mosfet H-Side anahtarlama

Başlatan bigbey, 05 Ağustos 2011, 00:38:38

bigbey

Arkadaşlar Bir H köprüsü mosfet kullanarak IR2113 H-side L-side sürücü uygulaması yaptım.
Uygulama IR2113 datasheetten alıntı yapılarak kuruldu.
Sorun H-side mosfet aşırı ısınıyor. L-Side mosfet Buz gibi. Bu normal mi sizce?
Bir hata olabilirmi.
Şemayı koy diyeceksiniz. Şema yok fakat Baskı devrenin bölümü var. onun üzerinden konuşabiliriz.
[IMG]http://img856.imageshack.us/img856/1257/r2110.jpg[/img]
By bigbey at 2011-07-29
TA6R

tyildizak

@bigbey hocam, layoutta hata göremedim, gerçi kullandığınız mosfetlerin tipi, yük, pwm frekansı gibi bilgileri vermemişsiniz ama bir-iki şey önerebilirim:

- vcc-1n4007 diyot anodu arasında direnç kullanmayın.

- highside'da gate-source arası zener bozuk olabilir, onu kullanmadan deneyin

- highside gate direncinin değerini düşürün

- pwm frekansını düşürün

iyildirim

4007 eğer 1n4007 ise yavaş kalıyor olabilir.  UF4007 yada başka bir hızlı diyot kullanılmalı.

Ayrıca direnç de var. High side da gerilim yeterince yükselmiyor ve yükselen kenarda MOS lar iyi sürülmüyor olabilir.

tyildizak'in da dediği gibi diyoda seri bağlı direnç fazlalık. 

Mos'arın gate kapasiteleri büyükse gate dirençlerini de düşürmek gerekebilir. Mos'a ve pwm frekansına bağlı tabii.

sezgin05

47Uf kondansatör eğer rastgele seçildiyse yanlış olabilir.Kullanılan frekans değerine göre hesaplanması gerekir.Başka bir başlıkta link vermiştim.Ayrıca sürdüğünüz mosfetlerin VGE değerine göre voltaj uygulanmalı ve ona göre zener değeri seçilmeli.Belkide 15 volt yeterli değildir.

bigbey

Alıntı yapılan: tyildizak - 05 Ağustos 2011, 01:25:55
@bigbey hocam, layoutta hata göremedim, gerçi kullandığınız mosfetlerin tipi, yük, pwm frekansı gibi bilgileri vermemişsiniz ama bir-iki şey önerebilirim:

- vcc-1n4007 diyot anodu arasında direnç kullanmayın.

- highside'da gate-source arası zener bozuk olabilir, onu kullanmadan deneyin

- highside gate direncinin değerini düşürün

- pwm frekansını düşürün

VCC 1n4007 direnci kaldırdım sorun devam ediyor.
zenerler sağlam ve 16 volt test ettim.
High side gate direncini düşürünce IR2113 yanıyor.
PWM frekansı max 30 hz
TA6R

z

Guc kati ve yuk de dahil semayi cizmeye usenmeyin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bigbey

Alıntı yapılan: iyildirim - 05 Ağustos 2011, 01:45:17
4007 eğer 1n4007 ise yavaş kalıyor olabilir.  UF4007 yada başka bir hızlı diyot kullanılmalı.

Ayrıca direnç de var. High side da gerilim yeterince yükselmiyor ve yükselen kenarda MOS lar iyi sürülmüyor olabilir.

tyildizak'in da dediği gibi diyoda seri bağlı direnç fazlalık. 

Mos'arın gate kapasiteleri büyükse gate dirençlerini de düşürmek gerekebilir. Mos'a ve pwm frekansına bağlı tabii.
Highside mos'un gate - Drain arasını kısadevre ediyorum mosfet tam iletime geçmiyor üzerine gerilim kalıyor.

Kullandığım Moslar IRF540
devrede dc motor bağlı çekilen akım yaklaşık 3 A
High side mosfetin Drain source arasu-ını kısadevre edince motor iyi besleniyor ve devir artıyor.
burada mosfetin tam iletime geçemediği görülüyor sanırım.
Lowside tarafında hiç ısınma yok çok ilginç.
TA6R

bigbey

Alıntı yapılan: bunalmis - 06 Ağustos 2011, 01:20:02
Guc kati ve yuk de dahil semayi cizmeye usenmeyin.
Bunalmış hocam çizip yollayacağım normalde açık şema çalışmıyorum. Direk devreyi baskıdevre olarak hazırlayıp kullanıyorum.
TA6R

z

Sen cizmeye ben de kelimelerle aciklamaya useniyorum.

Bu ciple cok yanlis H bridge devreleri cizilebilir.  Cunku Guc kati nasil, hangi mos hangi surucunun cikisina bagli bunlari da gormek lazim. Cok basit hatalar gozden kacabiliyor 3. bir gozle de bakmakta fayda var.

Com ile High Side Source arasindaki 4007 bile sorunun kaynagi olabilir.  Buna neden gerek  duydun?

Sema cizsen yollasan bile belki scopla elde edilmis dalga sekillerini de istemek gerekecek.

bigbey

TA6R

tyildizak

Alıntı yapılan: FxDev - 06 Ağustos 2011, 02:12:09
100ohm'a paralel bağlı diyot sanki bu ısınmayı yaratıyormuş gibi geldi bana ama tam emin değilim. Çıkarımım şu yönde, mosfeti açarken G-S arası cap.'ı dolduruyorsunuz direnç üzerinden. Fakat kapatırken diyot üstünden o dolu cap. toprağa kısa devre.

ters paralel bağlı diyotta amaç da zaten mos'u hızla kesime götürebilmek.

z

C1 ve C2 nin negatif bacaklari semadaki gibi ise hatali olmus.

Hi girislerini dorgen dalgalarla beslediginden emin ol. Hi girisine surekli H veremesin.

D6 ve D12 yi kaldirip atabilirsin.

Motoru sokup devrenin motor cikislarina 100 ohm direncler uzerinden 15v ver ve Li girisinden girdigin sinyallerin mos drain uclarina  mukemmel sekilde iletildiginden emin ol.
Boylece L side tarafin cok dogru calistigindan emin olunmus olur. H side tarafin guzel calisabilmesi icin L side tarafinda hic sorun olmamasi gerekmekte.

sezgin05

Bootstrap hattı HIGH tetiklemesi gerekirken LOW  tarafa bağlanmış.

bigbey

Devre alıntı bir devre.
dirence paralele diyotlar mosfet hızlı kapansın diye konulmuş olabilir.
Burada anlamadığım nokta low side High side ile aynı durumda diyot ve direnç ile sürülüyor.
sadece High side mosfet ateş gibi oluyor. aslında motoru +VCC den bağlayıp diğer ucunu mosfetle şaseye çekersem sorun yok tıkır tıkır çalışıyor ısı da sıfır. ne zamanki high side bölümünü devreye alıyorum o zaman hıgh side mosfet ısınıyor.
Sanırım yeterince işletime geçemiyor. ama nasıl halledeceğim yorumlayamadım.
Köprü bölümünde her mosfeti TLP250 ile ayrı sürdüm yine Highside mosfet aşırı ısınıyor.
Kaldı ki daha 3A akım akıtıyorum buradan 25 A gibi bir akım akacak. :'(
TA6R

bigbey

Alıntı yapılan: bunalmis - 06 Ağustos 2011, 02:19:26
C1 ve C2 nin negatif bacaklari semadaki gibi ise hatali olmus.

Hi girislerini dorgen dalgalarla beslediginden emin ol. Hi girisine surekli H veremesin.

D6 ve D12 yi kaldirip atabilirsin.

Motoru sokup devrenin motor cikislarina 100 ohm direncler uzerinden 15v ver ve Li girisinden girdigin sinyallerin mos drain uclarina  mukemmel sekilde iletildiginden emin ol.
Boylece L side tarafin cok dogru calistigindan emin olunmus olur. H side tarafin guzel calisabilmesi icin L side tarafinda hic sorun olmamasi gerekmekte.
c1 c2 şemada ters olmuş devrede doğru bağlı
D6 ve D12 kaldıracağım 100 ohm ile motor yer değişecek sinyalleri osilaskopta bakacağım resim edip paylaşacağım.(Yarın)
TA6R