ft232 Mcu arayüz programı

Başlatan mustafa6106, 11 Ağustos 2011, 14:24:21

mustafa6106

arkadaşlar ft232rl ile mcuya program atmak istiyorum.fakat hangi arayüz programını kullanacağımı bilmiyorum.usburn winpic800 programlarını kullandım fakat olmadı

Tagli

Cihaz içinde bootloader var mı? Kullandığın bootloader'ın sitesinde, kendisiyle uyumlu olan arayüz programı da mevcuttur.

Eğer bootloader olmadan, bir seri port programlayıcı ile (JDM gibi) USB -> RS232  dönüştürücüsü kullanarak cihaza program atmaya çalışıyorsan başarılı olamazsın.
Gökçe Tağlıoğlu

mustafa6106

dönüştürücüyü kendim.ft232 kullnarak

t2

mcuya program atmak için,  bootloader yoksa programlayıcı gerekir. hani şu pickit2 gibi olanlardan.

ft232 kullnarak yapacağın şey  usb seri dönüştirme işinden ibarettir. k128 gibi programlayıcılar var. hazır yapılmışı budur. başka türlü nasıl program atmak istersin?

Okan AKÇA

herhangi bir bootloader  programı kullanarak denesen rs 232 olanlardan olur herhalde

mustafa6106

winpici denedim olmadı.başkada hangi programı deneyebilirm.winpicde portu gösteremiyorum

mustafa6106

acaba herhangi bir seviye dönüştürücü koymak gereklimi?

Tagli

Kullandığın düzeneğin bir şemasını veya fotoğrafını ekleyebilir misin?
Gökçe Tağlıoğlu

mustafa6106

şemalar parça parça karışık şuan.ben şöyle anlatayım: ft232rl nin bağlantısını datasheetine uygun olarak yaptım çalışıyor.mc34063a ile 5 voltu 13 volta yükselttim ve sonra https://320volt.com/imgs/uploads/1298877254.png buradaki bağlantıyı yaptım

t2

Resim çıkmamış. Anladığım kadarıyla yeni bir programlayıcı yapmaya çalışıyorsunuz. 
Yaptığınız bu programlayıcıuyı kullanabilmek için ayrıca bir pc programı yazmanız gerek.  Bunun yerine programı hazır olan bir programlayıcıyı aynen yapsanız daha kolay olmaz mı?

Yepyeni bir programlayıcı tasarımı uzun sürer. 50 liraya bir pic programlayıcı alabilirsiniz. fakat pic mi programlayacaksınız yoksa başka bir mcu mu o da anlaşılmıyor.

mustafa6106

aslında pickit de ft232 yongası üzerine kurulu

t2

1-Hiç pickit 2 gördün mü?
2-içinde ft232  var mı?
3-sallamışsın.

mustafa6106

yabancı bi sitede elindekinin pickit olduğunu ve resmini göstermiştri entegrenin üzerinde ft232 vardı.belkide başka bir progammerdır

Tagli

mustafa6106, sana tavsiyem, hiç uğraşma, piyasada 40 liradan başlayan fiyatlarla USB'den çalışan PIC programlayıcılar var. Onlardan al, rahat rahat kullan. Hem zaman kaybetmemiş olursun.
Gökçe Tağlıoğlu

RcALTIN

programlayıcı yapımıyla ilgili ortada bir bilgi eksikliğiniz/yanlışlığınız var anlaşılan... arkadaşlar yeni bir programlayıcı yapacağınızı falan düşünerek yardımcı olmaya çalışmışlar ama ben sizin amacınızın bu olmadığını ilk mesajınızdan anladım bile. ft232 usb<>com dönüştürücüsüdür, tek başına programlamayla ilgisi yoktur; ne pickit2 nede pickit3 bu entegreyi içermez ayrıca. ft232 yapabileceğin en fazla bir mikrodenetleyiciyle seri iletişim kurmaktır, yukarıda da bahseldiği gibi seri iletişimle programlama olayıda ancak mikrodenetleyiciye gelen bu seri verinin, bootloader yazılımıyla yorumlanarak hafızanın ilgili bölgesine yazılmasıyla oluşuyor... sizin amacınız ise boş pic'i yazmak, silmek v.s. tamamen farklı, bootloaderla falan işiniz yok, bir pic programlayıcıya ihtiyacınız var. durum buysa bundan sonrasını okumanıza gerek yok...

yinede ben yanlış anladıysam, ft232 ile programlayıcı şöyle olur:
arayüz yazılımı(kendin yazacaksın) <> usb <> ft232 <> programlayıcı sabit mcu(firmware yazılacak) <> PGD PGC kontrol işleri <> hedef mcu

zaten yapılmış daha iyisi varken(pickit serisi) buna emek vermek hiçbirşeye yaramaz, yazılımlar için harcanacak saatlere yazık, sağ el ile sol kulağı kaşımaktan başka birşey değil... kaldı ki başarılı olabileceğinizi sanmıyorum :(
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !