LM2940 ısınma problemi

Başlatan MICROCEBEL, 18 Temmuz 2011, 14:27:05

MICROCEBEL

Arkadaşlar merhaba,

LCD back light ve üç adet telekom röle sürmek için LM2940CT-5.0V regülatör entegresini kullanıyorum.Besleme giriş voltajı 9-24VDC aralığında olduğu için özellikle sorun çıkmasın diye bunu tercih ettim.Çıkışta tam 5V alıyorum fakat lcd aydınlatması ve röleleri direk sürdüğümde el değmeyecek şekilde ısınıyor ve giriş voltajım 15V ve çekilen akım 90mA(Çekilen akımda çok düşük).Regülatörün girişine 470nF , çıkışınada 22uF kondansatör koydum.Bu kondansatörlerin tantal yada alüminyum gibi özelliklere sahip olması  gerekirmi?Yada regülatörün çıkışına bağlanan yük farklılıklarından olabilirmi?Bu tip ısınma sorunuyla karşılaşan olduysa ve cevap yazarsanız sevinrim.Çalışmalarınızda başarılar...

fahri-

7805 ile ilgili ısınma konusunda forumda ararsanız çok konu var. Konu aynı çünkü.

MICROCEBEL

Tamam hemen bakıyorum.Benim bildiğim 7805 giriş voltaj aralığı, çektiği akım ve çalışma prensibi LM2940'a göre farklı ben o yüzden sordum.

Ersin

15-5 = 10V fark oluşmakta.Nasıl olacak bu iş ısınmdadan ? :D
LM2575 gibi ( switching regulator ) entegreler kullanman gerekir.

sayment

78xx , 79xx regülatörlerinde oluşan gerilim farkı direkt ısı enerjisine dönüşüyo bildiğim kadarıyla.  Bu nedenden 12V dan 5V a düşürürken bile önce 7809 kullanın onun çıkışına da 7805 bağlayıp ısı enerjisini ikiye bölün demişti hocalar. Ama iki regülatör kullanmakta pek akıl karı değil. Bu işi lm317 ile yaptığımızda gerilim farkından kaynaklanan enerji adj ucundaki dirence mi biniyor ? Yoksa ısıya mı dönüşüyor?

vebsel

arkadaşlar  bir yerde gerilim düşümü varsa verilengerilim - alınan gerilim= fark gerilimi * geçen akım   =  ısı dır bu  ısı engellenemez .  dirençle de  yapsanız transistör ile de yapsanız  gerilim regülatörü de koysanız   kayıp ısı her zaman aynı dır değişmez  iki tane de gerilim regulatörü de koysanız gerilim regülatörleri üzerindeki toplam kayıp aynıdır

berke_42

Alıntı yapılan: MICROCEBEL - 18 Temmuz 2011, 14:27:05
LCD back light ve üç adet telekom röle sürmek için LM2940CT-5.0V regülatör entegresini kullanıyorum.Besleme giriş voltajı 9-24VDC aralığında olduğu için özellikle sorun çıkmasın diye bunu tercih ettim.Çıkışta tam 5V alıyorum fakat lcd aydınlatması ve röleleri direk sürdüğümde el değmeyecek şekilde ısınıyor ve giriş voltajım 15V ve çekilen akım 90mA(Çekilen akımda çok düşük).Regülatörün girişine 470nF , çıkışınada 22uF kondansatör koydum.Bu kondansatörlerin tantal yada alüminyum gibi özelliklere sahip olması  gerekirmi?Yada regülatörün çıkışına bağlanan yük farklılıklarından olabilirmi?Bu tip ısınma sorunuyla karşılaşan olduysa ve cevap yazarsanız sevinrim.Çalışmalarınızda başarılar...
regülatör entegresini sogutmak için sogutucu kullanmayı denedin mi,
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

CLR

Alıntı yapılan: MICROCEBEL - 18 Temmuz 2011, 14:27:05
Arkadaşlar merhaba,

Merhaba,
Çekilen akım 90ma demişsin ama 5V'tanmı yoksa 15V'tan mı net belli değil. Yazına göre 15V'tan olması daha muhtemel, dolayısıyla 5V'ta 270mA yapacaktır. 0,27*10V=2,7W oldukça yüksek bir ısı oluşması normal. 5V'tan 90ma ise 1W ısı oluşacaktır, oda hatırı sayılır bir ısıdır.
Çözüm olarak aşağıdakilerden hangisi uyarsa onu yap
1) Giriş voltajını 8V gibi bir değere düşür, (Isı çok azalacaktır)
2) Lm2575 gibi switching regulator kullan (Isı çok azalacaktır)
3) soğutucu kullan (ısı azalmaz sadece soğutuca yaymış olursun)
4) Regülatör girişine çekilen akıma göre uygun direnç yerleştir, burada ısı azalmaz sadece ısı paylaşımı yapmış olursun.(anlık yüksek akım ihtiyacı varsa bunu tavsiye etmem)
Knowledge and Experience are Power

bymrz

Alıntı Yap
Çekilen akım 90ma demişsin ama 5V'tanmı yoksa 15V'tan mı net belli değil. Yazına göre 15V'tan olması daha muhtemel, dolayısıyla 5V'ta 270mA yapacaktır.

Hocam, lineer regülatörlerde (yaklaşık olarak) giriş ve çıkış akımı aynı değil mi? Sizin bahsettiğiniz switchmode regülatörler için geçerli...

-Hasan-

Alıntı Yap15-5 = 10V fark oluşmakta.Nasıl olacak bu iş ısınmdadan ?
LM2575 gibi ( switching regulator ) entegreler kullanman gerekir.

Ersin hocam çok haklısınız; bu tip çıkış voltajı ile giriş voltajı arasında büyük fark olan devrelerde bence de switching regülatörler kullanılmalı. En iyisi; giriş voltajı ile çıkış voltajı arasında 4-5 V veya daha yüksek fark varsa switching regülatör kullanılmalı, aynı zamanda güç kaybımız azalmış olur; bilindiği gibi lineer regülatörler girişteki fazlalığı ısınarak (boşa harcayarak) çıkışı sabitliyor.

CLR

Alıntı yapılan: alone_lover - 02 Ağustos 2011, 13:09:28
Alıntı Yap
Çekilen akım 90ma demişsin ama 5V'tanmı yoksa 15V'tan mı net belli değil. Yazına göre 15V'tan olması daha muhtemel, dolayısıyla 5V'ta 270mA yapacaktır.

Hocam, lineer regülatörlerde (yaklaşık olarak) giriş ve çıkış akımı aynı değil mi? Sizin bahsettiğiniz switchmode regülatörler için geçerli...

Evet, haklısın, uzun zamandır switching regülatör kullanmamaktan hep aklım o tarafa gidiyor. Lineer regülatörler transistör geçişli olduğu için kollektör akımı emiter akımına eşittir dolayısıyla giriş ve çıkış akımı eşittir, sadece yüksek akım verebilenlerde baz akımı 100mA civarına veya daha fazlaya çıkabilir, transistörü saturasyona sokmak için  bu durumda emiter akımı yani giriş akımı bu kadar daha fazla olur.   

Knowledge and Experience are Power

Erol YILMAZ

Picproje dergisi 1. sayıda "Lineer sistemlerde ısınma" başlığı ile ne kadar ısınacak mevzusunu anlatmaya çalışmıştım.

Bunun yanında eemkutay arkadaşım olabilecek bütün ihtimalleri sıralamış.