ft232 çalıştırma sorunu!!!!

Başlatan mustafa6106, 09 Ağustos 2011, 11:22:26

mustafa6106

arkadaşlar ft232rl alıp bi dönüştürücü yapmak istedim fakat pc ye bir türlü tanıtamadım.ft_prog programını indirdim bu programda görmüyor entegreyi.ftchipin sitesini alt üst ettim yine çözüm bulamadım.
Teşekkürler

t2

ft232rl  ninsürücüsünü yükleyerek tanıtmalısın. zaten otomatiktir kendiliğinden yükler tanır.

ft_prog  dediğiniz Mprog olabilir. bu program  çipin hafızasını değiştirmeye yarar epromuna kaydeder.  Fakat bunu kullanabilmek için zaten önce driver yüklemeniz gerekir.

O programı gereksiz yere kullanmmamalısınız çip tanınmaz hale gelir. tekrar tanıtmak için driveri elle değiştirmeniz gerekiyor. vendor id product id değişirse driver değişmelidir.

mustafa6106

zaten vcp ve d2xx direverları indirim yükledim.tıkladığımda bi sihay ekran geliyor bişeyler yazıyor insttaling felan ondan sonra kapanıyor.ama yine pc görmüyor

t2

kabloda, devrede veya usb portunda sorun vardır

mustafa6106

leptobuma taktığım zaman ledin biri 1 kere yanıp sönüyor ancak pc herhagi bir uyartım vermiyor.ancak masaüstü pcme taktığım zaman aynı led birkaçkere yanıp sönüyor ve usb aygıtı tanınmadı diyor

mustafa6106

t2

Bunu kullanmanızdaki amaç nedir? Belki de çalışan çipi bununla bozdunuz.

Alıntı YapFT_PROG is a free EEPROM programming utility for use with FTDI devices.  It is used for modifying EEPROM contents that store the FTDI device descriptors to customize designs.  FT_PROG also includes the capability of programming the VNC1L firmware.  FT_PROG is an enhanced version (and a replacement for) the previous utility used for this function called MProg as well as the VProg application.

mustafa6106

hayır programla hiç bişey yapmadım.programla entegreyi ara dediğim zaman zaten bulamıor.bu programı yeni buldum zaten kendi sitesindn.programla herhangibir müdahale olunmadı entegreye.programdan öncede sonrada aynı durum devam ediyor.bide pc de seri sanal aygıt oluşmadı drivırı yükleyince

t2

aygıt yöneticisinde soru işaretli yada ünlem işaretli aygıt var mı

mustafa6106

evet.usb bölümünde butonlardan biri unknown device yazıyor

t2

Belki windowsun otomatik  yükleme özelliği iptal olmuştur. ben bir pcde gördüm. sürücü onaylı olsun ya da olmasın aynı şeyi yapıyordu. hatta yeni bir usb bellek takılsa ona bile sürücü yükleyemiyordu. windows klasörünü seçip elle yüklüyorduk

Cihazın sğlam olduğunu varsayarak, bilinmeyen aygıtı sağ tıklayın  sürücüyü elle yüklemeya çalışın windows klasörünü alt klasörler ile birlikte arasın. kurulum yaptıysanız sürücüyü  oradan bulup yükleyebilir.

mustafa6106

sürücü yazılımın pcde tara dedğimde aygıtınız için en iyi yazılım zaten yüklü diyor."pcdeki aygıt sürücüleri listesinden seçmeme izin ver" dedğimde ise uyumlu donananımları göster seçeneği aktif iken unknown device geliyor.ancak bu butonu pasif ettiğimde firma isimleri ve genel pc usb denetleyicileri çıkıyor ve FTDI i buluyorum "usb serial converter" vare tıklıyorum ve "windows, donanımınzla uyumlu olup olmadığı doğrulayamadığı için bu aygıtın yüklenmesi önerilmiyor.sürücü uyumsuzsa donanımınız doğru çalışmadığı gibi pcniz dengesizleşip tamamen durabilir.sürücüyü yüklemeye devam etmek isitoyormsunuz..." diyor ve evet dediğimde "win aygıt sürücüsünü yüklerken bir sorunla kjarşılaştı" "win sürücü yazlımını buldu ancak yüklemeye çalışırken bir hata oluştu" " bu aygıt başlatılamıyor(kod 10)" diyor

mustafa6106

ama aynı işlemi laptopta yaptığım zaman usb serial oluyor.ama yine lapoba takıp çıkarttığım zaman herhangibi etkileşim olmuyor

mustafa6106

aynı uyarıları laptoptada veriyor.2 kez yaptım 2.de mavi ekran geldi :D

t2