Rs485 pic to pic haberleşmesi

Başlatan since1990, 09 Ağustos 2011, 04:56:48

since1990

Arkadaşlar rs485 haberleşmesi yaptırmak istiyorum 2 pic arasında. Tam olarak rs232 yi rs485 e daha sonrada rs485 i rs232 ye çevirmek mümkün mü. YOksa rs485 e geçince kodlarda değişiyormu? otomatik olarak 485 e çeviren entegre var mı? mesela rs232 yi pc'ye bağlama için max232 vardı.
birde dataları hem alıp hemde göndermem lazım yani sadece rx veya tx değil.. mesafem uzun olmazsa negüzel rs232 ile bal gibi çalışıyordum.:) Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

ferdem

Alıntı yapılan: since1990 - 09 Ağustos 2011, 04:56:48
Tam olarak rs232 yi rs485 e daha sonrada rs485 i rs232 ye çevirmek mümkün mü.
RS232 derken PIC in UART ını kast ettiniz değil mi? UART tan RS485 e çevrimek mümkün, SN75176 entegresi aynen o işi yapıyor, kod falan değişmiyor sadece elektriksel işaretler değişiyor. Yapman gereken UART TX i entegrenin Drive pinine, UART RX i de entegrenin Receive pinine bağlamak, bir de Drive Enable ve Receive Enable işlemleri için kontrol bitleri üretmek. Half duplex basitçe yapılıyor, full duplex her PIC e biri sürekli Drive diğeri sürekli Receive de kalan iki SN75176 konularak yapılabilir diye düşünüyorum.
Alıntı yapılan: since1990 - 09 Ağustos 2011, 04:56:48
mesela rs232 yi pc'ye bağlama için max232 vardı.
RS232 denilince PC nin -12V,+12V seviyleri akla gelir, PIC in seri haberleşmesi (5V,0) UART diye adlandırılıyor.

Kolay gelsin.

subram

rs485 rs232'den daha zor bir olay değil. hatta donanım açısından daha basit.

linkteki  entegrelerden ihityacına göre birini seçebilirsin!
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

since1990

Öncelikle yanıtlar için teşekkürler..
rs485 e çevirip yolladıktan sonra karşı tarafta almak için birşey yapacakmıyız?? yoksa gelen işareti direk pice mi göndereceğiz?
ve max ların listesinde benim işim için uygun olan full duplex modellerden herhangi birisini kullanabilirmiyim? ve sadece master tarımı kullanılacak bu entegreler?? slave tarafta da olmalı mı?
MAx491 nasıl sizce mantıklı ve uygun mu bu iş için?
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

since1990