klima ile ilgili 1 soru....

Başlatan a4tech33, 09 Ağustos 2011, 20:37:42

a4tech33

beyler 1 klima aldıkta pompalı sistemmiş vidalı sistem değilmiş  sorum şuki  yazın kullanıyoruz mesela 27 derecedeki çektiği akımla kwa cinsinden 22 derecede cektiği akım kwa olarak çok farkediyormu .. açıkça söyle diyim fiyat olarak 27 derecede dahamı az yakıyor elektriği 22(daha soğuk) dereceye nazaran.. cewaplarınızı bekliyorum.

pcb_desing

valla ben sorunuzu pek anlıyamadım kılımada bıldıgım bır normal kılıma var bırde ınverter kılıma var, pompalısını ve vıdalısını yenı duydum acıklayan arkadaslar olursa sevınırım.

pea

Anlık olarak bilemiyorum ama toplamda ortalama tabi ki fark ediyor.
Ortamdaki havayı istenen sıcaklık farkı kadar soğutacak ısı vermesi lazım.Örneğin 30 derece havada 27 derecede 30-27=3*Hava kadar ısı harcıyorsa , 22 derecede 8*Hava kadar ısı harcayacak.Bu ısı da güç , kW olarak yansıyacak.

a4tech33

inverter klimalar ortam sicakligina gore kompresor hizini kontrol edebilen klimalardir.
normal klimalara gore daha verimli ve ekonomiktir.

normal klimalarda oda sicakligi ne olursa olsun klima acikken harcanan enerji hep aynidir. kompresor hizi sabittir ve iki konumludur(on/off). sicaklik degisiklikleri belli bir esigi gecmedigi surece harekete gecmez, dolayisiyla ortam sicakligi dalgalanir.

invertor klimalarda ise istenilen sıcaklıga yaklastıkca kompresor yavaslar ve daha az enerji harcar. kompressor dur-kalk yapmadigi icin oda sicakligindaki degisimlere karsı daha hassastır ve motor omru daha uzundur. ortam sicakligindaki oynamalari duzeltmek icin gereken enerjiden fazlasini harcamaz.

bu bilgiyi buldumdaa...

tekici

Pompalı diye kasdedilen zannedersem Heat Pump  tabir edilen ve kışın dış sıcaklığa bağlı olarak ortamı ısıtabilen klima, vidalısını bende anlayamadım...