Logic analyzer kargo içinde 20$ geldi ve mükemmel çalışıyor.

Başlatan gambit1244, 22 Ağustos 2011, 13:33:34

mdargut

Arkadaşın dediği gibi gerçek zamanlı çalışmıyor. Örnekleme yapıp onu inceleyebiliyorsunuz. Örnekleme yaptıktan sonrada haberleşme türü seçilebiliyor.
Fakat boştaki pinlerden işaret almamanız lazım. Gnd pinini bağlamayı unutmuş olabilirmisiniz?

Erhan YILMAZ

Boştaki tüm kanallarda gürültü tarzı bi işaret vardı. Toprağı bağladım herhalde öyle hatırlıyorum. Cihaz güzel cihaza laf etmiyorum 20 dolara bundan iyi bulunmaz.

gambit1244

logic protocol analyzer olarak şiddetle tavsiye ettiğimiz cihaz
saleae cihazıdır yanlış anlaşılma olmasın sipariş verirken
saleae olmasına dikkat edin
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

Mucit23

Benim cihazda bugün elime ulaştı. Geçen ayın 20 sinde sipariş etmiştim.

aslan_korhan

Ufak bir değişiklik ile cihazı USBee olarak da çalıştırabilirsiniz.
Hatta Sinyal Generatör, PWM Generatör vs... olarak da çalışabiliyor cihaz.
Birde USBee Suit programını ilaçladıktan ve Pro yaptıktan sonra bir çok özellik kazanıyor cihaz  :)
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

a.zorba

Alıntı yapılan: aslan_korhan - 07 Mayıs 2012, 14:48:58
Ufak bir değişiklik ile cihazı USBee olarak da çalıştırabilirsiniz.
Hatta Sinyal Generatör, PWM Generatör vs... olarak da çalışabiliyor cihaz.
Birde USBee Suit programını ilaçladıktan ve Pro yaptıktan sonra bir çok özellik kazanıyor cihaz  :)

ilacı da verseniz tam olacak kazus da hangisini kullanacagımı bilemedim .
http://kazus.ru/forums/showthread.php?t=13724
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

aslan_korhan

İlaça gerek yok aslında. Basit bir registry işlemi ile oluyor.

Win7 64Bit için yol:
HKEY_USERS\S-1-5-21-4261364137-220310702-3555289081-1001\Software\VB and VBA Program Settings\usbeesuite\Startup

'ya girip burada normalde boş olan LicenseKey anahtarına 10 haneli bir rakam yazınca oluyor.

Yanlız USBee programı ile kullanmak için cihaz içersindeki EEPROM'un Write protect şekline getirmeyi öneririm.
Program cihazın orijinal olmadığını anladığında EEPROM içersindeki VID ve PID değerlerini değiştiriyor.
Saleae için böyle bir koruma yok.
Bu durumda PC aygıtı tanıyamıyor. Write Protect yaptığında ise bu değer değiştirilemiyor.
EEPROM'un 7 nolu pinini şaseden ayırıp +'ya lehimlemek gerekir.
Bu tür Logic Analyzerlerin içersinde herhangi bir yazılım vs. mevcut değil.
Sadece EEPROM'un içersinde VID ve PID değerine göre cihaz tanıtılıyor.
Cihaz PC'ye bağlandığında EEPROM'dan okuduğu bilgiye göre ne olduğunu anlıyor. USBee, Saleae vs... gibi
Sonra Program yazılımını Cypress çipine gönderiyor.

İsterseniz 2 adet EEPROM kullanıp bir anahtar ile Saleae ve USBee arasında geçiş yapabilirsiniz SDA ve SCL pinlerini anahtarlayarak.
Donanım birbirinle uyumlu, başka bir değişiklik yapmaya gerek yok.

Ayrıca Cypress çipi sinyal çıkışı da verebiliyor daha önce dediğim gibi.
Bu özellik ile 8 adet PWM sinyali, 8 adet frekans veya istediğiniz dijital sinyal üretebilirsiniz.
Örneğin bir IR sinyal şeklini yine USBee'nin bir programı sayesinde çizip çıkışa gönderebilirsiniz.
Fakat Cpress çipinden sonra koruma devreler vs. olduğundan sinyal çıkışa kadar ulaşamıyor.
Buraya 74HC245 gibi 2 yönlü bir anahtarlama elemanı koyup yine bir switch sayesinde giriş ve çıkış modu arasında seçebilirsiniz.
Bu seviye 3,3V dur. 3'üncü bir anahtarı ise 3,3V ve 5V seviye seçimi için kullanabilirsiniz  :)

ysfdgn

:(SALEA LOGİC ANALYZER ALDIM BİR TÜRLÜ KULLANAMADIM GND UCUNUDA BAĞLADIM.AMA OLMADI.HEP KAYITLI BİR LOJİK SİNYAL VERİYOR.

aslan_korhan

gambit1244

Alıntı yapılan: ysfdgn - 08 Mayıs 2012, 00:29:32
:(SALEA LOGİC ANALYZER ALDIM BİR TÜRLÜ KULLANAMADIM GND UCUNUDA BAĞLADIM.AMA OLMADI.HEP KAYITLI BİR LOJİK SİNYAL VERİYOR.(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

kayıtlı sinyal veriyorsa cihazı görmemiş demek kabloyu değiştirin çin malı kablo herşey olabilir
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

Mucit23

arkadaşlar cihazla birlikte gelen ucu soketli kablo parçalarının kullanımı çok kötü. Logic analyserin kullanımı kolaylaştırmak için nasıl aparatlar kullanıyorsunuz.

gambit1244

Alıntı yapılan: Mucit23 - 09 Mayıs 2012, 17:23:27
arkadaşlar cihazla birlikte gelen ucu soketli kablo parçalarının kullanımı çok kötü. Logic analyserin kullanımı kolaylaştırmak için nasıl aparatlar kullanıyorsunuz.

dişi dişi konnektorler geliyor yanında
ölçmek istediğim yere ufak bi pin header lehimliyorum tekli
ordan onları bağlıyorum

3 4 tanede krokodilli kablom var ama pek kullanmadım onları

mustafa_cmbz

yaf niye böle durumlarda böyle fırsatlarda hiç param olmuyo? :( hayrına getirtecek olan kaldıysa bitanede bana getirtsin neyse parası vereceğim yahu bu fırsat kaçmazzz :(

Mucit23

arkadaşlar bugün bi eksiklik farkettim.
İki farklı kanaldan gelen sinyali karşılaştırırken sinyallare dikey kursor yerleştiremiyorum. Varmı böyle bir özellik acaba. Mesela aralarında 90Derece faz farkı bulunan iki kare dalga olsun. Bu iki kare dalgadan diyelim 1. sinyalin yükselen kenarı ile ikinci kare dalganın yükselen kenera çıkması arasındaki süreyi nasıl öğrenirim.