TONER ELEKTRİĞİ İLETİR Mİ?

Başlatan KIRIKDR, 22 Ağustos 2011, 00:38:51

serdararikan

bende yalıtkan olarak biliyorum.o yüzden dedim.gerçi bu ürün toner değil sanırım.likit gümüş diyor.

KIRIKDR

Asetata çıkarttıgımız devre yollarını krem lehim ile boyayıp iletken hale getirebilir miyiz peki ? Krem lehim hiç kullanmadım 
fiyatları ne kadar? Belki krem lehim daha ucuza gelebilir..

RcALTIN

şimdi 1 kereye mahsus 30-40 cmlik bir ethernet kablosunu parçalayıp kendinize çeşitli uzunluklarda köprü kabloları(2,4,6,10cmlik parçalar) hazırlayıp ve genişçe bir breadbord edinip rahat rahat çalışmaktansa, pahalı iletken kaplamalarla(muhtemelen her devre başına 1 tane) boya badana yapıp kağıda saplanmış tıngır tıngır sallanan komponentlerle (kağıtta açılan delik çok kısa sürede boşluk yapar, her ne kadar iletkenlerle desteklensede) hiç güven vermeyen bir devre ile çalışmak daha mı zahmetsiz? şahsen yolları kaplamayla uğraşmaktansa alır elime ütüyü pcbyi basarım...

kızmayın ama "birşeyler üretmek" ile "boş işlerle uğraşmak" arasındaki ince çizgiyi kaçırmışsınız gibi geliyor bana :/ umarım yanılırım...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

papsukkal

asetat krem lehimi de tutmaz. anca bahsi gecen gümüş boya ile (gümüş içerikli sıvı daha doğru olur) diyeceğim ama komponentleri bir belki iki defa değiştirdiniz ve asetattaki delik genişledi....

en iyisi deneyin ve görün..  ::)

adoka

Bende toner tozunun suda yada baska bir sıvıda eriyip erimedigini merak ediyorum.Erimesinden amac sıvının dibine oturup kalırmı?Belkide bu sekilde inkjet kartusa doldurulabilir ne dersiniz???
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

Kadir Can(16F84)

KIRIKDR

@RcAltın bizim breadboardın çalışma mantığını anlamamışsın biz asetatı komponent bacakları ile delmekten bahsetmiyoruz...Aynı breadboard gibi bir metale sıkısacak malzeme bacakları breadboard içindeki metalin diğer board dısına kalan bacakları ise bizim asetata değecek ve yolları çizecek...Şahsen bende breadboardla ugrasana kadar pcb yi basarım nefret ediyorum breadboarda devre kurmaktan..Ama bu tarz bir boardımız olsa idi bu board da çalışmak zevkli olabilirdi ...Fikir üretmeye devam arkadaşlar bir seyler çıkıyor :)