3 fazlı sayac girişleri nasıl ?

Başlatan t2, 07 Ağustos 2011, 10:08:46

t2

Bina ortak kullanımına ait 2 sayac var. biri asansör biri merdiven otomatiği vs.  Asansör için olan tamam. fakat diğerinin 3 fazlı olmasına anlam veremedim. Elektrik kesikti. neyse bunun sözleşmesi yapıldı . elektrik idaresi kendiniz bağlayın  sorun yok mühürlemeye geliriz dedi.

Ben de girişleri rastgele bağladım. 3 tane faz hangisi hangisidir anlaşılmıyordu.  Sonradan mühürlemeye gelmiş ve mühürleme yapılmış. Şu an çalışıyor. Sayaç girişindeki bu  uçların yer değiştirmesi fark eder mi?  Yanlış bağladıysam sorun çıkar mı? Uçların yer değiştirmesi hangi durumlarda sorun çıkarır?

bigbey

Bina içinde önceden montajlı 3 faz ile çalışan farklı yükler olabilir.
Mesela su hidroforu 3 fazlı olarak bahsettiğiniz fazdan kullanıyor olabilir.
O sayaçtan beslenen 3 fazlı yük yok ise sorun yok demektir.
Eğer 3 fazlı yük var ise motorlarda dönüş yönü hatası olabilir.
Sizde motor üzerinden giriş faz sırasını değiştirisiniz sorun kalmaz.
TA6R

mozkan87

Ankarada eve gelen elektrik sayaçlarıda 3 fazlı. ;D Gerçi bu durum semte göre değişiyor ama genelde yeni binaların hepsi 3 fazlı sayaç kullanıyor ve her oda farklı bir fazdan besleniyor. Bunu galiba her fazdan eşit miktarda enerji çekilsin diye yapmışlar ama hiç kullanılmayan odaları düşünmemişler galiba.

berke_42

Alıntı yapılan: mozkan87 - 07 Ağustos 2011, 12:11:21
Ankarada eve gelen elektrik sayaçlarıda 3 fazlı. ;D Gerçi bu durum semte göre değişiyor ama genelde yeni binaların hepsi 3 fazlı sayaç kullanıyor ve her oda farklı bir fazdan besleniyor. Bunu galiba her fazdan eşit miktarda enerji çekilsin diye yapmışlar ama hiç kullanılmayan odaları düşünmemişler galiba.

her odaya 1 faz verseler ( ev 3 oda ise ) mutfak banyo vs mumla aydınlanacak heralde :)Şaka bi yana 3 fazlı sistemler evde kullanılacak termosifon, klima gibi cihazlar düşünülerek  yapılmıştır_ama insanın fantazisinde evde torna çalıştırmak varsa şebeke onuda karşılayabilir :D
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

OG

Alıntı yapılan: t2 - 07 Ağustos 2011, 10:08:46
Ben de girişleri rastgele bağladım. 3 tane faz hangisi hangisidir anlaşılmıyordu.  Sonradan mühürlemeye gelmiş ve mühürleme yapılmış. Şu an çalışıyor.
Mühürlemeden önce faz sırasını kontrol eder, hatalıysa düzeltir.

Bina dağılımında yaşanabilecek sıkıntı olursa o sizin probleminiz olur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

vebsel

bence her daireye 1 faz 1 notr girmeli bazı dairelerde 3 - yada 2 faz giriyor eger notr de bir problem olursa 2 faz üzerinden tamamlanan devrede elektrikli cıhazların yanma riski büyük .

z

Alıntı Yapbence her daireye 1 faz 1 notr girmeli bazı dairelerde 3 - yada 2 faz giriyor eger notr de bir problem olursa 2 faz üzerinden tamamlanan devrede elektrikli cıhazların yanma riski büyük .

Apartmandaki komsuya R fazi, sizin eve de T fazi girsin.

Sonrada bina girisindeki notur kopsun. Risk ayni.

Notur koptuktan sonra ha eve 2 faz dagilmis ha ikinci faz komsuya gitmis.

Yuku dusuk olan papazi yer.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com