2+1 Anfi Devresi için Öneri

Başlatan alpi19, 15 Ağustos 2011, 02:02:26

alpi19

Arkadaşlar elimde aşağıdaki malzemeler var ve ben 2+1 anfi devresi yapmak istiyorum
1-) 5 adet 10 watt'lık, 4 ohm'luk uydu hoparlör (Herbiri 6cm çapında)
2-) 1 adet 30watt'lık, 4ohm'luk woofer hoparlör (12cm çapında)
3-)1 adet 16v 2500mA çıkışlı güç kaynağı
Bu malzemeleri kullanarak masaüstü bilgisayarda kullanabileceğim, wooferı ve 2 adet uydu hoparlörünü bağlayabileceğim 2+1 stereo anfi devresi yapmak istiyorum..
Bangır bangır değilde kaliteli, temiz bir ses versin istiyorum..(Önereceğiniz devreye göre güç kaynağını değiştirebilirm)

satilla

berke_42

Normalde hiç anfi yapıp pc de kullandın mı bilmiyorum ,kolon dan hiç bahsetmemişsin  galiba yok; anfini ne kadar kaliteli yaparsan  yap çıplak ( kolonsuz) hoparlörden alacagın ses kalitesi  bellidir.Hesaplar çerçevesinde  kullanacagın hoparlörlere uygun boyutta ( ahşap)kolon yapmalısın..

Piyasadaki ucuz  4+1 lerin bazıları aslında 2+1 olarak dizany edilmiş, çıkış jakı ile 4 e çıkarılmıştır.Bunların beslemesindede simetrik  besleme kullanılır (tda2030un çıkışına watlı direnç eklenmiş,kolonlara dagıtılmıştır  fakat  senin işini görmez beslemeden dolayı  ;).
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

t2

Ben dışarı ses veren kaliteli ve pahalı bir masaüstü telefonu açmıştım. Telefonun sesi harikulade çıkıyordu.

Meğer içerisinde hoparlör için ayrı bir kabin yapmışlar lastikli hava geçirmez bir kutu var.  Ses cihazın içine dağılıp elektronik malzemelere çarpıp bozulmuyor. Yani kabin olayının basit ses sistemlerinde bile önemli olduğu anlaşılıyor.

berke_42

Alıntı yapılan: t2 - 15 Ağustos 2011, 14:14:53
Ben dışarı ses veren kaliteli ve pahalı bir masaüstü telefonu açmıştım. Telefonun sesi harikulade çıkıyordu.

Meğer içerisinde hoparlör için ayrı bir kabin yapmışlar lastikli hava geçirmez bir kutu var.  Ses cihazın içine dağılıp elektronik malzemelere çarpıp bozulmuyor. Yani kabin olayının basit ses sistemlerinde bile önemli olduğu anlaşılıyor.

bir zamanlar n..6230-6600 lar vardı,bunları söktügünde rastlamıştım mini plastik kolonlara  :)
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

alpi19

sinan kardeş 2+1 istiyorum çünkü kabloların kapladığı yerden ve onların tuttuğu tozdan bıktım 2 tane olsun bi woofer bide anfi yeterli..
@berke_42 hoparlörlerim zaten philips mms 460 setinin hoparlörleri yani plastik dışı kutu yapmama gerek yok..5.1 ses sisteminin anfisi yandığı için böyle bişi yapım dedim.ayrıca beslemeyi değiştirebilirim yapacağım anfiye göre siz yeterki (30watt woofer+2x10watt hoparlör) totalde 50 wattlık kaliteli ses veren  2+1 anfi devresi önerin bana..

yok mu bir öneriniz arkadaşlar ? Sizden bunu armut piş ağzıma düş olsun diye istemiyorum..pic projede 24 sayfa konu konu 2+1 devre aradım bulamadım..keza diğer sitelerdede bulamadım.en son konu açtım onada cevap yok.. ???

OG

Forum üyeleri daha ziyade digital konular üzerinde duruyor, ondan bulamamışsın.

Bilen varsa cevap verecektir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

alpi19

koca siteyi vermişsin kardeş..ama yazdığımı okuduysan 24 sayfa verilen ses devrelerine baktım ve bulamadım diye belirttim..

CLR

Alıntı yapılan: alpi19 - 19 Ağustos 2011, 07:55:24
koca siteyi vermişsin kardeş..ama yazdığımı okuduysan 24 sayfa verilen ses devrelerine baktım ve bulamadım diye belirttim..

Merhaba Kardeş :), (alay etmek için değil sadece hoşuma gitti ezeldeki gibi)

TDA7383 var 4x35W amplifikatör fiyatı 5-6TL ama sen 10W'ta kadar kullanırsın olur biter. Ve hepsi bir arada oluyor. 2kanalı right left yaparsın 3. kanalı bass boost yaparsın,  istersen 4 kanalı birden kullan, hem sol kanal için  hemde sağ kanal için bass boost yaparsın. Tabii bass kanalı oluşturmak için veya bass sesleri seçmek için filtre yapmalısın sana tavsiyem bir tane LM833 kullan. LM833 pdf içinde ton kontrol devreleri var, oradan sadece bass kısmını çıkar ve istediğin max. bass'a ayarla veya istersen ayarlı bırak. Lm833 içinde 2 tane audio opamp var, biri sol diğeri sağ kanal için kullan. Hepsi bu.

Umarım bu sana açıklayıcı gelmiştir Kardeş, kolay gelsin.
Knowledge and Experience are Power