Havya istayonlarında sıcak hava derecesi kaç olmalı?

Başlatan satilla, 11 Ağustos 2011, 10:28:14

satilla

dün 3 4 tane entegre yaktım sanırım, 450 derecede
bugün yeniden uğraşmaya başlıyacaktım ki en iyisi bir bilene danışmak dedim ve sizlerin bu konudaki tecrübenizden faydalanayım dedim

üstadlar siz kaç dereceye getirip bıraktınız ayar potunu? :)

not=(cümleler de anlam kargaşası olmuş farkındayım)

remzi

umberto

arslan74

360C iyi dir. Tabi değer havyanın cinsine ve markasına göre aşağı yukarı oynar. Referans Ersa havya.

subram

derecenin  yanında havayı ne kadar süre entegreye uyguladığında önemli. çok  uzun süre tutmakda fayda var.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

satilla

Zapp 852BD kullanıyorum
450'ye getirdigidmde yakıyor sanırım
ancak 15 20 snden once tqfp kılıf 100 pini sökemiyor yinede

fatihkuzucu

Pinlerin üzerinde yuvarlak çizeceksin. sürekli çipin üzerine tutuyorsan yanması ihtimali yükselir tabi. Varsa sıvı fluxda dök etrafına.
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

gcakici

Normal pinlerde 250-300 arası, TQFP ve benzerlerinden 300-350 arası kullanırım ben.Daha bir tane bile entegre yakmışlığım yoktur.

satilla

Herkese teşekkür ederim
sıcaklıgı düşürsem iyi olacak

mcn

Peki ayarlı havyalarda merak ettiğim konu,

istasyonun üzerinde yazan sıcaklık değeri,havyanın ucuna iletilen sıcaklık değeri midir?
Kullandığım havyalarda pek öyle gelmedi bana...
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

gcakici

Alıntı yapılan: mcn - 11 Ağustos 2011, 12:11:21
Peki ayarlı havyalarda merak ettiğim konu,

istasyonun üzerinde yazan sıcaklık değeri,havyanın ucuna iletilen sıcaklık değeri midir?
Kullandığım havyalarda pek öyle gelmedi bana...

Genelde ayarlanan ısıdan daha yüksek oluyor, çin malı cyber 803 var bende,250ye ayarlıyorum 275-300 arası seyrediyor.

berke_42

Alıntı yapılan: gcakici - 11 Ağustos 2011, 21:24:57
[Genelde ayarlanan ısıdan daha yüksek oluyor, çin malı cyber 803 var bende,250ye ayarlıyorum 275-300 arası seyrediyor.

Gerek analog, gereksede dijital ayarlı havyaların ısı dogruluk toleransları vardır.Genelde %5 falan verilmekte bu deger ama çin malı bir ürün için  ne kadar stabil  orasıda muamma.
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

gevv

krem fluk kullanın  özellikle sökme işleminde çok etkili  bir kürdan ile tüm bacaklara azıcık sürün

ısı 350...380  civarı olsun havada 4...5 kademesinde  (çin mallarında kesin ayar vermek zor  her modelde kademe farklı en iyisi dene yanıl yöntemi )

entegrenin büyüklüğüne göre pinler ve entegre üzerinde daire çizin ama direkt pinlere odaklanmayın biraz entegreyede ısı gitsin yani üfleme ucunun bir kısmı entegreye gidecek

bazıları belli bir süre ısıtıyor sonra söküyor zaten süre uzun olduğu için kesin çıkıyor  halbuki entegre çoktan çıkabilir hale gelmiş ama fark etmiyorlar  ara sıra penset ile hafif yoklayın   entegre boyutu bacak sayısı  vs.. göre sökme süresi değişiyor

en iyisi  hurda kartlar alıp pratik yapmak