12F629 max. Baudrate

Başlatan My75, 26 Temmuz 2011, 17:50:50

OG

Alıntı yapılan: alone_lover - 28 Temmuz 2011, 14:16:58
Alıntı yapılan: OG - 28 Temmuz 2011, 13:58:55
DMX512 tam adı, 9N1 asenkron seri protokolu kullanan bir haberleşme sistemi...

çok önemli değil gerçi ama, 8N2 olacak sanırım  ...
Evet doğru, 8 data (byte), 2 stop bit ikiside High, anlatırken hep usart için yaptığım ayarla karıştırırım. My75 de açıklamış zaten.

Alıntı YapHocam aşağıdaki animasyona baktığımda bunların hepsi paralel mi acaba birbirlerine?
Paralel de olabilir, RS485'in izin verdiği paralel yükleme adedince. Ama cihazlarda genelde inp ile RS485 alınır, TTL seviyesine çevrilir (SN75176 vb türü ile), Aynı sinyal tekrar RS485 e çevrilir (yine 75176 ile) ve data output dan güçlenmiş olarak diğer kola aktarılır.

Yani her cihazda sinyal tekrar güçlendirilmiş oluyor. Şekildeki bağlantı o anlamda. Aksi taktirde herşey bir RS485 in çıkışına bağlanabilecek RS485 girişi sayısı ile ilgili.

Alıntı YapAttiny2313 perakende 5TL alınıyor..
Bu fiyat da fena sayılmaz. Bulunabildikten sonra.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

My75

Madem Bascom indirdiniz size birde programlayıcı lazım.STK200 paralel port,ben bunu kullanıyorum..Çizdiğim pcb dosyasını birazdan eklerim..

http://www.lancos.com/e2p/betterSTK200.gif
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

OG

Paralel port kalmadı :)
Seri bile kalmadı.

USB yokmudur?

My75

Maalesef hocam,Bascom kullanacağım zaman eski laptop'u kullanıyorum. :)

My75

Bu sitede bir uygulama var, bir ara kendimede yapabilirim..Denemek lazım..

https://320volt.com/atmel-avr-usb-programlayici/

My75

Yok hocam Pickit2 'ye hiç bulaşmam,aldım kenarda süs olarak duruyor.. :) Bendeki klon,pek verim alamadım..

t2

Alıntı yapılan: OG
DMX

OG hocam, bana birden fazla pici paralel bağlayabileceğim master slave tarzı bir örnek uyuglama lazım. dmx formalitesine aynen uyması gerekmez.  Sizde böyle basit bir örnek var mıdır?   İletişim çift yönlü olsa iyi olur.  hem de protonla yapılmalı. led yakıp söndürsem yeter. Ana pic şu led yansın diyecek, o yanacak. veya sensör bilgisi soracak ilgili pic sensörü okuyup bildirecek.

OG

Alıntı yapılan: FxDev - 28 Temmuz 2011, 16:32:07
Alıntı yapılan: My75 - 28 Temmuz 2011, 15:00:58
Bu sitede bir uygulama var, bir ara kendimede yapabilirim..Denemek lazım..

https://320volt.com/atmel-avr-usb-programlayici/

Elinizde Pickit 2 varsa o da AVR programlayabiliyor (muş) :)

http://pickit2.isgreat.org/

Bu enteresan. Adam avr programı ile pickit2 arasında bridge yapmış.

Alıntı Yapbirden fazla pici paralel bağlayabileceğim master slave tarzı bir örnek uyuglama lazım. dmx formalitesine aynen uyması gerekmez.  Sizde böyle basit bir örnek var mıdır?   İletişim çift yönlü olsa iyi olur.  hem de protonla yapılmalı. led yakıp söndürsem yeter. Ana pic şu led yansın diyecek, o yanacak. veya sensör bilgisi soracak ilgili pic sensörü okuyup bildirecek.

Basit bir uygulama değilmi. Hazırda yoksa bir ara bakarız.
Kaç slave olacak?
Master ve slaves için kaç pin gerekli? Mesela slave 12F675 olabilirmi (adc için). ADC 1 port, tx/rx kontrolu 1 port gibi.

t2

4 -10 tane slave 1 tane master olması yeterli. I2c benzeri uygulama olacak.

Usartın senkron kullanımı gibi olsa daha iyi olur.  Software  değilde hardware iletişim gerekli.  usartın adresleme kabiliyeyi de oluyormuş. 

slave 16f628a lar 16f877A ile iletişim kursun. ve düzgün şekilde çalışsın. 
8 pinli adcli ve usartlı pic bilmiyorum o yüzden 628a dedim.

OG

Haberleşme için uzak mesafe 2 hat kullanacaksan I2C olmaz, RS485 bu iş için uygun. Yolla 2 hattı uzaklara, slave cihazları çamaşır asar gibi bağla (paralel).

t2

Yakın mesafe olacak picler aynı kart üzerinde. 3-5 cm mesafe.

Burada takıldığım konu data ve clk hattının paralel bağlanıp adresleme yapılarak güzelce kullanılabilmesi. varsa proton i2c örneği de işimi görür. fakat bunun sınırı nedir neye dikkat etmek  gerek. yavaş mı olur? donanımsal hali var mıdır? usart , i2c? spi?

OG

O zaman kolay,

Sistem budur,

My75

Hocam bu şekilde sorun teşkil etmezmi?   Açık kollektör çıkış olması gerekmezmi..Birde bunu inceleyin bu şekil olması lazım..

OG

Invert kapısı zaten transistor olmalı, altına not yazmıştım. Fakat bir şeyi unutmuşum, transistor datayı invert ediyor. SERIN, SEROUT da problem olmaz invertlu alınır verilir (max 47619 baud) ama USART iletişiminde problem olur, araya bir invert daha gerekir.

My75

Kapının transistör olduğunu anladım ama invert olayından dolayı tereddütte kalmıştım..Şimdi anlaşıldı..