Resimdeki Devreye Nasıl Bir Yorum Yapılabilir?

Başlatan picmanya, 25 Temmuz 2011, 23:39:38

z

Gate devresinde diyod, kapasitor ve direnclerle yapilan devreleri muhakkak gormussundur. Gecikme kapasitesi olarak Gate kapasitesinin kendisi kullanilir. Diyoda seri bir direnc olur, bu ikiliye paralel bir direnc daha olur vs vs....

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picmanya

bizim o tür bir devreyle işimiz yok hocam. biz direkt dirençle süreceğiz geyti.
belki direnç değeri ile oynanabilir. yada iltim ve kesime farklı direnç değerleri üzerinden gitmek gerekirse,
ilaveten bir diod ve direnç daha geyt devresine ilave edilir. hepsi bu. ekstra gecikme sağlamakla işimiz yok yani.

z

İşte RC ve D ile yapılan devrecik extra bir geciktirme yapiyor. Direnç değerlerini değiştirerek iletim ve kesim sürelerini biribirinden farklılaştırabiliyoruz.

İşim olmaz desen bile, sadece gate'e bağlı direnc ve gate kapasitesi bile sana gecikme oluşturuyor.

Şöyle işin olabilir.

Orta bacağı kıvırıp uzatarak izolasyon mesafesini arttırarak 2..3 mm sınırlamasından kurtulabilirsin, kıvrık bacağın oluşturduğu endüktans artışı IGBT'ye seri olarak gelecek ya. Akımın da yüksek ise IGBT kesime gittiğinde bu endüktansdaki enerji, kollektör gerilimini arttıracağı için bacağı kıvrık IGBT'den yüksek akım akıtamayız akımı düşürmeliyiz deniyor ya.

İşte IGBT nin kesim süresini nsler mertebesinde uzatırsan endüktansdaki enerji IGBT nin büyük voltaj tepeceği oluşturmasını engellemiş olursun. Bu durumda IGBT ısınması birazcık artar fakat bacağı uzun ve kıvrık yapma şansın oluşur.

Isınmayı dert etme. Sonuçta soguk IGBT, sıcak snubber ile sıcak IGBT soguk snubber benzer şeyler. Yeterki sıcaklığın tehlikeli değerlere ulaşmasın. Demek istediğim hard switching den biraz uzaklaşmakda fayda olabilir.

Modül kullanmak çok konuda işinizi kolaylaştıracak. Fakat bu iş TO247 ile de bir şekilde yapılabilir. PCB boyutunda küçülme şart ise modül kullanımı şart.

picmanya

Aslında TO247 kılıflı igbt nin orta bacağı geyt pini oluvermiş olsaydı sorun komple kökten çözülüyordu.
tam 90 derece en dibinden geyt olan orta bacağı kıvırıverip 1,5-2 cm öteden karta girerdik ve iş komple çözülürdü.
aslında geyt orta bacakda olsa çok kıvırmayada gerek kalmaz az ileri takılır olur biterdi.
ve böylece tüm kritik ara mesafeler en az 2-2,5 mm. nin altınada düşmezdi.
Bu tip igbt leri üretenler aslında pin sıralamasını bana göre yanlış yapmış ve bu igbt nin pcb de kullanılabileceğini göz ardı etmişler gibi.

ama keşkeylede iş yürüyüp çıkmaz. gerçeklere gelelim.

şu anda kenarda olan geyt bacağını tam dibinden 90 derece kıvırıp, igbt nin biraz ötesinden karta gireceğim.
yan yana olan emiter ve kollektör bacaklarını ise en ufak şekilde bile kıvırmadan, karta full kökleyip öyle lehimleyeceğim. aslında igbt karta bu haliyle tam oturmamış oluyor. geyt pini 1 - 1,5mm. gibi igbt yi yukarıda tutmuş oluyor.

sonucda ara mesafeler değişmedi yani, hala aynı minimum 1,5mm. olarak kaldı.

fatihkuzucu

5mm şart. Yoksa teste bile sokmazlar ürünü.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

picmanya

Test derken, kasıt  TSE - ISO - CE tarzı sertifika belgesi alma testleri ise;
teste lüzum yok - bize gerekmiyecek.
Bizim kendi kendimize yapacağımız ar-ge ortamı testleri kastedildiyse;
yapacağımız testin haddi hesabı yok. sayısını bilemiyorum.
devrenin çalışma durumu bu testleri belirleyecek.
ilk test de mesafeler 1,5mm. olacak burası değişmedi, hala böyle.

fatihkuzucu

Ne kadar çok iddiacısınız :)  Az laf, çok iş..

Yapın şu devreyi, pcbyi bastırın, malzemeleri dizip bir argede çalıştırın, saha testine çıkın, ondan sonra iddia edin 1.5mm yaptım çalışıyor babalar gibi. Bir şey bilmiyorsunuz falan fıstık atıp tutarsınız.

"Ben niye ben ispatlıyacagım siz ispatlamak için az daha kıvranın" deme gafletini de göstermezsiniz umarım.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

ilhan_mkp

Alıntı yapılan: fatihkuzucu - 12 Ağustos 2011, 15:42:49
5mm şart. Yoksa teste bile sokmazlar ürünü.

bunlar aslında önemli ayrıntılar kndimizi standart işler yapmaya alıştırırsak işlerde daha az zorlanırız standartlar 5mm ise uyum sağlamak lazım

picmanya

Devreyi unutmadık.
Ağırdan da olsa, çalışmalara devam ediyoruz.
öncelik şu anda başka bir işe geçti.
bu işi teslim edince, tekrar bu devreye geri döneceğim.
DC 600V. o kadar da yüksek bir gerilim değilmiş.
daha önce, konuştuğumuz kısımlar da atlama yapmıyor.
akımı yüksek de akıtsak yine gerilim atlamıyor.
aslında gerilim, 0,5 mm. den bile atlayamıyor.
bu seviyedeki voltaj, ancak temasla kısadevre oluyor diyebilirim.

Klein

Alıntı yapılan: picmanya - 10 Eylül 2011, 13:07:38
Devreyi unutmadık.
Ağırdan da olsa, çalışmalara devam ediyoruz.
öncelik şu anda başka bir işe geçti.
bu işi teslim edince, tekrar bu devreye geri döneceğim.
DC 600V. o kadar da yüksek bir gerilim değilmiş.
daha önce, konuştuğumuz kısımlar da atlama yapmıyor.
akımı yüksek de akıtsak yine gerilim atlamıyor.
aslında gerilim, 0,5 mm. den bile atlayamıyor.
bu seviyedeki voltaj, ancak temasla kısadevre oluyor diyebilirim.
Bu söylediklerin belki ideal şartlar için geçerli. Nemi biraz artırdığında , PCB nin maskesinin yalıtkanlığı biraz değiştiğinde 600 Voltun aslında ne kadar yüksek bir gerilim olduğunu acı bir tecrübe ile görme ihtimalin var.

z

picmanya

buradan sıkıntı çıkmayacak emin olun hocam. gereken deneyler fazlasıyla değişik varyasyonlarda yapıldı. aslında bu pcb yi çizmekden ve toplamakdan çok daha kolay bir çalışma oldu.
kısaca temas yoksa kısadevre de yok. biz yine de buna rağmen AC hatlar da 1,6 mm. , DC hatlar da 1,5 mm. boşluk bıraktık. bu fazlası ile yeterli.
belirtilen şekildeki nemli bir ortamda pcb nin hangi tarafı sağlıklı çalışacak ki, bu kısmıda sağlıklı çalışsın. ortamda nem, toz ve ısı fazla ise zaten sıkıntı olabilir, bu sıkıntı da pcb nin tümü için geçerli olur.
mesafeler değişmeyecek. yarık da olmayacak. bu konuda, inadım inad. ama kuru inad değil. ar-ge destekli inad.

z

Urunlerin piyasaya ciktiktan bir kac ay yada bir kac yil sonra sorunlar cikmaya baslayacak, firma itibarini kaybetmemek adina musteri sorunlarini cozmek durumunda kalacak. Muhtemelen ozel kimyasalla pcb altinda lokal boya islerine gireceksiniz. Kargoydu, boyaydi, itibardi sikintili gunler sizi bekliyor.

Morfi ne demis;

Bir isin ters gitme ihtimali varsa o is ters gider.

Benden soylemesi.

picmanya

ilaveten şunu söyleyebilirim. siemens, omron ve bir kaç tane daha farklı marka üç fazlı asenkron motor sürücü cihazlarının pcb leri tamir aşamasında, yakından gördüm. pcb leri çift yüzlü kanal içi kaplıydı. bahsi geçen mesafeler bunlarda benimkiyle aynı denebilir. hatta bazı noktalarda az daha düşük kalıyor bile olabilir. bende zaten bunlardan örnek alıp bu şekilde mesafeleri bırakmıştım. pcb nin çizimide zaten mecburen bu şekilde ilerliyor. daha fazla mesafe bırakmak işin doğasına aykırı, malesef istensede daha fazla mesafe bırakılamıyor. mesafeleri değiştirmiyorum . yarık kullanmakda yok.
ayrıca bu kart müşteriye zor gider hocam, vebsel'in dediği gibi modül tipli büyük igbt ile bu işler kotarılabiliyor. bizimki bu tür modüllere geçiş çalışması, ama buna rağmen bile kendi çapında oldukça zahmetli bir proje oluyor malesef.

Klein

Siemens'in Omron'un mesafeleri seninki ile aynıydı. Peki PCB  için kullanılan materyal , Maske boyası , varsa ilave kaplama seninki ile aynı mıydı?