Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

Modem değişikliği

Başlatan bunalmis, 10 Ağustos 2011, 14:05:33

z

Bir arkadaşımın internet hizmeti aldığı firma wireless modemi de vermiş ve bir teknisyen gönderip kurulumu yapıp gitmişler. Bilgisayar marketinden yeni ve bambaşma marka bir wireless aldık ve taktığımızda internete giremez olduk.

Hizmet veren firma kendi modemini de verdiğinde acaba modem içine user name password ve bir takım parametreleri de mi gömüyor. Yeni modemin çalışmama sebebi bu bilgilerin yeni alınan modeme yüklenmemiş olmasımıdır?

Kurulum yapan teknisyen herhangi bir dokuman bırakmamış.

Ne yapmamı önerirsiniz?

Firmadan teknisyen çağırmanı bedeli çok yüksek. Bu yüzden sorunu kendi kendimize çözmeyi istiyoruz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

ADSL Kullanıcı adı ve parola modem içine kaydoluyor. Bunlar telefon hattına özel. evdeki modemi iş yerine taksan çalışmaz. iş yerine ait  Kullanıcı adı ve parola yı modeme kaydettikten sonra çalışabilir. Eskiden öyle değildi.

Tagli

Benim bildiğim kadarıyla tam tersi oluyor, yani firmanın verdiği modem başka ISP (servis sağlayıcı) ile çalışmıyor. Benim gördüğüm bir örnekte kullanıcı adından sonra gelen kısım sabitti ve değiştirmek mümkün değildi. Örneğin kullanıcı adı tagli@ttnet olsun, bunun @ttnet kısmı değiştirilemiyordu.

Dışarıdan alınan bir modemin sorun çıkaracağını sanmıyorum. Kendi verdikleri modemin ayarlarına bakılarak belki yeni modemin ayarları yapılabilir. Yine de emin olmak için, servis sağlayıcının teknik destek hattı aranarak başka marka modemleri kabul edip etmedikleri sorulabilir.
Gökçe Tağlıoğlu

JKramer

Dediğiniz gibi kullanıcı adı ve şifre girmek gerekiyor. Mesela Ttnet için kullanıcı adı: bunalmis@ttnet.com, şifre: 12345678 gibi. Modemin arayüzüne bağlanıp ayarlara bakabilirsiniz. Modemin arayüzüne bağlanmak için herhangi bir net tarayıcıya varsayılan ağ geçidi adresini (komut satırında _cmd.exe_ ipconfig yazdığınızda ip adresi, varsayılan ağ geçidi falan çıkıyor, oradan bakabilirsiniz) yazmak yeterli.

Bir de wireless işin içine girdiğinde onun da ayarlarını yapmak gerekebilir. Şifreleme yöntemi, mac id kısıtlama gibi.

Tagli

Tabi adamlar verdikleri modeme şifre koymuşlarsa işler zorlaşıyor. Bu durumda modemin içine girebilmek için modemi resetlemek gerekiyor. Resetlendiğinde modem fabrika ayarlarına döndüğünden içinde faydalanabilecek ayar da kalmıyor. Ancak kullanıcı adı ve belki de kullanıcı şifresi, sözleşmede geçiyor olabilir. Bu durumda yeni modemi biraz da deneme yanılma yoluyla ayarlamak mümkün olabilir.
Gökçe Tağlıoğlu

F.T

ttnet sözleşmesinde yazması lazım.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

OG

Alıntı yapılan: Tagli - 10 Ağustos 2011, 14:13:37
Benim bildiğim kadarıyla tam tersi oluyor,
Evet, tersi durumda çalışmayabilir, onu da varsa bin dosyasını update ederek düzeltebilirsiniz.

Piyasadan alacağınız bütün modemleri ise kullanabilmeniz gerek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

vitruvius

Ben de kablolu modemden kablosuza geçmeye çalışıyorum ama nasıl yapacağımızı çözemedim. İki modemi de farklı evlerde yıllarca kullandım, şimdi kablolu modemimi atıp yerine eski kablosuz modemimi (Zoom x6) koymak istiyorum. Anladığım kadarıyla kullanmak istediğim kablosuz modemin içine girip, kablolu modemle ttnet'e üye olduğum kullanıcı adı ve şifresini onun içine mi girmem gerekiyor? O içine girme işini nasıl yapıyoruz? Teşekkürler.

Andromeda

IE adres satırına modeme ait IP numarası yazılıyor
10.0.0.2 gibi....
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

satilla

192.168.1.1

192.168.1.2

192.168.2.1

192.168.2.2

bunları deneyin biriyle girersiniz modeme modem markasıdna markasına farklılık gösterir

daha sonra kullanıcı adı ve şifreyi değiştirin

internet hizmetiniz sağlanmış olacaktır

vitruvius

Tamamdır zoom x6'nın içine girmek için kullanıcı adı: admin  şifre: zoomadsl   imiş. Sonra da burada kayıtlı olduğum kullanıcı adı ve şifremi eskisiyle değiştirince oldu. Teşekkürler.

RcALTIN

zoom marka cihazlar için varsayılan ağ geçidi 10.0.0.2 oluyor; yanlış hatırlamıyorsam kullanıcı arayüzünün varsayılan kullanıcı adı:admin parolası:zoomadsl olmalı.
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

Sdttn

Aslında her şey kullanım klavuzlarında yazıyor, okumaktan lütfen üşenmeyiniz.