anlamadınmı ?

sen ne taktın picin çıkış portlarına ? veya taktınmı takmadınmı pic boştamı ? "bilmiyoruz"

diyorumki belki sen o ismini vermediğin pinin ayaklarına 30 tane led taktın ?
30 led x 10ma olsa en az = 300ma yapar

300ma mi çekiyorsun "bilmiyoruz"

eğer öyle ise ısınır tabi

eğer bak eğer eğer diye gidiyorum
eğer öyle değilse ısınmaz , ama hala biz tahmin ediyoruz senin o picin nasıl bağlı ? ne var çıkışlarında ?

neden şunu anlamıyorsunuz, neden ısrarla ve ısrarla böyle ucu bilinmeyen mesaj atıp duruyorsunuz ?

zamzam23

buyur.

18F4520 ın B portuna lcd ekran bağlı. diğer pinler de kimi optoya bağlı (giriş) kimi IR2104 ve 74hc08(çıkış).
A0 da analog giriş.
pinlerden biriyle buzzer acıp kapatıyorum transistör sürerek
diğer biri sürekli 5V a bağlı giriş.

t2

Çıkış yapılan pinlerden  normal akımlar çekiliyorsa, Boş pinlerden biri yanlışlıkla çıkış yapılmış ve toprağa bağlanmış olabilir. BU yüzden ısınıyor olabilir.

Her şey normal yanlışlık yok 30 tane pin var her biri 20mA akım veriyor  pic yine ısınır.

Çıkış pinine seri direnç bağlamış olsan da çok düşük bağlanmış bu yüzden katalogda bildirilen değerin üzerinde bir akım vermeye çalışıyor. Pic yine ısınır.

Pic pinlerinden en fazla 1mA akım çekecek şekilde üstüruplu bir direnç bağlarsan tüm çıkışlar aktif olsa da pek ısınmaz.

picmanya

ek bilgi;
30F ler için konuşuyorum.

işlemci üzerinden hiç bir giriş çıkış  yapılmadığında bile işlemci 120MHz. / 30Mips hızda çalıştırdığında, (aslında 29,4 Mips.)
işlemci ısınıyor hemde öyle bir ısınıyorki serçe ve yüzük parmağınızın üst hassas derisini yaz gününde işlemci üzerinde uzun süre tutamayıp çekmek zorunda kalıyorsunuz. ölçmedim ama parmağı yaktığına göre kesin en az 40-50 derecelik bir ısı olmalı herhalde.
birde bu işlemcide giriş çıkış akımlarına göre ısı illaki daha fazla artıyordur ama ben uygulamalarım gereği bir çok pine, aynı anda birden yüklenmediğimden bunu ayırt edemedim.
işlemci hızını 30 Mipsden 20 Mips civarına düşürdüğünüzde ısı dan eser kalmıyor desek hatamız olmaz.

zamzam23

18F4520 i 40mhz de calıstırıyorum belki de biraz ondan dolayı ısınıyordur ama pinlerde birkaç düzenleme yaptım ısınma biraz azaldı gibi bakalım. sorun devam ederse tekrar tecrübelerinize basvururum.saolun.

Gökhan BEKEN

Bütün pinlere led bağlayamayacaksam o denetleyici ne işe yarayacak ki? Ben şimdiye kadar ısındığına şahit olmadım. Ama kısa devre olan devrelerimde illaki ısınıyordu. Hatta kısa devre olduğunun farkına varmadan biraz uzun çalıştırdığım bir devre 16f877 bozuldu.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

emrah

aynı sorun benim basımdada var. 16f877 entegresi ile 2x16 lcd ekran bir ade bc237 ile röle 3 adet buton ve RF alıcı modül var . daha öncelrde hiç karşılasmadım bu ısıyla eger bi zararı yoksa sorun degil. zararı olur diyosanız ne gibi önlemler almalıyız ?  7805 ile besliyordum ve oda cok ısınıyordu. LCD ekranın aydınlatmasını ordan ayırınca 7805 sorunum kesildi ama picte bi ısınma hissediyorm.

zamzam23

kısa devre oldugunu zannetmıyorum kart halınde devre. baskıdevre.com da bastırdım. çizimde de sıkıntı gözükmüyor ama yıne de yarın kontrol ederim.datasheet te 125C yazıyor ama sıcaklıktan dolayı osilatörün değeri değişir chip sapıtır diye endişeleniyorum.sanırım biraz hissedilebilir ısınması normal aşırısı zarar.

jackal183

Alıntı yapılan: picmanya - 18 Temmuz 2011, 18:16:34
ek bilgi;
30F ler için konuşuyorum.

işlemci üzerinden hiç bir giriş çıkış  yapılmadığında bile işlemci 120MHz. / 30Mips hızda çalıştırdığında, (aslında 29,4 Mips.)
işlemci ısınıyor hemde öyle bir ısınıyorki serçe ve yüzük parmağınızın üst hassas derisini yaz gününde işlemci üzerinde uzun süre tutamayıp çekmek zorunda kalıyorsunuz. ölçmedim ama parmağı yaktığına göre kesin en az 40-50 derecelik bir ısı olmalı herhalde.
birde bu işlemcide giriş çıkış akımlarına göre ısı illaki daha fazla artıyordur ama ben uygulamalarım gereği bir çok pine, aynı anda birden yüklenmediğimden bunu ayırt edemedim.
işlemci hızını 30 Mipsden 20 Mips civarına düşürdüğünüzde ısı dan eser kalmıyor desek hatamız olmaz.

hocam ben ilk 30f kullandığımda pici yaktım zannettim çok ısınıyordu, ölçtüm tam olarak 55-60 derece arasında oluyor