13W ile 18W UV çalışır mı?

Başlatan bymcfreak, 22 Ağustos 2011, 10:03:19

bymcfreak

arkadaşlar soru şu:

13W trafoyla 18 W'lık uv ışık çalıştırılır mı? yoksa 18W trafomu alıp takmam lazım.
bırde bu ısıgın 4 adet pını var altında 2 ye 2 sanırım baglantı seklı degılmı? yanı + - + - gibi.
şimdiden teşekkurler.

elımdekı uv ısık

bu 4 ucu nasıl baglamam lazım?

kullanılan balast 13W lık.

z

Sanırım trafo ile balasttan bahsediyorsun. 13w balast 18w lamba ile kullanılınca ısınacak.
Lambaya daha az voltaj gidecek. Lambanın ışığı azalacak.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bymcfreak

@bunalmis teşekkürler cevap için. peki bu 4 pinli uv lambayı ben nasıl 13W balasta bağlarım daha doğrusu 13W balastla birlikte çalıştırabilirim. kabaca bir şekil çizebilmen mümkün mü?

z

Üstteki yazımda şema verdim. Sende gözükmüyormu?  13w starter yerine umarım 20w starter iş görür. Piyasada daha düşük güçte starter varmı bilmiyorum.

bymcfreak

Alıntı yapılan: bunalmis - 22 Ağustos 2011, 13:08:32
Üstteki yazımda şema verdim. Sende gözükmüyormu?  13w starter yerine umarım 20w starter iş görür. Piyasada daha düşük güçte starter varmı bilmiyorum.

starter olmadan çalışma ihtimali yok değil mi? niye soruyorum daha önce 13W balastla 11W beyaz UV ışık starter olmadan çalışıyordu "ama galiba kendi içinde vardı". neyse starter takıp deneyeyım. sonucu yazarım.

z

Starter bulamazsan starter uçlarına buton bağla. Lambayı çalıştırmak istediğinde butona yarım ... bir saniye kadar bas ve çek. Starterin yaptığı da aynı şey.

bymcfreak

teşekkürler buldum bır starter ve canavar gıbı calısıyor ama dedıgınız gıbı azıcık sonuk sanki :) balastı degısıtırene kadar ıdare eder. kurutma yapacak sadece sonucta. tekrardan teşekkürler

gcakici

Alıntı yapılan: bymcfreak - 22 Ağustos 2011, 13:28:42
teşekkürler buldum bır starter ve canavar gıbı calısıyor ama dedıgınız gıbı azıcık sonuk sanki :) balastı degısıtırene kadar ıdare eder. kurutma yapacak sadece sonucta. tekrardan teşekkürler

Neyi kurutmak için kullanacaksınız bu lambayı ?

RcALTIN

starter yoksa elektronik balasttır o bahsettiğiniz 13Wlık olan, starter olanlarda manyetik balast kullanılıyor.(genellikle gürültülü çalışır manyetik olanlar) yüksek güçlü balast ile düşük güçlü florasan da sorun olmaz ama tersi durumda belirtildiği gibi ısınma hatta arızalanma olması kaçınılmaz.
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

bymcfreak

Alıntı yapılan: gcakici - 22 Ağustos 2011, 14:26:45
Alıntı yapılan: bymcfreak - 22 Ağustos 2011, 13:28:42

Neyi kurutmak için kullanacaksınız bu lambayı ?

işitme cihazı için kulak kalıpları çıktıktan sonra hemen 10-15 saniyede uv ile kurutmak için.

bymcfreak

Alıntı yapılan: RcALTIN - 22 Ağustos 2011, 14:31:36
starter yoksa elektronik balasttır o bahsettiğiniz 13Wlık olan, starter olanlarda manyetik balast kullanılıyor.(genellikle gürültülü çalışır manyetik olanlar) yüksek güçlü balast ile düşük güçlü florasan da sorun olmaz ama tersi durumda belirtildiği gibi ısınma hatta arızalanma olması kaçınılmaz.

hocam direk baglayınca calısmadı araya starter takınca calıstı. ama dıger 11Wlık uv ısıktada yanarken cıtırtama oluyor sanırım kendı ıcınde var :)
teşekkürler

berke_42

yokmu  bir arızalı enerji tasarruflu ampul ; içerisindeki (elektronik ) balast devresini kullan
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

bymcfreak

Alıntı yapılan: berke_42 - 22 Ağustos 2011, 17:14:51
yokmu  bir arızalı enerji tasarruflu ampul ; içerisindeki (elektronik ) balast devresini kullan

arkadasım bır tane 14w yazan tasarruflu ampulu kırdım baglantılarınıda yaptım ama yakmadı. catur cutur ses gelıyor ısıktan ama yakmıyor. 20 w ıle deneyecem bırde.

elektronık balastların calısıp calısmadıgını nasıl tespıt edebılırım. ısık baglamadan?

berke_42

Alıntı yapılan: bymcfreak - 27 Ağustos 2011, 14:14:25
elektronık balastların calısıp calısmadıgını nasıl tespıt edebılırım. ısık baglamadan?

ışık baglamadan zor :) En saglıklısı ışıgı baglayıp sorunsuz yandıgını görmek
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''