Triyak soru ? biraz zor ama

Başlatan ylmz, 08 Ağustos 2011, 16:39:49

ylmz

Arkadaşlar merhaba
ilk öncelikle birinci sorum şu : Triyak lı bir devre kurdum düzenek şekli
Pic > Opto moc3021 > Triyak
Bu devrede triyak ın gate ucuna diyak bağlanmalımı ? arada izole olarak moc kullandığım için gerek varmıdır ?

İkinci sorum ise : Gate si ile a1 uçları arasına direnç internette araştırdım şemaları bazı şemalarda bağlanmış bazılarında bağlanmamış bağlananlarda 330 ohm gibi bir direnç atılmış gate ile a1 uçları arasına bunun bağlanmasındaki mantık nedir ? triyak ın kesime gitmesi içinmi ?
moc un katalogunda ıse gate ile a1 uçları arasına diyot atılmış ben triyak ın gatesini ac sinyal ile tetikliyorum

Üçüncü sorum ise : Triyak ın çıkış karakteristik eğrisi nasıl olmalıdır çıkışa snubber falan attım ama dalga şeklimde kırılmalar var burada tam sinüs elde edemem sanırım fakat bu kırılmalardanda tam anlamıyla kurtulmanın bir şekli varmıdır

Devrem ile sorunumu soracak olanlara ise :
triyak bi anda enerjiyi verince yüksek amper çekiyor sonra amper düşüyor ama bir anlık ara sıra ise o amper hiç düşmüyor 40 amperi gördüğüm oldu öyle kala kaldı triyak dc gerilime kalıyor sanırım triyak ile trafo tetikliyorum tabi becerebilirsem :)

Yardım eden arkadaşlara simdiden teşekkürler ederim

Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

Andromeda

Endüktif yükü kontrol etmeye çalışıyorsunuz...
Diak bağlamaya gerek yok ama
Gate bağlantısı ve tetikleme tekniği değişik olmalı
ayrıntıları fazla bilmiyorum...
Eğer devre standart olursa;
yük endüktif olursa devrenin gücü 2 kat fazla olmalı deniyor...
Veya rezistif yüke göre daha az bir endüktif yük kontrol edilebilir..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

z

Pic > Opto moc3021 > Triyak
Bu devrede triyak ın gate ucuna diyak bağlanmalımı ? arada izole olarak moc kullandığım için gerek varmıdır ?

Diac kullanmayacaksın.

İkinci sorum ise : Gate si ile a1 uçları arasına direnç internette araştırdım şemaları bazı şemalarda bağlanmış bazılarında bağlanmamış bağlananlarda 330 ohm gibi bir direnç atılmış gate ile a1 uçları arasına bunun bağlanmasındaki mantık nedir ? triyak ın kesime gitmesi içinmi ?
moc un katalogunda ıse gate ile a1 uçları arasına diyot atılmış ben triyak ın gatesini ac sinyal ile tetikliyorum

Gate A1 arasına direnç bağlanmasının sebebi: Parazit etkisiyle tetiklemeyi engellemek. Yüksek dv/dt den kaynaklanacak tetiklemelerde de kısmen işe yarar.

Triyak ın çıkış karakteristik eğrisi nasıl olmalıdır çıkışa snubber falan attım ama dalga şeklimde kırılmalar var burada tam sinüs elde edemem sanırım fakat bu kırılmalardanda tam anlamıyla kurtulmanın bir şekli varmıdır?

Her triac 4 segment için farklı farklı davranır. Tam sıfır civarında tetikleme istiyorsanız ve her triacda iş görsün diyorsanız gate'den yüksek akım akıtacak kadar güçlü + ve - alternansı olan iğne pals treni ile tetikleme yapmalısınız. (Triac'ın katoloğundaki detaylara bak)

Devrem ile sorunumu soracak olanlara ise :
triyak bi anda enerjiyi verince yüksek amper çekiyor sonra amper düşüyor ama bir anlık ara sıra ise o amper hiç düşmüyor 40 amperi gördüğüm oldu öyle kala kaldı triyak dc gerilime kalıyor sanırım triyak ile trafo tetikliyorum tabi becerebilirsem :)

Yardım eden arkadaşlara simdiden teşekkürler ederim

Endüktif yüklerde AC beslemede triac bir kez tetiklendimi sürekli tetikte kalabiliyor.  Acemilik yıllarımda kontaktörü triacla tetiklerken tetik sinyalini kessem bile kontaktör vınıldıyarak devrede kalmıştı.

Nedeni: Triac'ın tutma akımı yüksekse, triac kesime gittiğinde endükansın akımı henüz sıfıra inememişken yüksek dv/dt oluşup triacı yeni baştan tetikliyor olabilir.

Snubber devresinde iyileştirme yapmayı deneyin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ylmz

Snubber devresi olarak A1 VE A2 uçları arasına 100 OHM 4WATT VE 1 uf/430 volt atıyorum
Snubber olarak varmıdır bır tavsiyen ?
Yani gate ile a1 arasına 330 ohm gibi bir direnç at işini görür diyorsunuz ?
Bu arada evet tam sıfır noktasından tetikleyeceğim katalog a baktım fakat bu konuda bir şema bulamadım ;)

z

Şema bulamaman normal. KAtalogda "Four quadrant" kelimelerinin geçtiği bir bölüm olması lazım. Orada dairenin her bir çeyreği için tetikleme akımlarından ve polaritelerinden bahsedilmesi lazım.

vebsel

gate ile a1 arasına atılan dirençin sebebi eğer tetikleme kablosu uzun ise gate kablosunun  bir parazit  alıp tetiklemesini engellemek

ylmz

peki arkadaşlar bu sorunu nasıl çözebilirim triyak ın bir anda yüksek amper çekmesin nasıl engelleyebılırım tavsiyesi olan varmıdır ??

fahri-

Alıntı yapılan: ylmz - 09 Ağustos 2011, 11:25:02
peki arkadaşlar bu sorunu nasıl çözebilirim triyak ın bir anda yüksek amper çekmesin nasıl engelleyebılırım tavsiyesi olan varmıdır ??

Dimmer devrelerini incele.

ylmz

moc 3021 kullanıyorum acaba moc3041 kullansam zero-crossing mi yapmalıyım ?

z

Yuk tam olarak nedir? Faz kaydırmalı tetikleme yaparak sorun çözülemiyormu?

ylmz

yük olarak trafo var çıkışta 220/12 10 amperlik bir yük sürüyorum şu anda faz açısı ile oynuyorum faz kaydırmalı tetikleme nasıl oluyor ?

z

Aynı şeyden bahsediyoruz.

Faz açısını ayarlarken yüksek güçlerde sıkıntı yaşayabilirsin. Trafonun primerinde + ve - alternansların alanlarını eşit tutamazsan yada sekondere bağlı yük + ve - alternanslarda eş davranmıyorsa trafo bir alternansda daha fazla iletimde kalarak nüvenin bir yönde daha fazla mıknatıslanmasına neden olur. Bu olay,  trafodan DC bileşenli bir akım akıyorla aynı olaydır ve başın ağrıyabilir.

Ters bağlı tristörle (bel başı bağlantı da denir) daha eş sürüş elde edebilirsin. Çünkü bu bağlantı tipinde triac imalatçısının quadrantlardaki simetriksiz başarısızlığının faturasını sen ödemezsin.

Buna rağmen nüvede staircase saturasyona engel olacak teknikler uygulaman gerekebilir.

Yük akımı yüksek ise tetikleme için optotriac ile uğraşmak yerine pals trafosu kullanmanı tavsiye ederim.   

Bugüne kadar yüksek güçlerde bir kaç uygulamam oldu. Çelik nüveli pals trafosu bulamadığım için ilkinde kanarya kapı zili çıkış trafosu, diğerlerinde ise N27 nüveli EE tipi nüve kullandım ve çok başarılı oldu. Fakat sürücü trafoyu sürme konusunda sıkıntı yaşayabilirsin.

Zorda kalırsan ticari olmak kaydıyla projene destek verebilirim.

ylmz

pals trafosu olayını bende düşünmüştüm araya bı NE555 atarak 15 khz lik bir sinyal ile pals ı tetikleyip işi çözebilirim belki optoyu kaldırıp değilmi ama ?

ylmz

Çıkış sinyal şeklım budur bu normal bı sınyal mı acaba ??

94220039

Arkadaşım bu kadar da zor soru sorulmaz ki.  ;)

Bu arada skop'ta gördüğün sinyalin alt tarafı ve üst tarafı eşit olmalı. Daha Teknik bir ifadeyle pozitif alternans ve negatif alternans birbirine eşit olmalı. Sende bunlar pek aynı gibi gözükmüyor. Bunlar eşit olmazsa trafo gibi yükleri sürdüğünde sigortalar atabilir. Yada triyak'ın bozulabilir.

Kolay gelsin.