AT komutları ile sim karttaki telefon numarasına mesaj gönderme.

Başlatan ayhani, 10 Ağustos 2011, 16:40:03

ayhani

Arkadaşlar merhaba. Uzun süre hem Türkçe hemde yabancı forumlarda aramama rağmen AT komutlarını kullanarak sim kartta kayıtlı bir telefon numarasına nasıl mesaj atacağımı bulamadım.

Bildiğiniz üzere AT komutları ile mesaj atmak için aşağıdaki kodları yazmamız yeterli. Fakat ben SİM kartta kayıtlı olan numaraya mesaj atmak istiyorum. Örneğin simkartta kayıtlı 1.numaraya nasıl mesaj atabilirim. Telefon numarası çevirmede bu kolaylık var ama sms göndermede yok. Örneğin AT 0505XXXXXX komutu ile 0505xxxxxxx numarasını aratabiliyorsunuz. Eğer ATD>1 yaparsanız simkartta kayıtlı 1.numarayı aratabiliyorsunuz bunu sms için nasıl yaparız.

AT+CMGF=1
OK
AT+CMGS="0505xxxxxxxx"
> merhaba millet→
+CMGS: 198
OK
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

t2

Turkcell Wınn   içine sim kart takarak listedekilere bu program vasıtasıyla sms atabilirsiniz.

Cep telefonlarının AT komutları farklıdır. normal modemdeki gibi olmaz.
Ciddi bir iş ise size ücretiyle yardımcı olabilirim. Hazır program bulamazsanız, özel program yazılması gerek.

Bluetoth vasıtasıyla  pc üzerinden bağlanıp..

ayhani

T2 hızlı cevabınız için teşekür ederim. Olayı picle yapmak istiyorum. Aslında picle mesaj gönderebiliyorum sorun dediğim gibi simkarttaki kayıtlı numaraya göndermek.
Aslında mantığı çözdüm. AT+CPBR komutu ile rehberi okutup numarayı değişkene atayıp onu kullanmak. fakat bunu yapmadan önce ATD>1 gibi bu işin kısa yolu varmı diye merak ettim. Biraz kendim uğraşayım olmazsa özelden size dönerim.

t2

Komutu tespit ettikten sonra picle de olur. bu komutlar marka ve modele göre değişiyordu.

LukeSkywalker

Dostum bunu yapabilirsin. Tek yapman gereken kullandığın telefonun veya modemin datasheet'ini bulup oradan bu komutun hangisi olduğuna bakmak.

ayhani

Alıntı yapılan: maytere - 10 Ağustos 2011, 18:01:20
Dostum bunu yapabilirsin. Tek yapman gereken kullandığın telefonun veya modemin datasheet'ini bulup oradan bu komutun hangisi olduğuna bakmak.

Sayın maytere konuyu bilerekmi yazdınız bilmiyorum. Ama hiçbir GSM modemin datashettinde böyle bir komut yok. Sizin bildiğiniz bir komut varmı acaba.
Ben Telit GT863-PY ile çalışıyorum şu an.

http://telit.com/en/products/gsm-gprs.php?p_ac=show&p=2

LukeSkywalker

Hocam bilerek yazdım ve yaptım. Nokia'nın bir GSM modeminin datasheetinde rehbere ve içerisindeki numaralara nasıl ulaşılacağına dair yol gösterilmiş.
http://www.daimi.au.dk/~jones/sms/packed/Nokia_30_AT_Command_Guide_2_0.pdf

56. sayfadan itibaren bi göz atın bakalım.

LukeSkywalker

Şunu da yapabilirsiniz. İlk önce CPBR komutu ile istediğiniz rehber numarasını bir değişken içerisine kaydedip, daha sonra CMGS komutu ile mesaj yollarken bu değişken içerisindeki numarayı bir for döngüsü içerisinde komuta ekleyebilirsiniz.
Saygılar.

ayhani

yerkirazi

HSERIN 10000, BASLA, [WAIT(" "),numara]
HSEROUT ["at+cmgs=",34,"numara",34,13] 'telefon numarası kaydet.
Bu şekilde yapabilir miyim.