mosfet H-Side anahtarlama

Başlatan bigbey, 05 Ağustos 2011, 00:38:38

bigbey

Alıntı yapılan: sezgin05 - 06 Ağustos 2011, 02:21:00
Bootstrap hattı HIGH tetiklemesi gerekirken LOW  tarafa bağlanmış.
Anlayamadım.  :(
TA6R

z

Islemciden gelen iki sinyalin her ikisi de PWM dir ve 180 derece faz farklidir yada;

Yon  bilgisi olarak bu girislerden birisini surekli H yada L yapmiyorsundur Insallah.

Cunku gelende yapilan hata H side tarafi PWM yapmamak.

C1 ve C2 nin negatif bacaklarini Gnd den ayirip Vs pinlerine tasimalisin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tyildizak

şematikle pcb arasında fark var, pcb çiziminde bootstrap elemanları doğru bağlanmış , hatalı olan eleman com-vs arasındaki diyot .

şematikteise  sezgin05'in de söylediği gibi bootstrap diyot ve kapasitörü yanlış yerlerde. Bu sebepten dolayı gereken seviyede sürülemeyen highside moslar mutlaka ısınır.

Bence şematiği hiç dikkate almayın, üstteki pcb çiziminde com-vs arası diyotu çıkarın, doğrudan bağlantı yapın, sorun kalmayacağını düşünüyorum.

tyildizak

Tekrar kontrol etmekte fayda var:

iyildirim

PCB' yi dikkate alacaksak, booststrap kondansatörüne bağlı direnç de kaldırıldı ise pek bir hata görünmüyor. Fazlalık 4007 de alt mos'un diyoduna paralel olduğundan sorun kaynağı çıkarıyor olamaz. 
Geriye kalan ihtimaller, 30hz lik frekans booststrap için düşük kalıyor olabilir.
Bir de kullandığınız zenerler iki yönlü ise kesim anında oluşan gerilimi gate'e ileteceğinden mos tam sürülmeden, üzerinde direnç oluşacak şekilde iletime geçmeye çalışıyor ve ısınıyor olabilir.

bigbey

Alıntı yapılan: bunalmis - 06 Ağustos 2011, 02:33:01
Islemciden gelen iki sinyalin her ikisi de PWM dir ve 180 derece faz farklidir yada;

işlemci çıkışı motorun sağa veya sola dönüşünü sağlamak için aynı anda bir tane çıkış çalışmakta.
Deverede fonksiyon doğru çalışıyor.
TA6R

z

Alıntı yapılan: bigbey - 06 Ağustos 2011, 11:52:29
Alıntı yapılan: bunalmis - 06 Ağustos 2011, 02:33:01

işlemci çıkışı motorun sağa veya sola dönüşünü sağlamak için aynı anda bir tane çıkış çalışmakta.
Deverede fonksiyon doğru çalışıyor.

Sorun burda iste. Ayni anda calismayan diger girisi her pwm peryodunda belli bir sure high yapip geri indirmen lazim. Ancak bost kapasitorunu bu sekilde sarjli tutabilirsin.

Anladigim kadariyla sinyal paternin asagidaki gibi.

Saga donus inp1=1   inp2=pwm
Sola donus  inp1=pwm inp2=1

Eger boyle yapiyorsan olmaz.

bigbey

@bunalmis,
Dediğin gibi, Cboot kapasitörü dolma işlemi oluşmuyor.
Şemaya bakarsak ben devamlı IR2113 'ün birincisinin High 2.sinin Low girişine PWM veriyorum.
diğer girişler logic low olarak beklemede
eğer motoru tersine yönlendirmek gerekirse;
IR2113'ün 1.sinin Low 2.sinin Hıgh girişine PWM veriorum her iki konumda da cboot kondansatörü eksi bağlantısı yük üzerinden oluşuyor ve tam dolamıyor. Sanırım bu nedenle mosfet tam iletime geçmiyor.
TA6R

ise

vb ucuna bağlanan kondansatör gnd de değil vs ucuna bağlanmalı bu tip devrelerde pulse olmadan devrede kondansatörün şarj olması beklenmez. oradaki kondansatör lo bağacağına bağlı olan fet iletime geçtiğinde  şarj olacaktır. aksi taktirde sürekli ho iletimde iken vb kondansatörü 10v düşene kadar iletimde tutar. sonra kesime gitmeye çalışır. motor ileri geri yapacaksınız devrenizi değiştirmeniz veya ek +15v kaynak koymanızı öneririm

bigbey

Yapacağım uygulamada PWM ile bir motoru ileri geri kontrol etmekti.
Bu konuda cboot kondansatörü şarj etme sıkıntısı görülüyor. O nedenle devre değişikliğine gidiyorum.
Kullanmayı düşündüğüm mosfet driver entegresini değiştirmeyi düşündüm.
HIP4081A driver entegresi kullanmaya karar verdim. (elimde mevcut)

Yorumları ile katılımda bulunan tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.
HIP4081A ile devreyi gerçekleştirip buradan sonuçları paylaşacağım.
TA6R

z

Sırf bu sorun için çipi değiştirmene gerek yok. Büyük olasılıkla HIP sürücüde de aynı sorunu yaşayacaksın. Çünkü Bost mantığı aynıdır.

Sorunun çözümü için High Side tarafları PWM besleme önerisi hoşuna gitmedi ise floating 2 kaynak yap. Üst tarafları bunlarla besle. Fakat bu yöntem daha zahmetli.

bigbey

Arkadaşlar işlem tamam.
HIP4081A kullanarak sorun çözüldü. transistörler buz gibi hiç isinmıyor.
HIP4081A içinde bulunan charge pump devresi sanırım işimizi kolaylaştırdı.

Yardım ve yorumları ile katılan tüm arkadaşlara tekrar teşekkür ederim.
Konu çözülmüştür.
TA6R

mir_as82

Arkadaşım eğer mahsuru yoksa devreyi paylaşman mümkün mü?

bigbey

Mahsuru yok tabiki.
Kullandığım devre ekte.
http://www.dosya.tc/server3/tDingA/qoj_MTR.pdf.html
sadece güç katı kısmını uyguladım.
TA6R

bigbey

Arkadaşlar,
Uzun zamandır H-Bridge yapı ile DC motor sürme işine uğraşıp duruyordum. Düşük güçlerde sorun olmadan çalışma yapabiliyordum.Fakat, yüksek akımlarda herşey altüst oluyordu.
Nihayet devreyi tamamladım. 1,5Kw 24v DC motoru sorunsuz olarak çalıştırdım.
Yaptığım işlemler özetle şöyle;
PWM kontrol işleminde PIC kullanmadım, Donanımsal devre tasarımı ile hallettim
Mosfetlerde H- Side transistörlerin anahtarlanmasında sorun yaşıyordum. Mosfet tam iletime geçmiyormuş. Bu ndenle Float supply devresi ile sorunu aştım.

mosfetleri TLP250 ile sürdüm.

Bu konuda fikir vererek yardım eden tüm arkadaşilara teşekkür ediyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=uUw0vtvh5CM&feature=youtu.be
TA6R