FARE KOVUCU

Başlatan simtik, 05 Haziran 2004, 10:01:40

diot

Arkadaşlar , farelerin belli bir frekansta ki sesten aşırı rahatsız olduğunu biliyorum.(tecrübe ile sabittir). Şöyleki:

bir gün bodrumda metal bir şaç levhayı delmem gerekiyordu. düzgün bir matkap ucu bulamadım o an için . matkaba kör bir uç taktım ve delme işlemine başladım .. amanın o ses ne ? müthiş bir gıcırtı. bir baktım ki  fareler deli gibi sağa sola koşuşturuyorlar. sanki çıldırdılar.. kaçmaya çalışıyorlar.

tabiki hemen elime bir kürek alıp bir yandan gıcırtı yapıyorum diğer yandan yanımdan geçme cesareti gösteren farenin icabına kürekle bakıyorum..    :twisted:

ozaman anlamıştım bazı seslerin fareleri ürküttüğünü..

cozturk

:D tabi tabi. davul da çalsan fareler kaçar. mühim olan insanları rahatsız etmeden bu işi yapmaktır. Mesela kuş kovucu yapmak çok daha zor. Çünkü karga vs. gibi klasik kuşların duyma bölgesi sadece 1kHz bandında. Durduğu yerde çalışan bazı belediye otobüslerinin altında gezinen kuşlar gördüm. sanırım bu yüzden kaçmıyorlar. Kuş kovucu yapmak için en etkili yöntem(havaalanlarında kullanılıyor)  Yırtıcı bazı kuşların seslerini çipe kaydederek  yüksek volümde play etmek. Tabi insanların  rahatsız olmasına aldırış edilmeyecek yerlerde kullanılabilir.

z

Simtik,

Bugday silolarinin yetkilileri ile gorusmeni tavsiye ederim. Umarim bir cozumleri vardir (!)

Herhalde farelerle basi dertte olanlarin basinda bu tur yerler gelir.

fareler icin elektronik cozumde israr ediyorsan yayli fare kapanina buton ve led bagla hatta buzzer da baglayabilirsin.

Fare yakalaninca uyarir hemde elektronik isin icine girmis olur.
Hatta PIC bile kullanabilirsin. :lol:
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tolga.onder

Türkiyede bu konuda yapılmış profesyonel bir çalışma var. Zamanında ordu bunlardan çok almış. Ayrıc yurt içinde birçok fabrika ya da bunlardan satılmış. İstersen yardımcı olabilirim. 1 adet şu an var. Fiatı konusunda net bir bilgim yok ama 100 ile 150 milyon arasında olabileceğini tahmin ediyorum.