MCP2200 ile USB/Seri Dönüştürücü ve USB I/O Uygulama Kartı

Başlatan Elektroemre, 15 Ağustos 2011, 13:55:12

t2

xpsp2'de çalışmayan kısım seri port kısmı mı?
Ama sanırım komple çalışmaz.  SP2 üzerine sp3 yüklemek yüklemek lazım.  Hid +CDC olunca composit device oluyor xp sp2 onu desteklemiyor. windowsun pisliği.

Alıntı YapMicrosoft has identified an issue with the "usbser.sys" driver may not load when USB device uses IAD to define a function that has multiple interfaces.
Benim önceki sayfada bahsettiğim konuları doğruluyor.  windowsun bu usbser.sys dosyası başınıza dert olur.

Bu çipi sadece HID olarak kullanmaya çalışmanızı öneririm. xp sp2 de kullanmayın

OG

Alıntı yapılan: elektrotasarim - 17 Ağustos 2011, 10:37:36
Öncelikle yanlış anlaşılma olmasın, reklam için yazmıyorum. Bu entegreyi kullanarak linkteki ürünü üretiyorum:
http://www.elektrotasarim.com/UARTtoUSB_Breakout.html

Sen de yanlış anlama ama yeri yurdu belli olmayan bir şekilde nasıl "iş" yapabiliyorsunuz. Ve yerinizi yurdunuzu neden gizliyorsunuz?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

t2

Evden çalışıyor, belki de mesai  dışında ek iş yapıyor olabilir.  Site ve ürünler güzel.
Arkadaşın geleceği parlak görünüyor. 
İş buradan yapılıyor:
http://dukkanlar.gittigidiyor.com/elektrocomponent/

Breakout Kelimesi sıkça kullanılarak kulak tırmalamış. Türkçe konuşan vatandaş bunu sevmez.

elektrotasarim

@OG, yerimi yurdumu gizlemiyorum. Henüz adresini verebileceğim bir ofisim olmadığından herhangi bir lokasyon yazamıyorum. Ama İstanbul'dayım, özel bir şirktte çalışıyorum, dolayısıyla web sitesindeki işleri dışarıdan yapıyorum. Yani gizlenecek bir durum yok, isterseniz görüşebiliriz de, ben tanışmaktan memnun olurum.

@t2, yorum ve eleştirileriniz için teşekkür ederim.
XP SP2'de çalışmayan kısmı belirttiğiniz gibi seri port. GPIO'lar gayet düzgün bir şekilde çalışıyor. Microchip'in dökümanında microsoft'un sayfasından ilgili driver'ı yükleyince SP2'de de çalışabileceği yazıyor (veya ben öyle anladım), ben onu çalıştıramadım. Yani diyeceğim, kullanmak isteyenler SP3 yüklerlerse daha temiz olur.

RcALTIN

Alıntı yapılan: elektrotasarim - 17 Ağustos 2011, 10:37:36
Öncelikle yanlış anlaşılma olmasın, reklam için yazmıyorum. Bu entegreyi kullanarak linkteki ürünü üretiyorum:
http://www.elektrotasarim.com/UARTtoUSB_Breakout.html
Kullanmayı düşünen arkadaşlar, ben MCP2200'ı microchip'in ilgili sayfasında söylediği gibi XP SP2'de çalıştıramadım. Birden fazla PC ve laptop'ta denedim ama olmadı. Belirtilen driver'ı yüklememe rağmen bir gelişme olmadı.
http://www.microchip.com/wwwproducts/Devices.aspx?dDocName=en546923

bir yerde okuduğuma göre sp3 şartmış bunu xpde çalıştırmak için.

benim merak ettiğim konu auto transmission özelliğine sahip mi mcp2200? ft232 de bu var ve RTS v.b pinleri sizin kontrol etmenize gerek kalmadan, transceiver RE-DE kontrolünü chip kendisi yapıyor.

lehimleme konusunda ft232 gibi eziyet çektirmez gibi görünüyor.
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

ahfxg

Bu entegreyi kullanıp, USB'den bilgisayara taktığınızda aygıt yöneticisi kısmında COM5 COM6 ya da hangisi uygunsa bu şekilde mi gözüküyor, yoksa klavye ve farelerde olduğu gibi HID aygıt olarak mı tanınıyor. Visual Basic gibi programlarda direk seri port bağlantısını bu entegre ile kullanmak istiyorum, HID'le falan uğraşmak istemediğimden bu soruyu soruyorum?
Erkeklerin dünyasına başkaldıran bayan mühendis..

Elektroemre

Alıntı yapılan: ahfxg - 27 Ağustos 2011, 02:23:54
Bu entegreyi kullanıp, USB'den bilgisayara taktığınızda aygıt yöneticisi kısmında COM5 COM6 ya da hangisi uygunsa bu şekilde mi gözüküyor, yoksa klavye ve farelerde olduğu gibi HID aygıt olarak mı tanınıyor. Visual Basic gibi programlarda direk seri port bağlantısını bu entegre ile kullanmak istiyorum, HID'le falan uğraşmak istemediğimden bu soruyu soruyorum?

Composite device olarak görülüyor.
Yani hem COM5-COM6 gibi port olarak görüyor hem HID cihaz olarak. (sanki sistemde iki cihaz varmış gibi)
Canınızın istediğini kullanıyorsunuz.

dadava

Elektroemre

@dadava şuan dosyalar elimin altında mevcut değil, hafta sonu müsait olduğum zaman yedeklerden bulur buraya yüklerim.

Ama proje yapacaksan tavsiyem MCP2200 yerine CP210X gibi seri bir dönüştürücü kullanman.
MCP2200 MCU'dan bozma bir entegre. Seri port kısmının zaman zaman sebepsiz yere kilitlendiğine defalarca şahit oldum.
CP210X serileri ise sorunsuz hiç sıkıntı yaşamadım.

dadava

malesef aldım artık :( sizinki gibi bir programın kaynak kodlarını başka bir yerden bulabilme ihtimalim var mı?

serhat1990

Alıntı yapılan: Elektroemre - 28 Mayıs 2014, 13:46:42
@dadava şuan dosyalar elimin altında mevcut değil, hafta sonu müsait olduğum zaman yedeklerden bulur buraya yüklerim.

Ama proje yapacaksan tavsiyem MCP2200 yerine CP210X gibi seri bir dönüştürücü kullanman.
MCP2200 MCU'dan bozma bir entegre. Seri port kısmının zaman zaman sebepsiz yere kilitlendiğine defalarca şahit oldum.
CP210X serileri ise sorunsuz hiç sıkıntı yaşamadım.

Hocam merhabalar,

MCP2200'da kilitlenme sorunu yaşadım demişsiniz. Bu konuyu biraz daha açarmısınız ?

Elektroemre

Selam hocam,

Şöyleki: Geliştirdiğim bir devre vardı direkt uart çıkış veriyor ve MCP2200 üzerinden terminalden gözlemliyordum.
9600 baud gibi yavaş bir hızda bile aralıksız veri gönderince birden kilitleniyor ve veriler PC'ye gitmiyordu.
(Terminal programından olabilir diye düşündüm ama aynı terminal programı -Hercules- CP210X ile düzgün çalışıyordu.)

Aynı şekilde MCP2200'ın RX pinini devremden ayırıp High-Z'de bırakıp bir kaç dk sonra tekrar bağladığımda yine kilitlenmiş oluyordu.
Bazen yine devreye bağlıyken belli süreler geçince (mesela 25-30 dk) yine kilitleniyor ve veriler gitmiyordu.
Tüm bu kilitlenme problemlerinde USB'den MCP2200 ayırıp tekrar takıncaya kadar çalışmıyordu.

Kilitlenmelerde TX kısmı bazen çalışıyor bazen oda çalışmıyordu.

Malumunuz MCP2200 Microchip'in özel firmware'lı PIC18F14K50'si. Benim kullandığım sürümdeki çiplerin firmware'inde bug olmuş olabilir. Yeni sürümlerde düzeltmişlerdir belki. Benim PCB çizimim - kullandığım malzemelerde de sıkıntı olabilir. Ama çok daha kötü şartlarda PIC18F14K50 ile yaptığım USB sistemler sıkıntısız çalışmakta.

CP2104 fiyat olarak oldukça cazip ve esnek bir çip. Silabs bu çipi kendinize özelleştirmek için bir sürü Tool - driver ıvır zıvırı veriyor.
Tavsiyem CP210X serisi kullanmaktan yana.

serhat1990

Öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim Hocam.

Bende bir projede kullanacağım. Yaptığım demo çalışmasında yaklaşık 1 hafta kadar aralıksız data gönderme-alma işlemi yaptım. Böyle bir sorunla karşılaşmadım o yüzden sormak istedim. Eğer böyle bir sorun çıkacaksa sıkıntımız büyük. USB'den sökülüp takılıncaya kadar kilitleniyor dediniz iyice korktum bu durumdan. 18F14K50'yi kullandım bende USB CDC özelliğinde hiç bir sıkıntı yaşamadım. MCP2200'da problem çıkarsa donanımda değişikliğe gideceğiz anlaşılan.

Elektroemre

Rica ederim hocam dediğim gibi benim kullandığım entegreler ilk serilerden. Yeni serilerde sorun tamamen halledilmiş de olabilir.

Bu arada kilitlenmelerde çevirici hala aygıt yöneticisinden sorunsuz görünmekte. Yani sadece UART modülü tıkanıyor gibi.
Detaylı incelemedim ama bunla ilgili konfigürasyon parametreleri olabilir. MCP2200 için bir konfigüre toolu vardı.

CP210x serisi QFN kılıflı o yüzden üretim ve PCB teknolojinize göre sıkıntı çıkarabilir. Fiyatı digikeyde 1.3$ civarı (100 adette).
MCP2200'ın da fiyatı o civarda. Silabs'ın Türkiye distribütöründen de fiyat istenebilir.

serhat1990

Anladım Hocam , ben biraz inceleyeyim şu işi. Çok teşekkür ederim yardımlarınız için , yol yakınken dönmekte fayda var.