MCP2200 ile USB/Seri Dönüştürücü ve USB I/O Uygulama Kartı

Başlatan Elektroemre, 15 Ağustos 2011, 13:55:12

SpeedyX

Alıntı yapılan: OG - 15 Ağustos 2011, 22:53:39
FT serisini bulmakta zorlanıyoruz. Ve daha pahalı.
Hocam, MCP2200 daha yeni bir chip, FT ise kendini kanıtlamış. MCP Kolay ve ucuza mı bulunuyor ki? Bende merak ettim.

Elektroemre

MCP2200 hakkında ilginç gerçekleride öğrenmiş olduk. Entegreyi lehimlerken bir yandan da düşünüyordum böyle bir entegreyi tasarlamaya nereden başlıyorlar diye. Meğersem tasarladıkları falan yokmuş, program yazmışlar sadece  :)
Elimde birkaç adet daha MCP2200 var, bir ara Pic programlayıcıya bağlayıp bakacağım tanıyor mu diye.(muhtemelen gerekli engellemeleri yapmışlardır ama merak)

@erhan hocam teşekkür ederim, PCB'leri kendim basıyorum, duruma göre ütü yada modifiye laminasyon ile.

Edit:

Gerçekten oluyormuş  :D
Alıntı Yap
It's not only a rumor, I already try it and it works! cool
The ICD2 recognize it as PIC18F14K50. mr green

http://www.microchip.com/forums/m516059-p2.aspx

ferdem

Elektroemre bu güzel çalışma ve sunumun için teşekkür ederiz. Datasheet te
The MCP2200 will enumerate as a USB device after
Power-on Reset (POR). The device enumerates as
both a Human Interface Device (HID) for I/O control,
and a VCP.
satırlarından anladığıma göre chip aynı anda hem VCP hem de HID olarak görülüyor, bu güzel bir özellik. FT232R kullanıyordum ama bu chip i denemeden geçemeyeceğim. FT232R de UART aktifken "CBUS bitbang mod" ile 4 bit GPIO kullanabilen var mı?

ferdem

Alıntı yapılan: SpeedyX - 15 Ağustos 2011, 22:51:44
Alıntı yapılan: OG - 15 Ağustos 2011, 21:14:01
Çok güzelmiş, boşuboşuna FT serisi ile uğraşıyormuşuz.
Hocam FT serisiyle de aynı şeyi yapmak mümkün, o da çok kolay ve güzel.
SpeedyX hocam FT232R ile UART ve cbus pinlerinden GPIO fonksiyonunu aynı anda kullandığınız bir uygulamanız var mı? Ben UART arayüzünü kullanıyorum ancak paralelinde CBUS Bitbang fonksiyonunu aktif edememiştim. D2XX modunu aktifleştirdiğimde VCP ortadan kayboluyor, VCP modda D2XX komutları göndermek mümkün mü? Teşekkür ediyorum.

t2

D2XX modunu aktifleştirdiğimde VCP ortadan kaybolmuyordu. yeni değiştiyse bilmiyorum Zaten VCP kısmı yazılımla yapılmış . D2XX  sürücüsünden VCP elde edilmiş.

SpeedyX

Ferdem hocam, CBUS Bit Bang Mode diye bir seçenek var;
Alıntı YapCBUS Bit Bang Mode - This mode allows four of the CBUS pins to be individually configured as GPIO pins, similar to Asynchronous bit bang mode. It is possible to use this mode while the UART interface is being used, thus providing up to four general purpose I/O pins which are available during normal operation. An application note describing this feature is available separately from the FTDI website.

Burak B

@Elektroemre chipi nerden aldın. Güzelmiş baya kullanışlıya benziyor.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

Elektroemre

@ferdem, teşekkür ederim.

@bytemaster expkit.com 'dan aldım. genel olarak güzel bir entegre iyi iş görüyor.

Erhan YILMAZ

Hocam anlamadım şimdi. MCP2200 içinde pic denetleyici mi var? Microchip bize oyun mu oynuyor?

Elektroemre

Alıntı yapılan: tamirci_erhan - 17 Ağustos 2011, 01:34:02
Hocam anlamadım şimdi. MCP2200 içinde pic denetleyici mi var? Microchip bize oyun mu oynuyor?

Delillere göre; evet  :)
DataSheet'te vadettiklerini yaptıktan sonra sorun değil. Hatta silinip tekrar yazılıyorsa 18F14K50 lazım olursa  siler kullanırız :)

fatihkuzucu

Atmelden çok farkı olur.Bahsedilen çipte USB donanımı hazır olarak bulunmakta. Verdiğin linktekiler ise soft olarak yapılmış çözümler.

Neden içinde pic var ona takılındı anlamıyorum?  USB seri konverter çipi yapmaya kalkılsa var olan usb donanımından farklı bir tasarım yapılması gerektiği fikri neden oluşuyor kafalarda?

FTDI dan çok daha iyi bir çip olduğu kesin. Anladığım kadarıylada FTDI ın fiyatlarında da gerileme olmuş. MCP2200 seviyelerine dönmüş. Microchipin bu çipi çıkarması her açıdan iyidir. Hatta bir başlıkta forum üyelerinin 100 lerce almak üzere sözleşmişlerdi bir zamanlar...
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

Erol YILMAZ

Sözleştik fakat uzun süre Farnell stoklarına girmedi bu ürün...

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

elektrotasarim

Öncelikle yanlış anlaşılma olmasın, reklam için yazmıyorum. Bu entegreyi kullanarak linkteki ürünü üretiyorum:
http://www.elektrotasarim.com/UARTtoUSB_Breakout.html
Kullanmayı düşünen arkadaşlar, ben MCP2200'ı microchip'in ilgili sayfasında söylediği gibi XP SP2'de çalıştıramadım. Birden fazla PC ve laptop'ta denedim ama olmadı. Belirtilen driver'ı yüklememe rağmen bir gelişme olmadı.
http://www.microchip.com/wwwproducts/Devices.aspx?dDocName=en546923