Modem Ayarlari Hakkinda Bir Soru

Başlatan Tagli, 20 Temmuz 2011, 15:04:16

Tagli

Bulundugum yerde internet erisimim odama gelen tek bir ethernet kablosu ile oluyor. Sistemdeki ana router'a erisme imkanim yok. Genelde internete baglanabilmek icin, sabit bir IP, DNS adresi vs. girmem gerekiyor. Gerekli bu adresler bende var, o konuda sikinti yok. Az once "genelde" dememin sebebi de, her nedense bazen bu sabit IP zorunlulugu ortadan kalkiyor ve ayarlari otomatige birakarak da baglanmak mumkun oluyor.

Sorum su: Ben bana gelen bu tek kabloyu bir ADSL modeme girerek, kendi alt agimi olusturmak istiyorum. Boylece bana verilmis tek bir IP adresi ile biden fazla makinede internet kullanmak istiyorum. Bu mumkun mudur? Evet ise modem ayarlarini nasil yapmaliyim? Bunu yapabildigimi varsayarsak, IP adresim ne olur? Kendi router'imin bana verdigi local adres mi? Veya soyle sorayim: Ana agdaki bir makine banim alt agimdaki makinelerden birine ersimek isterse hangi IP adresini kullanir?
Gökçe Tağlıoğlu

mufitsozen

Alıntı yapılan: Tagli - 20 Temmuz 2011, 15:04:16
Bulundugum yerde internet erisimim odama gelen tek bir ethernet kablosu ile oluyor. Sistemdeki ana router'a erisme imkanim yok. Genelde internete baglanabilmek icin, sabit bir IP, DNS adresi vs. girmem gerekiyor. Gerekli bu adresler bende var, o konuda sikinti yok. Az once "genelde" dememin sebebi de, her nedense bazen bu sabit IP zorunlulugu ortadan kalkiyor ve ayarlari otomatige birakarak da baglanmak mumkun oluyor.

Sorum su: Ben bana gelen bu tek kabloyu bir ADSL modeme girerek, kendi alt agimi olusturmak istiyorum. Boylece bana verilmis tek bir IP adresi ile biden fazla makinede internet kullanmak istiyorum. Bu mumkun mudur? Evet ise modem ayarlarini nasil yapmaliyim? Bunu yapabildigimi varsayarsak, IP adresim ne olur? Kendi router'imin bana verdigi local adres mi? Veya soyle sorayim: Ana agdaki bir makine banim alt agimdaki makinelerden birine ersimek isterse hangi IP adresini kullanir?

mumkundur.

Bazen sabit Ip adresi vermenizin gerekmesi, bazen ise gerekmemesi, buyuk ihtimalle IP adresinizi size veren bir DHCP serverdan aldiginiz icin. Normalde isyerleri vb yerlerde bilgisayar sayisi IP adresinden cok fazla oldugu icin, sadece bunlar networke bagli olduklarindan bunlara IP adresi veren DHCP protokolu kullanilir. Size verilen IP adresi degiskendir (o anda hangisi kullanilmiyorsa) ve bir gecerlilik sureside set edilebilir (her saat basi yeniden adres iste gibi) eger DHCP serve butun IP adreslerini kullanmissa size IP adresi veremez sizde elle oraya bir IP adresi girince sistem calisabilir ama, dikkat etmezseniz o networkde ayni IP adresli birden fazla cihaz olabilir buda problemlere yol acabilir.

Kendi alt networkunuzu yapmak icin sizin kullanacaginiz linksys vb bir ev/isyeri tipi routerda iceriye dogru yeni bir alt network tanimlanabilir disariya dogru ise DHCP ile aldigi IP adresini kullanarak ic networkteki bilgisayarlara disariya cikiz imkani verilebilir. bu ozellige NAT(network address translation denir) yada PAT(port address translation denir)  yanliz bu iceriden disariya dogru olan baglantilarda olur. Yani sizin alt networkunuzdeki butun bilgisayarlar disariya dogru hep ayni IP adresi kullanirlar, disaridan iceri gelisler ise biraz daha komplexdir

Daha fazla ayrinti icin tam olarak ne yapmak istediginizi, su andaki network adress ve subnet maskesini (?) vs bilmek gerekebilir.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.