seri port hakkında

Başlatan canbulut, 20 Temmuz 2011, 11:15:41

kudretuzuner

Merhaba
pıclerin birbirleri ile habarlaşmasi esnasında max 232 kullanmayınız.
PC data yollarken -10 ila -12(eksi) volt ile haberleşir.PIC ise +5volt ile haberleşir.pc'yi pıc ile haberleştirmek için gelen dataların +5 volta dönüşümünü sağlar.Ayrıca pıc'ten çıkan +5voltluk dataların PC'ye ulaşması için kendi içindeki voltaj pompası ile -8 ila -10 volta dönüştürerek PC'ye verir. Özetle max232 nin görevi sadece pıc ve pc arasındaki voltaj ayarlamasını  temin eder.Kolay gelsin.
Amatör

mufitsozen

Alıntı yapılan: canbulut - 20 Temmuz 2011, 13:29:23
Alıntı yapılan: My75 - 20 Temmuz 2011, 13:25:27
Picleri pc'ye konnektör ilemi bağlıyorsun? Eğer piclerin her ikiside dişi konnektör ise ve bu iki konnektörüde birbirine başka bir konnektör ile bağlıyorsan yine olmaz..PC'nin pin3-tx  ,pin2-rx di sanırım,picleri birbirine bağlarken bunlara dikket et,çapraz olmalılar..
çapraz olmasına dikkat ediyorum.

RS-232 standardinda (max232 bagli iken) <-3 volt =1 ve >3V 0'dir
normalde hic bir bilgi gonderilmezken sinyal ucunda 1 olmasi gerekir
bir tarafin TX, obur Tarafin RXine bagli olacagindan kablo karsilikli bagli oldugunda bir avometre ile tx ve rx uclarindaki voltaji olcunuz. 2 yada 3un hangisinin TX hangisinin RX olacagi standardta belli degildir, ve degisik cihaz ureticileri 2 ve 3 nolu pini degisik sekilerde bagliyabilirler (cihazin DTE yada DCE olmasina gore vb)

Bu yuzden en kolay ve saglam yol 2 ve 3 nolu pinlerdeki voltaji olcmektir (GND pinine gore)

eger hic bilgi yollanmazken 2 ve 3 de <-3V yoksa baglanti yanlistir.

bundan sonra bilgi transferi sirasinda ki akis kontrolu (handshaking) nasil oldugudur. Eger HW handshaking var ise RTS ucu CTS'e vede DTR ucuda DSR'a baglanmalidir. Eger yazilim/device driver karsisindaki cihazin modem oldugunu dusunuyorsa, modem sinyalleri gelmeye basladiginda DCd ucuda bunu gosterir.

sizin bu uclari kullanmadiginizi ve sadece TX, RX ve GND uclarini kullandiginizi varsayar basit voltaj olcumu ile baglantilari kontrol etmeniz yeterli olacaktir.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

canbulut

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 20 Temmuz 2011, 13:40:55
Merhaba
pıclerin birbirleri ile habarlaşmasi esnasında max 232 kullanmayınız.
PC data yollarken -10 ila -12(eksi) volt ile haberleşir.PIC ise +5volt ile haberleşir.pc'yi pıc ile haberleştirmek için gelen dataların +5 volta dönüşümünü sağlar.Ayrıca pıc'ten çıkan +5voltluk dataların PC'ye ulaşması için kendi içindeki voltaj pompası ile -8 ila -10 volta dönüştürerek PC'ye verir. Özetle max232 nin görevi sadece pıc ve pc arasındaki voltaj ayarlamasını  temin eder.Kolay gelsin.
max232de sorun yok ok hocam biliyorumda önceki yorumumdada dediğim gibi pc ile haberleşen bir cihazla pc ile değilde pic ile erişmek istiyorum.o halde ne yapmam gerekiyor.yazıcının içini açıp max232den önceki rxtxinemi bağlama yapayım.cihazın içine müdahale etmek istemiyorum.

My75

Pic ile sadece yazıcıya ulaşmak istersen usb destekli pic yada FTDI chip kullanabilirsin..Ama arada başka cihazlarda olacaksa RS485+FTDI chipde olabilir..

Yani  PC ve yazıcı  için FTDI+485

Pic  için Pic+485,sonra istediğini yap..Gerçi yazıcı uygulamam olmadı,protokolü farklıdır...

Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

canbulut

Alıntı yapılan: My75 - 20 Temmuz 2011, 13:47:32
Pic ile sadece yazıcıya ulaşmak istersen usb destekli pic yada FTDI chip kullanabilirsin..Ama arada başka cihazlarda olacaksa RS485+FTDI chipde olabilir..

Pic  için Pic+485,sonra istediğini yap..Gerçi yazıcı uygulamam olmadı,protokolü farklıdır...
yazıcının protokolü 232.hadi ondanda geçtim 232den haberleşen başka cihazlar var elimde onunla haberleşeyim dedim onunlada haberleşemedim.çünkü uçları pcye bağlanacak şekilde max 232den geliyor.

mufitsozen

Alıntı yapılan: canbulut - 20 Temmuz 2011, 13:55:47

yazıcının protokolü 232.hadi ondanda geçtim 232den haberleşen başka cihazlar var elimde onunla haberleşeyim dedim onunlada haberleşemedim.çünkü uçları pcye bağlanacak şekilde max 232den geliyor.

2 ve 3 nolu pinlerdeki voltaji voltmetre ile olctunuzmu?

My75

Yazıcının protokolü 232 değil,232 sadece bir iletişim standartı..Seni yanıltmasın,yazıcıya doğru şekildede bağlasan tepki göremeyebilirsin..Forumda önce yazıcı protokollerini araştır derim..Belki yazıcı gerekli komutu almadan cevap vermeyebilir,bu iletişim kurulmadığı anlamına gelmez..İletişim kurulur ama haberleşme olmaz..

gambit1244

Alıntı yapılan: My75 - 20 Temmuz 2011, 14:05:07
Yazıcının protokolü 232 değil,232 sadece bir iletişim standartı..Seni yanıltmasın,yazıcıya doğru şekildede bağlasan tepki göremeyebilirsin..Forumda önce yazıcı protokollerini araştır derim..Belki yazıcı gerekli komutu almadan cevap vermeyebilir,bu iletişim kurulmadığı anlamına gelmez..İletişim kurulur ama haberleşme olmaz..

anladıgım kadarıyla arkadaş bu işlemi pc den manuel olarak yaptım demişti ordan manuel olarak ulaştıysa pic devresininde ulaşması gerekmezmi hocam
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

My75

Eğer pc'den manuel olarak yazıcıya ulaştıysa tabiki pic'dende aynı mantık ulaşması lazım..O kısmı atlamış olabilirim..

Bence 2. pc'den bir seri port monitör programı ile 1.pc'den yazıcıya ve pic'den yazıcıya giden dataları karşılaştırın..

canbulut

Alıntı yapılan: mufitsozen - 20 Temmuz 2011, 14:04:33

yazıcıya sadece gönderme yapacağım alma yapmayacağım ölçmeme gerek varmı?

mufitsozen

Alıntı yapılan: canbulut - 20 Temmuz 2011, 14:35:03

ikiside ayni uca bagli ise hicbirsey yolliyamiyabilirsiniz!

kaldiki printer bile olsa xon/xoff gondererek (sw handshake) yapiyor olabilir bazi laser printerla r karsilikli bilgide yollar vb

canbulut

Alıntı yapılan: mufitsozen - 20 Temmuz 2011, 14:43:41
Alıntı yapılan: canbulut - 20 Temmuz 2011, 14:35:03

ikiside ayni uca bagli ise hicbirsey yolliyamiyabilirsiniz!

kaldiki printer bile olsa xon/xoff gondererek (sw handshake) yapiyor olabilir bazi laser printerla r karsilikli bilgide yollar vb

xonxoff yok çünkü 3 kablolu 232 ile istediğimizi yapabiliyoruz.yazıcıya...

mufitsozen

xon/xoff 3 kablolu rs232 ile yapilir. Adi uzerinde sw handshake bilgiyi yollarken xoff kodu alirsaniz, xon alana kadar veri gondermez beklersiniz. o yuzden 3 telle calisir. TX/RX ve GND.

canbulut

Alıntı yapılan: mufitsozen - 20 Temmuz 2011, 15:24:59
xon/xoff 3 kablolu rs232 ile yapilir. Adi uzerinde sw handshake bilgiyi yollarken xoff kodu alirsaniz, xon alana kadar veri gondermez beklersiniz. o yuzden 3 telle calisir. TX/RX ve GND.

anladım onuda yine yazılım üzerinden yapıyoruz...pcye direkt bağladığımızda arayazılım programıyla gönderimi yapıyoruz.ve istediğimiz yazı çıkıyor..yine arayazılımla kullanacağız sistemi...şu şekilde.pc---->pic+max232---->yazıcı....anlayacağınız üzere yazıcıyı direkt bağlamayacağızda picten geçirip bağlayacağız yine bütün bilgileri pc gönderecek.beni giden gelen karekterler ilgilendirmiyor...sadece doğru şekilde aktarımı ilgilendiriyor.