Arkadaşlar suyunun kirliliğini ölçmek için yöntem arıyorum

Başlatan zamzam23, 05 Ağustos 2011, 13:58:06

zamzam23

suyun kirlilik oranını elektriksel olarak nasıl tesbit edebilirim? yani sensör gibi birşey olsa su kirlenınce bana haber verse. bu skeılde bır calısma prensıbı olacak ama bu sensör nedir kirliliği nasıl tesbit edebılırım?

mufitsozen

sayin @zamzam23 suyun kirligi cok genis bir kavram. tam olarak ne yapmak istiyorsunuz (icme suyumu, deniz kirliligimi vs?)

butun olasi kirlilik faktorlerini olcecek sensor(ler) hem yok hemde hepsini olcmek imkansiz ornegin suyun icinde insanlari oldurecek olcude radyasyon yada zehir (ornegin arsenik ve turevleri) olabilir ve bunlari olcmek hem zor hemde pahali olur.

ama genel olculer icinde suyun ph derecesini, alkalinitesini, iletkenligini, bulanikligini, ve agir metallerin varligini (civa vb) olcebilirsiniz, biyolojik mikro organizmalarida radyasyon yada UV isik ile oldurebilirsiniz.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Sepiroth

suyun sicakligini olcup, bunun uzerinden bazi yorumlarla kirlilik derecesi/mikroorganizma yogunlugu vs. olculebiliyor diye okuduydum bi ara, ama teferruatli bi is sanki..
Either you feel it, or not...

zamzam23

Alıntı yapılan: mufitsozen - 05 Ağustos 2011, 15:39:34
ama genel olculer icinde suyun ph derecesini, alkalinitesini, iletkenligini, bulanikligini, ve agir metallerin varligini (civa vb) olcebilirsiniz.
bu tür ölçümler lazım bana. bunları nasıl yapabılırım ilgili sensörler nelerdir?

serdararikan

bu işleme tubidity yani bulanıklık ölçme deniyor.prensip olarak ışığın kırılganlığı farklı cisimlerden farklı yansımalarını tesbit etme mantığına dayanıyor.Optiğin temel prensiplerinden Snell kanununa yani.ölçüm yapılacak sıvı bit tüp içinden geçiriliyor.tüpün içine bir ışık kaynağı ve 30-60-90 derece gibi farklı derecelerle yerleştirilmiş optik alıcılar yerleştiriliyor.sıvının ışığı kırma oranı sıvının saflığı hakkında bilgi veriyor bize......

sensorlari var ama çok pahalı.kendin yapmak istersen de çok hassas bir iş.

zamzam23

bulanıklıgını ısıgın kırılma yonetemıyle buluyoruz. tmm. pH ını nasıl buluyoruz ve siizce suyun pis bulanık olmasıyla pH ı arasında bir bag var mıdır?
Ph ını olcerek de suyun bulanıklıgını ölçebilir miyim?

serdararikan

Alıntı yapılan: zamzam23 - 05 Ağustos 2011, 17:04:40
bulanıklıgını ısıgın kırılma yonetemıyle buluyoruz. tmm. pH ını nasıl buluyoruz ve siizce suyun pis bulanık olmasıyla pH ı arasında bir bag var mıdır?
Ph ını olcerek de suyun bulanıklıgını ölçebilir miyim?

bulanıklıkla PH arasında bi bağ olduğunu düşünmüyorum.PH kimyasl bir özellik.

zamzam23

pH ın kimyasal bir özellik oldugunu biliyorum ancak su bulanırsa daha asidik yada bazik bir özellik gösterebilir diye düşüdüm.Belki olabilir.

Sepiroth

hazir ph problari var. asagidaki sayfada detayli bir anlatim (pratigi ve teorisi ile birlikte) mevcut

http://www.sensorland.com/HowPage037.html
Either you feel it, or not...

Klein

Alıntı yapılan: zamzam23 - 05 Ağustos 2011, 17:10:33
pH ın kimyasal bir özellik oldugunu biliyorum ancak su bulanırsa daha asidik yada bazik bir özellik gösterebilir diye düşüdüm.Belki olabilir.

Bulanıklık her zaman suyun PH değerini değiştirmeyebilir.
Örn: Saf suyun PH değeri yaklaşık 7 , sütün değeri de yaklaşık 7 , suya süt kattığınızda su bulanır ama ph çok fazla değişmez.
Aynı şekilde  suya bir miktar sait kattığınızda bulanıklıkta büyük bir değişim görülmemesinekarşın PH değerinde ciddi değişim olacaktır.
Bu yüzden bulanıklık ile PH değeri arasında matematiksel bir ilişkinin kurulabileceğini sanmıyorum.

Bazı bulaşık ve çamaşır makinelerinde bulanıklık kontrolü için sensörler var. Bunlar bildiğim kadarıyla  CCD veya CMOS kamera veya bu mantıkla çalışan array sensörler.
PH için , oksijen seviyesi için de çeşitli sensörler var.

Özellikle Havuz temizleme ekipmanı işiyle uğraşan firmaların sayfalarında daha detaylı bilgiler bulunabilir.

Analyzer

Selam,

Ben yazacaktım Klein hoca yazmış. Özellikle bazı markaların (Bosch, Siemens vs..) çamaşır makinelerinde bu sensörlerden bulunuyor.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Okan AKÇA

malpaslan1979

su içerisindeki en kritik değer nitrit ve nitrat değerleridir. yüksek değerler kansere sebep olabilir. su içerisinde nitrit ve nitratın yükselmesinin ana nedeni tarımsal üretim süreci içersinde kullanılan kimyasal ilaçlar ve endüstriyel gübrelerdir. arsenik demir alüminyumda önemli değerlerdir. şunun altını çizmek isterim nitrit nitrat değerleri elektronik sensörler ile çok çok sağlıklı ölçülemiyor bunun için kimyasal analitik testler yapılması gerekiyor. suyu en iyi temizleyen proses ters ozmoz denen filitre ve sistemlerdir. yukarıda sayılan benim yazdığım tüm önemli kimyasal değerleri %90-95 oranında giderebilmektedir sözün özü ters ozmoz bir sistem ile suyun içerisindeki 100 birim kirlilik 95 birim düşürülebilir.