12F629 max. Baudrate

Başlatan My75, 26 Temmuz 2011, 17:50:50

t2

kapı mapı da neyinnesi. sadece 2 hat olacak data clock. hadi 3 hat olsun. bunları pull up yapacaz.  1master 10 slave haberleşecek. çok şeymi istiyorum?

OG

O zaman I2C haberleşeceksin. Yine Opendrain ihtiyacın var.

Bu devre ile 47619 bauda kadar haberleşebilirsin,

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Maxim

Alıntı yapılan: OG - 28 Temmuz 2011, 18:48:27
Invert kapısı zaten transistor olmalı, altına not yazmıştım. Fakat bir şeyi unutmuşum, transistor datayı invert ediyor. SERIN, SEROUT da problem olmaz invertlu alınır verilir (max 47619 baud) ama USART iletişiminde problem olur, araya bir invert daha gerekir.

OG hocam ben bundan birşey anlamadım, neden yapı bu şekilde ? bunun yazılım tarafı nasıl işliyor ?

OG

Ana prensip yukarıdaki devre, devrede aynı data hattına çok istasyon bağlayabilmek için Opendrain portlardan istifade ediliyor. Fakat seri iletişim "yazılım" tabanlı, yani donanım kullanmıyor. Bu durumda hız 47619 bauda kadar çıkabiliyor.

Hız yükseltmek istenirse USART donanım kullanım gereği doğuyor. USART TX portu open drain olmadığından kapı (transistor) kullanılıyor. 1 transistor bunun için. araya 1 transistor girince faz terslendiği için bu işlemi bir daha yapıp fazı düzeltiyoruz, o da 2. kapı (transistor) demektir.

SpeedyX

Alıntı yapılan: OG - 28 Temmuz 2011, 14:38:26
Ama cihazlarda genelde inp ile RS485 alınır, TTL seviyesine çevrilir (SN75176 vb türü ile), Aynı sinyal tekrar RS485 e çevrilir (yine 75176 ile) ve data output dan güçlenmiş olarak diğer kola aktarılır.
Yani her cihazda sinyal tekrar güçlendirilmiş oluyor. Şekildeki bağlantı o anlamda. Aksi taktirde herşey bir RS485 in çıkışına bağlanabilecek RS485 girişi sayısı ile ilgili.
Çift yönlü haberleşme, hemde her node da güçlendirme falan nasıl oluyor? tek chip yerine iki tane mi var?
Bu mantıkla çift yönlü güçlendirme amaçlı repeater yapılır mı?
Şema varsa incelesek?

OG

Benim yaptığım tek yönlü haberleşme için kuvvetlendirme. Çift yön için hiç düşünmedim.

EFESU

Merhaba arkadaşlar ... konuyu baştan sona  okudum aklımda olan bir çok sorunun cevabını buldum ..
ben dmx512 haberleşmesi ile uğarşıyorum ve PIC ile yapamaya çalışıyorum .. gönderme kısmı bir iki  oldu ama yine ufak tefek
sıkıntılar var sanırım açıkcası olmuyo gibi ..

attiny2313 le olmuş sanırım bana yardımcı  olurmusunuz artık dmx yada PIC mi desem beni  çatlatmak üzere...