Şaseleri birleştirme

Başlatan SERRO EFE, 19 Ağustos 2011, 11:36:06

SERRO EFE

Arkadaşlar kullanmış olduğum smpsnin 310volt kısmının eksisi ile çıkıştaki 5 voltun eksini birleştirsem herhangi bi sıkıntıya sebep olurmu. Deneyen tecrübe eden varmıdır.

berke_42

neden böyle birşeye ihtiyaç duydun
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

t2

Sorun yaşarsınız. Çıkış şasesine dokunursan elektrik çarpar.  Bilgisayar güç kaynağından  görüleceği üzere bu şaseler direk bağlanmaz. Bir kondansatör ile bağlanır. Galiba 1 -2.2nF civarıydı

şef112

smps de +300 v ile +5 voltun eksileri tamamen bağımsızdır sen birleştirdim diyorsun ya swiç node çıkışındaki hızlı diyotu yakar yada besleme transistörünü ikisinden birisi bende tv tamircisiyim oradan biliyorum.

koolay gelsin
ELEKTRONİK CİDDİ BİR İŞTİR,HOBİ OLAMAZ

SERRO EFE

310 voltu farklı yerdede kullanıyorum. Sistemdeki mcu üzerinden dc gerilimi izlemem gerekiyor. Nası bi yol izleyebilirim.

z

Yapabilirsin. Fakat Bu durumda Gnd dediğin kısım şebeke ile bağlantılı olacaktır. Güçkaynağının metal kutusu vs varsa bunun montajında izolatör kullanman gerekir.

Böyle yapmak yerine, SMPS de sekonder sargılardan herhangi birisinin voltajını izlemen yeterli.

Doğrudan sekonder sargının ucunu ilave bir diyodla doğrult ve 100n ile filitrele. Bu voltaj, 310v ile orantılı olacaktır.

(SMPS topolojisine bağlı olarak pozitif alternansı mı yoksa negarif alternansımı kullanacağın önemli olacak.)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

SERRO EFE

Güç kaynağım kartın üzerinde herhangi biyere montaj durumu yok.
İkinci yöntemi kullanamam sebebi; 310 voltu bi gerilim bölücüye giriyorum gerilim bölücünün çıkışını farklı biyerde kullanıyorum.Gerilim bölücü belli aralıkta ayarlanabilir çıkış veriyor. Ben bu çıkışı takip etmek istiyorum.
Peki @bunalmis hocam iki gndyi birleştirmem ne gibi sıkıntılar çıkabilir.

z

İzolasyon dışında pek bir sıkıntı yok.

Sadece EMI ile ilgili sorun yaşanabilir. Normalde doğrultucu önünde ve/veya arkasında filitre varsa bunun toprağa giden ucunu - ile birleştirmiş olacaksın. Bu da olsa olsa EMI ile ilgili değerleri değiştirir.

Elektronik bir çözüm bulamazsan (ki var) en son çare şaseleri birleştirmek olmalı.

Mesela çözümler neler olabilir.

Optocoupler ile analog sinyallerin transferi mümkün. Devre yapabilir yada bu işe uygun çip bulabilirsin.
Ucuz bir işlemci ile şebeke tarafındaki gerilim bölücü voltajını okuyabilirsin. Bunu da  seri port vs ye bağlı opto üzerinden asıl devreye iletirsin.
İşlemciyi beslemek için minik bir besleme devresi sorunun olur okadar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

SERRO EFE

Teşekkürler hocam bi led ve ldr ile işe başlayabilirim  sanırım :)