TONER ELEKTRİĞİ İLETİR Mİ?

Başlatan KIRIKDR, 22 Ağustos 2011, 00:38:51

KIRIKDR

Arkadaşlar fotokopi ve lazer yazıcılarda kullandığımız toner elektriği iletir mi ? Gecenin bu vaktinde aklıma takıldı biraz tonerde elimde mevcut ama bu saatte malzemeleri çıkarıp ölçmeye üşendim :) Nette de biraz baktım ama pek birşey bulamadım...Eğer iletiyorsa çok güzel icatlar çıkar bu konuda asetata güzel bir çıktı alınıp dokunmatik klavye bile yapılabilir...

-Hasan-

Alıntı Yap...Eğer iletiyorsa çok güzel icatlar çıkar bu konuda asetata güzel bir çıktı alınıp dokunmatik klavye bile yapılabilir...

Öyle ise baskı devreyi kağıt ile yapalım. Esnek bir devremiz olur. ;D

serdararikan

meselef iletmiyor.bi ara bende araştırmıştım. ne için kullanacaksın?

KIRIKDR

Aslında aklıma söyle harika bir fikir geldi gecenin bi köründe :D Şimdi bread borda devre kuracağız diyelim devre üzerinde bazı yerlerde zil teli ile atlama yapmak gerekiyor eğer devre bir de büyük bir şey ise (sahsen ben hiç bread bordla uğraşmam ona harcayacağım zamanı devre basmaya harcarım daha iyi....) bir sürü uğraş..Arada kablolar çıktımı diye kontrol et..Nefret edecek hale geldim breadboarddan :D eğer bizim toner elektriği iletse idi şöyle bir breadbord yapabilirdik : asetata aresde çizdiğin yolları çıkart sonra bu asetatı delikli pertinanks gibi altında küçük kare yollar olan breadboardun altına matbacı işkencesine benzeyen bir sistemle sıkıstır ve breadboardın üzerine direk malzemeleri yerleştir hiç atlama imiş şununla bununla uğraşma :D Tembellik adama icat yaptırıyor yaww :D

papsukkal

fikir fikiri doğuruyor.

okurken aklıma geldi. yaptığımız pcblerde bazen köprü atlama yapmak durumunda kalıyoruz. bunun yerine gümüş boya ile köprü deneyen var mı? olur mu acaba? yada neden olmasın? delik, tel,lehim yada gümüş boya

eistain_54

Bir yerde görmüştüm iyi hatırlıyorum.Videoda adamlar gümüş kalem ile devreyi direkt olarak asetatlı kalemle çizer gibi çiziyordu.Yanlış hatırlamıyorsam gümüş mürekklepli kalemle çiziyor devreyi ve delip kullanıyor.Sanırım köprü için de kullanılabilir.
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

serdararikan

bende delikiçi kaplama için iletken bir mürekkep veya boya aradım.o bahsettiğiniz gümüş kalemler çok pahalı.daha ucuz bir yol ise bulamadım.

papsukkal

benim karaköyde gördüğüm ilaç şişesi gibi bir şey içinde idi ve fırça ile kullanılıyordu galiba ama pahalıydı

ipek

biraz adi olmakla beraber oto yedek parçacılarından arka cam reziztans tamir takımı diye isteyebilirsiniz..
http://tr.farnell.com/cif/ar18/liquid-silver-0-5l-can/dp/1120344   bundan aldım pek memnunum açık bırakırsanız kuruyor
bildiğimiz kimsayal sıvılarla bir daha çözülmüyor  gümüş yol bir müddet sonra kararıyor deniz kenarına yakın yerlerde bu etki dahada hızlanıyor üstünü kapatmak gerekiyor.
toner elektiriği iletirmi bilmem ama bana bir iletti pir iletti ;D  pirinterin kapağını açtım baktım bir yerden bir yere taşırken biraz toner makinaya dökülmüş elektrik süpürgesini kaptım
ve çekmeye başladım araba ateşlemesi gibi vurmaya başladı çok pis çok statik bir malzeme bu partikuller o kadar mikro ki akcigere solumla alındığı zaman bir sürü problem

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: papsukkal - 22 Ağustos 2011, 01:50:51
fikir fikiri doğuruyor.

okurken aklıma geldi. yaptığımız pcblerde bazen köprü atlama yapmak durumunda kalıyoruz. bunun yerine gümüş boya ile köprü deneyen var mı? olur mu acaba? yada neden olmasın? delik, tel,lehim yada gümüş boya
Bunun için ayrıca, delik için kaplama gerekir
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

KIRIKDR

Madem toner elektriği iletmiyor peki asetata bastığımız devre çizimlerini iletken bir şeyle boyasak mesela krem lehim ile boyayabilir miyiz bu resimdeki yolları ?

Daha sonra resimdeki gibi bir delikli pertinankstan iki üç tanesini üst üste koyup işkence ile bu iletken yolları da sıkıştırsak çok harika bir breadboardumuz olur sonra yapmamız gereken sadece uygun yerlere üstten malzemeleri oturtmak ve devremiz hazır...

Tabi yolların kalınlığı pertinanksın deliklerinin çapından geniş olmayacak yani kısa devre yapmayacak...Gerçi bu protatip ileride buna uygun çok güzel bir breadboard geliştirilebilir, hatta bunun çift yüzlüsü dahi yapılabilir... Denemek lazım en kısa zamanda..

papsukkal

ipek hocanın kullandığı daha hesaplıya geliyor ancak 75 € luk ürünün ne kadarını faydalı bir şekilde kullanıcaz bir amatör olarak. 25 tl ziyan etmek bana daha mantıklı geldi. en azından tecrübesini edip faydasını görene kadar.

edit: biraz inceledim de galiba içerikleri aynı. yada çok çok yakın

serdararikan

Alıntı yapılan: ipek - 22 Ağustos 2011, 02:32:03
biraz adi olmakla beraber oto yedek parçacılarından arka cam reziztans tamir takımı diye isteyebilirsiniz..
http://tr.farnell.com/cif/ar18/liquid-silver-0-5l-can/dp/1120344   bundan aldım pek memnunum açık bırakırsanız kuruyor
bildiğimiz kimsayal sıvılarla bir daha çözülmüyor  gümüş yol bir müddet sonra kararıyor deniz kenarına yakın yerlerde bu etki dahada hızlanıyor üstünü kapatmak gerekiyor.
toner elektiriği iletirmi bilmem ama bana bir iletti pir iletti ;D  pirinterin kapağını açtım baktım bir yerden bir yere taşırken biraz toner makinaya dökülmüş elektrik süpürgesini kaptım
ve çekmeye başladım araba ateşlemesi gibi vurmaya başladı çok pis çok statik bir malzeme bu partikuller o kadar mikro ki akcigere solumla alındığı zaman bir sürü problem

tam anlayamadım bu bahsettiğiniz toner elektriği iletiyormu yani?

papsukkal

toner statik elektriklenmeden faydalanarak toner kutusundan kağıda ulaşır. statik elektriği üzerinde tuttuğu için de böyle bir olaya sebep oluyor. aslında yalıtkandır.