Mikro Elektronika ARM Compiler

Başlatan EMG81, 18 Ağustos 2011, 15:29:32

EMG81

Selam.

Dün gece Keil dan yine contaları sıyırdım ve Nette kendime alternatif IDE aramaya başladım. Mikro Elektronika nın forumunda Mikro Elektronika Teknik destek departmanından bir kişi 2009 yılında ARM compiler a başladıklarını yazmış. Fakat ARM derleyicisinin çok karmaşık bir yapıya da sahip olduğunu, IDE nin çıkış süresini tam olarak kestiremediklerini yazmış. Birkaç ay a çıkabilir takipte kalın demiş ve Sonrada konu orada öyle kalmış.

Ben de çalışmalarının nası gittiğini meraken mikroelektronika ya bir mail gönderdim. Sabahında hemen dönüş yapmışlar ve şunları yazmışlar.

Hello,

We are planning to release ARM compiler in December 2011.

Regards. 
--- 

Janko Kaljevic
mikroElektronika [Support Department]

Yine planlarına göre aralık 2011 de IDE çıkacakmış. :)

Ne diyorsunuz? Sizce çıkar mı ? :) Yoksa yine Keil a mı kalırız :)

Erol YILMAZ

Keil yerine IAR olamaz mı ? <Mikro nun birsürü hatası ve eksiği olacak birkaç sene>

EMG81

Alıntı yapılan: Allegro - 18 Ağustos 2011, 15:33:58
Keil yerine IAR olamaz mı ? <Mikro nun birsürü hatası ve eksiği olacak birkaç sene>

Dediklerinde çok haklısın.
IAR ı daha deneme fırsatım olmadı ama Şuan uVision 4 ile çalışmaktayım. Kalitesi hakkında bişey demiyorum ama bu IDE ye uyum sağlıyabileceğimi hiç sanmıyorum.

Erol YILMAZ

Keil in IDE sinde beni rahatsız eden şey Virtual Space ler oldu...
Kapattım düzeldi...

Virtual Space : İmleci editör alanında nereye tıklarsan oraya gitmesi olayı...

CoşkuN

Şu IDE'ler de çipler kadar hızlı gelişselerdi şu an çok farklı bir noktada olabilirdik...

LukeSkywalker

Güzel. Kütüphaneleri sağlam olur umarım...

EMG81

Hazır şeylere pek iyi gözle bakmıyorum. Fakat bazen mikroc library si Zamandan Çok büyük kazanç sağlıyor.
Ayrıca bazende Amerikayı baştan keşfetmeye üşendiğimdede library sini kullandığım oluyor.

pikomemet

amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yokta kimsede kendi kütüphanesini paylaşmıyor. Ben pic16 serisi için hitechc kullanmayı denedim ama kütüphanesi olmadığından mikroc ye devam etmek zorunda kaldım.

leblebitozu

ARM serisi chip'ler çok fazla üretici tarafından üretildiğinden ve güncellediğinden dolayı daha oturmuş ve hızlı güncellenen derleyicileri kullanmakta fayda var, IAR ya da KEIL harici kullanmak sıkıntı yaratabilir. (Ben IAR'ı daha çok seviyorum mesela, header dosyaları işi kolaylaştırıyor, port tanımlamaları vs. gibi), alternatif olarak CrossWorks de fena değildir onda da bir kaç uygulama geliştirmiştim (GNU C kullanıyor), ama kendi kütüphaneleri de var ilaveten.

LukeSkywalker

Bence mikroe eğer böyle bir derleyici çıkarırsa her firma için ayrı ayrı çıkarır.

EMG81

Alıntı yapılan: leblebitozu - 20 Ağustos 2011, 22:17:15
ARM serisi chip'ler çok fazla üretici tarafından üretildiğinden ve güncellediğinden dolayı daha oturmuş ve hızlı güncellenen derleyicileri kullanmakta fayda var, IAR ya da KEIL harici kullanmak sıkıntı yaratabilir. (Ben IAR'ı daha çok seviyorum mesela, header dosyaları işi kolaylaştırıyor, port tanımlamaları vs. gibi), alternatif olarak CrossWorks de fena değildir onda da bir kaç uygulama geliştirmiştim (GNU C kullanıyor), ama kendi kütüphaneleri de var ilaveten.

IAR ı denemek istiyorum. Siz hangi versiyonu kullanıyorsunuz ?

fatihinanc

@EMG81

Keil seni sarmadıysa IAR'a hiç bulaşma derim ;)
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

EMG81

Alıntı yapılan: fatihinanc - 21 Ağustos 2011, 00:11:56
@EMG81

Keil seni sarmadıysa IAR'a hiç bulaşma derim ;)

Mahsuru yoksa ne için böyle düşündüğünüzü öğrenmek isterim.

fatihinanc

Kullanımı, menüler vs. Keil'e oldukça yakın çünkü. Hatta bence Keil'in görseli ve menüleri IAR'a göre daha iyi diyebilirim.
Eclipse tabanlı bir IDE'si yok maalesef...
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

leblebitozu

@EMG81 Kullandığım IAR ARM versiyonu 6.10.5, IAR iyidir, chip seçimi, header dosyaları, flash'a kod atma ve debug olayları başarılıdır. Denemesi bedava.