IR2125'in HO çıkışından PWM alamıyorum. sebebi ne olabilir?

Başlatan jackal183, 13 Ağustos 2011, 17:23:31

jackal183

[IMG]http://img714.imageshack.us/img714/9569/gatedriveesas.jpg[/img]

arkadaşlar resimdeki devrede, picten pwm ile mosfet sürmek istiyorum. mosfetin draine 310VDC geliyor ve yük sourcea bağlı. devrede picten pwm çıkışı alıyorum. gate driver IR2125'in HO çıkışından PWM alamıyorum. sebebi ne olabilir?

iyildirim

Datasheet'e göre şemada verdiğiniz chipin  bacak bağlantıları hatalı. Yani şemadaki 2125 değil. 
2125 kullanıyorsanız  yük pin5 de olmalı.

Bu şekilde Vs ye bağlantı yapılmamış oluyor. Boost işlevi de çalışmıyor.

jackal183

evet haklısınız, yanlış çizimi eklemişim, şimdiki IR2125

iyildirim

Bağlantılar doğru olsaydı, ürettiğiniz pwm de de bir sıkıntı yoksa çalışması gerekirdi.

Özellikle Vs değil pin5 dememin nedeni de bu. 
Bağlantılar bacak numaraları bazında doğru ise yani mosun source'u pin5(Vs) ye bağlı ise ve akım sınırlama fonksiyonu kullanılmıyorsa datasheet den anladığım pin6 CS  de  pin5 Vs ile bağlanmalı.

jackal183

haklısınız hocam, ilk eklediğim devre başka bir sürücüye ait devre idi, karıştırmışım resimleri eklerken, şimdi doğru resmi koydum, yardımcı olacak var mı?

jackal183

yok mu arkadaşlar yardımcı olacak

t2

Alıntı Yapdevrede picten pwm çıkışı alıyorum. gate driver IR2125'in HO çıkışından PWM alamıyorum. sebebi ne olabilir?
2125  arızalıdır. şasesi picin şasesine bağlanmamış olabilir. soğuk lehim vardır.  başka bir sebep de devreyi orijinal şemaya göre değil de  yorum katarak yapmış olabilirsin.Özellikle cs ve Vs arasındaki direnç önemli bir şeye benziyor.  IR2125 , bu direnç vasıtasıyla akımı okuyup kısadevre varsa ona göre işlem yapacak. akımı hiç okuyamadığından açık devre var olarak yorumlamış olaibilir. senin devrede bu direnç yok.

Alıntı YapThe CS pin is the pin used for sensing the
current. The sensing circuit includes a blanking time to ensure there is no nuisance tripping during device
switch on (the IC initially ignores the voltage at the CS pin, immediately after the output has turned on for a time
equal to the blanking time, nominally 750ns). After the blanking time has elapsed if a CS voltage above the
threshold is still present, then the IC turns off the output
, and sets the FAULT pin low (NOTE: The fault pin is an
open drain output, and is thus set to active low).

z

Çıkışa yük bağlamadan çıkış tarafında pwm sinyali göremezsin.

Ayrıca yükü role mantığıyla anahtarlayamazsın. İllaki In girişine Pwm girmen gerekir ve Duty yi %90 ın üstüne çıkartmamalısın.

(%90 ı öylesine söyledim deneyerek bulman gerekir belki %80 lere dahi inmen gerekebilir.)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

jackal183

Alıntı yapılan: t2 - 15 Ağustos 2011, 11:40:21
Alıntı Yapdevrede picten pwm çıkışı alıyorum. gate driver IR2125'in HO çıkışından PWM alamıyorum. sebebi ne olabilir?
2125  arızalıdır. şasesi picin şasesine bağlanmamış olabilir. soğuk lehim vardır.  başka bir sebep de devreyi orijinal şemaya göre değil de  yorum katarak yapmış olabilirsin.Özellikle cs ve Vs arasındaki direnç önemli bir şeye benziyor.  IR2125 , bu direnç vasıtasıyla akımı okuyup kısadevre varsa ona göre işlem yapacak. akımı hiç okuyamadığından açık devre var olarak yorumlamış olaibilir. senin devrede bu direnç yok.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Alıntı YapThe CS pin is the pin used for sensing the
current. The sensing circuit includes a blanking time to ensure there is no nuisance tripping during device
switch on (the IC initially ignores the voltage at the CS pin, immediately after the output has turned on for a time
equal to the blanking time, nominally 750ns). After the blanking time has elapsed if a CS voltage above the
threshold is still present, then the IC turns off the output
, and sets the FAULT pin low (NOTE: The fault pin is an
open drain output, and is thus set to active low).

doğru hocam bunu atlamışım bi deneyeyim

jackal183

Alıntı yapılan: bunalmis - 15 Ağustos 2011, 14:59:46
Çıkışa yük bağlamadan çıkış tarafında pwm sinyali göremezsin.

Ayrıca yükü role mantığıyla anahtarlayamazsın. İllaki In girişine Pwm girmen gerekir ve Duty yi %90 ın üstüne çıkartmamalısın.

(%90 ı öylesine söyledim deneyerek bulman gerekir belki %80 lere dahi inmen gerekebilir.)

çıkışta yük bağlı hocam, IN girşişnde PWM var, osiloskop ile bakıyorum, duty de %40 civarında

z

Yukun nasıl bir şey?

iyildirim

Devrenin en son hali ilk mesajdaki güncellenmiş şema ise,

ERR çıkışı COM pinine  kısa devre edilmiş, datasheet de ise ERR pini ile COM arasında bir kapasitör var. Datasheet de ERR pini için ayrıca fault durumunu gösterir ve shutdown zamanını programlar da denmiş. Buraya bir kapasite eklemek gerekli olabilir.

Diğer yerlerde bir hata göremedim. CS içinde blanking time kadar süre geçtikten sonra buradaki voltaj hala referansın üstündeyse shutdown edilir anlamını çıkardım. Yani CS  pini VS ile bağlanabilir. 

jackal183

Alıntı yapılan: bunalmis - 15 Ağustos 2011, 18:25:41
Yukun nasıl bir şey?

bildiğimiz buck converter aslında hocam :) devrenin devamını koymaya gerek koymadım, çünkü burdan pwm çıkışı alamayınca devamını tartışmaya gerek yok henüz

jackal183

Alıntı yapılan: iyildirim - 15 Ağustos 2011, 18:35:33
Devrenin en son hali ilk mesajdaki güncellenmiş şema ise,

ERR çıkışı COM pinine  kısa devre edilmiş, datasheet de ise ERR pini ile COM arasında bir kapasitör var. Datasheet de ERR pini için ayrıca fault durumunu gösterir ve shutdown zamanını programlar da denmiş. Buraya bir kapasite eklemek gerekli olabilir.

Diğer yerlerde bir hata göremedim. CS içinde blanking time kadar süre geçtikten sonra buradaki voltaj hala referansın üstündeyse shutdown edilir anlamını çıkardım. Yani CS  pini VS ile bağlanabilir.

ben onlara gerek görmediğim için koymadım, genel hatlarıyla gate driver devresini bildiğim için bunlar gereksiz gibi geldi ama deneyceğim yarın bunları bakalım ne olacak

z

Alıntı yapılan: jackal183 - 15 Ağustos 2011, 22:28:35
Alıntı yapılan: bunalmis - 15 Ağustos 2011, 18:25:41
Yukun nasıl bir şey?

bildiğimiz buck converter aslında hocam :) devrenin devamını koymaya gerek koymadım, çünkü burdan pwm çıkışı alamayınca devamını tartışmaya gerek yok henüz

Iste sorun buck yapisi olabilir. Mosun hemen cikisina (Source-Gnd) bir direnc baglayip denemende fayda var. Calisirsa bucka ozel bir modifikasyon gerekebilir.